Bugun...
Saraçoğlu’ndan Erkan’a ziyaret…
Tarih: 18-09-2017 08:54:00 + -Saraçoğlu’ndan Erkan’a ziyaret…

Türkiye Madeni Eşya Sanatkarı Federasyonu Başkanı Özcan Saraçoğlu, Keşan’a gelerek, Madeni Eşya ve Demirciler Esnaf Odası yönetimini ziyaret etti.
15 Eylül 2017 Cuma günü saat 18.45 sıralarında başlayan ziyarette Saraçoğlu, Oda Başkanı Hüseyin Erkan ve bazı yöneticiler tarafından karşılandı.
Türkiye Madeni Eşya Sanatkarı Federasyonu’na 256 meslek odasının kayıtlı olduğunun altını çizerek sözlerine başlayan Saraçoğlu, “Alt mesleklerle birlikte 47 mesleği temsil ediyoruz. Türkiye genelinde 130 bin-135 bin arasında üyeye sahibiz.” dedi.
“20 BİN-40 BİN TL ARASINDA KREDİLER VERİLDİ”
KOSGEB kredileri hakkında değerlendirmelerde bulunan Özcan Saraçoğlu, şunları söyledi: “Krediler, 50 bin kişiye verilecekti ancak yapılan müracaat 250 bin kişiyi aştı. Dolayısıyla, ilk verilecek kredi limiti olan 50 bin TL bu kadar kişiye yetmedi. Bundan ötürü de insanlara 20 bin-40 bin TL arasında krediler verildi. Bazı insanlar limitlerin düşük olduğunu dile getirdi. Ancak bakanlık başvuran herkese kredi vereceğini dile getirmişti ve verilecek limitler azaltıldı. İnsanların bankaya borçları yoksa ve sicili doğru olması durumunda kredi vereceklerini yetkililer dile getiriyor.”
“TÜRKİYE GENELİNDE ARA ELEMANA İHTİYAÇ VAR”
Türkiye’de son süreçte yeni sanatkarların yetişmediğine ifade eden Saraçoğlu, “Ülkemizde artık sanatkarın yetişmemesi üzücü bir durumdur. Geçmişte, çıkar yetişiyordu ve aileler, ‘Eti senin, kemiği bizim.’ diyordu. Kabahati bizim mesleklerdeki ustalarda bulmamak lazım. Ailelerde özellikle anneler ‘Benim çocuğum masa başında iş yapsın, eli yağlanmasın.’ şeklinde söylemleri oluyor. Böyle olunca bizim atölyelerimizde çalışacak gençlerin kafaları küçük yaştan itibaren yıkanıyor. Halbuki Türkiye genelinde ara elemana ihtiyaç var. Ülkemizde mühendise, doktora ve avukata ihtiyaç var ancak, bunlardan çok ara elemana ihtiyaç var. Herkes doktor ve mühendis olursa, ara işleri kim yapacak? Bakanlık, eğitimde bir takım düzenlemeler yaparak, okuyan çocuğun yeteneğine göre, yönlendirmede bulunması gerekiyor. Geçmişte, 13 yaşında bir çocuk ilkokulu bitirdiğinde, yaz döneminde çalışmak adına sanayiye gelerek, meslek ediniyordu. Ancak şu anda çocuk liseyi bitirmiş ve 17 yaşından sonra biri meslek öğrenmez ki! Çünkü 2 yıl sonra askere gidecek ve öğrenmesi yarım kalacak.” dedi.
“MİLLİ EĞİTİMİN BİR AÇIĞIDIR”
Özcan Saraçoğlu, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Bizim meslek eğitim okullarında, her mesleğin öğretmeni yok. Bu da Milli Eğitimin bir açığıdır. Çocuklar okula gittiklerinde kendi derslerini öğretecek öğretmenleri olması gerekir. Yaşanan durumu Milli Eğitim’e sorduğumuzda, ‘Bizde her mesleği öğretecek, öğretmenimiz bulunuyor.’ denildi. İnşallah bu sorun kısa zaman içerisinde çözüme kavuşturulur.”
“ESNAFLARIMIZIN SİCİLİNDE BİR DÜZENLEME YAPILDI”
Sicil affı konusuna değinen Saraçoğlu, şöyle dedi: “Sicil affı uygulaması hakkında devlet bir yasa çıkardı ve esnaflarımızın sicilinde bir düzenleme yapıldı. Ancak, af çıkmasına rağmen özel bankalarda uygulanmadığını ilgili bakanlarımızla paylaştık.”
“SANATKARIMIZIN YENİ TEKNOLOJİYİ TAKİP ETMESİ GEREKİYOR”
Esnafın durumuna dair değerlendirme bulunan Özcan Saraçoğlu, “Esnafın durumu çok kötü değil ama iyi de değil. Sanatkarımızın yeni teknolojiyi takip etmesi gerekiyor. Bizim en çok sıkıntı çeken sanatkarımız, yeni teknolojiyi takip etmeyen özellikle oto sanatkarları ve imalatçı sanatkarlardır. Artık, teknolojinin gelişmesiyle birlikte araçlara cihazlar takılıyor ve arızanın nerede olduğu tespit ediliyor. Kısacası, teknolojiyi takip eden esnafların durumu iyi ancak, takip etmeyenler iş yapamıyor ve durumları çok iyi değildir. Esnaflarımızın yeni teknolojiye ayak uydurması içinde bizde elimizden geleni yapıyoruz.” şeklinde konuştu.
“YASA DEĞİŞİKLİĞİ OLMASI DURUMUNDA BU SIKINTILARINDA BİTECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM”
Saraçoğlu, sözlerini şöyle tamamladı: “Türkiye’de 3 bin 54 meslek odası var. Bu Türkiye’de oda enflasyonunun olduğunu göstermektedir. Örnek vermek gerekirse; Türkiye’de 381 tane ticaret ve sanayi odası bulunmaktadır. Bu rakamın 10 katı da meslek odası var. Bizim odalarımızın büyümesi ve yasal çerçeveler içerisinde, ticaret ve sanayi odaları düzeyine gelmeleri lazım. Yasa değişikliği olması durumunda bu sıkıntılarında biteceğini düşünüyorum.”
Daha sonra söz alan Hüseyin Erkan da, Özcan Saraçoğlu’na bölgede yaşayan sorunlar ve esnafın talepleri hakkında bilgilendirmede bulundu.
Erkan, Keşan’da ekonomik nedenlerden ötürü bazı esnafların kepenk kapatmak zorunda kaldığını da Saraçoğlu’yla paylaştı.
Ziyaret sohbet şeklinde sürdü. 
Bu haber 821 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER ASAYİŞ HABERLERİ