kartal escort
Bugun...
Salim Şen: “20 bin insan iş cinayetine kurban gitti”
Tarih: 14-03-2018 00:53:00 + -Salim Şen: “20 bin insan iş cinayetine kurban gitti”

DİSK Trakya Bölge Temsilcisi Salim Şen, dün yaptığı açıklamada; taşeron işçilerin kadroya alınması ve Türkiye’de yaşanan iş cinayetlerine dair değerlendirmede bulundu.
“BAZI YERLERDE İŞLERİYLE İLGİLİ OLMAYAN SORULARIN SORULDUĞUNU DUYUYORUZ”
Taşeron işçilere yönelik yapılan sınavların başladığını belirten Şen, “Sınavlarla ilgili bölgemizde ciddi bir sıkıntının yaşandığını duymadık. Genellikle çalışanların yaptığı işlere yönelik sorular soruluyor. Şu ana kadar örgütlü olduğumuz belediyelerde yazılı sınavı tercih eden bir belediyemiz yok. Mülakat ya da uygulamalı sınavlara tabi tutuluyor. Bazı yerlerde işleriyle ilgili olmayan soruların sorulduğunu duyuyoruz. Ancak, bölgemizde böyle bir durum yaşanmıyor.” dedi.
“SINAVLARDA HERHANGİ BİR SORUN YAŞANMADI”
Salim Şen sözlerine şöyle devam etti: “Sınavlarda herhangi bir sorun yaşanmadı ancak, güvenlik soruşturmalarına takılan üyelerimiz konusunda sorun yaşanıyordu. Konuyla ilgili olarak sendikamızın bakanlık nezdinde talepleri oldu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı tarafından güvenlik soruşturmasına takılan işçilerin kadroya alınacağı ve konu hakkında çalışmanın yapılacağı yönünde açıklaması var. Bu durumunda resmi gazetede bir an önce yayımlanması için hükümetten haber bekliyoruz.”
“İŞ CİNAYETLERİ YILLARDIR ÜLKEMİZİN KANAYAN YARASIDIR”
 “İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi tarafından yayımlanan raporda, Şubat ayında en az 123 işçi iş cinayetlerinde yaşamını yitirdiği ifade ediliyor. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?” şeklindeki soruya Şen, şöyle cevap verdi: “İş cinayetleri yıllardır ülkemizin kanayan yarasıdır. Bu konuda, utanç tablosu rekorları ülkemize aittir. İş cinayetlerinde Avrupa’da 1’inci, dünyada 3’üncü konumdayız. Hâlâ yaşanan durumla ilgili ciddi adımlar atılabilmiş değildir. AK Parti hükümetinin 15 yıllık iktidarı boyunca bu ülkede yaklaşık 20 bin insan iş cinayetine kurban gitti. Çıkartılan kanunlar var ama uygulanmıyor. İş cinayetlerinin temelinde taşeronlaştırma, özelleştirme olduğunu söylüyoruz. Çalışma hakkı nasıl anayasal bir haksa, yaşam hakkı bundan önce gelmektedir. Dolayısıyla, insanların hem çalışması hem de yaşaması beraber olması gereken bir durumdur. Çalışma hayatını düzenleyecek olan devlettir. Gelinen noktada 123 işçi iş cinayetlerinde hayatını kaybediyor.”
“ÖZELLEŞTİRME VE TAŞERONLAŞTIRMADAN HIZLA UZAKLAŞILMALIDIR”
Salim Şen sözlerini şöyle tamamladı: “Özelleştirme ve taşeronlaştırmadan hızla uzaklaşılmalıdır. Ayrıca, örgütlenmenin önündeki engeller kaldırılmalıdır. Örgütlenilmiş işyerlerinde iş cinayetlerinin azaldığını görmekteyiz. Sendika olarak yaşanan sorunları hükümete iletiyoruz ancak, hükümet yetkilileri bize karşı hem kör hem sağır hem de dilsiz bir tavır içerisindedir. Özelleştirme ve taşeronlaştırmadan vazgeçin dedikçe, aksine bir tavır izliyor. En son şeker fabrikalarının özelleştirilmesi gündeme geldi. Özelleştirilme yapılması durumunda binlerce işçi kapının önüne konulmuş olacak. Bu işletmelerde kapatılacaktır. İşçinin emeğini sömüren bir düzen oluşturuluyor. Bu politikalardan biran önce vazgeçilmelidir.” 
Bu haber 246 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNCEL HABERLERİ