Bugun...
Safra kesesinden 100 adet taş çıktı
Tarih: 04-05-2017 00:22:00 + -Safra kesesinden 100 adet taş çıktı

Özel Keşan Hastanesine şiddetli karın ağrısı ve bulantı şikayetiyle başvurduğu hastanede ameliyat edilen 51 yaşındaki Ayten Gündüz’ün safra kesesinden boyu 1 ila 3 santim arasında değişen 100 taş alındı.

Malkara’ya bağlı Balabancık köyünde ikamet eden Gündüz, karın ağrısı ve bulantı şikayetleriyle Özel Keşan Hastanesine başvurdu.

Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ragıp Taş’ın yaptığı testler sonucu Ayten Gündüz’ün ameliyat edilmesine karar verildi.

Cerrahi operasyonla safra kesesinden boyu 1 ila 3 santim arasında değişen 100 taş alınan Gündüz sağlığına yeniden kavuştu.

Konuyla ilgili bilgi veren Taş, ameliyata alınan kadının safra kesesinin tamamen taşlarla dolduğunu belirterek, “Hastamız karın ağrısı, bulantı ve kusma şikayetiyle bize başvurdu. Başarılı bir operasyon oldu. Çıkan taşlar ebat olarak büyük ve sayı olarak çok fazla. 100 civarında taş çıktı. Ebatları da 1 ila 3 santim arasında değişiyor. Taşlar alınmadığı taktirde hastalık sarılığa hatta kansere ilerleyebiliyor. Şu an hastamızın durumu iyi.” dedi.

Karın ağrısı ve bulantı gibi şikayetleri bulunanların mutlaka doktorlarına müracaat etmeleri gerektiğini ifade eden Ragıp Taş, sözlerini şu şekilde tamamladı: “Safra kesesinde taş olan hastalarımızın bunu ihmal etmemeleri gerekiyor. Safra taşları kadınlarda daha sık görülüyor. Doğum yapmış veya kilolu kadınlarda görünme oranı fazla. %20 kadar insanda da hiçbir şikayet olmadan, tesadüfen bulunuyor. Tesadüfen bulduğumuzda da iş işten geçmiş olabiliyor. Safra taşı teşhis edildiği zaman hastanın ameliyata engel bir durumu yoksa mutlaka bu ameliyatlarını olsunlar. Yarım saatte ameliyat bitiyor. Hastalarımız da 1 gün sonra taburcu oluyorlar. Bir hafta sonra da kendi işlerine başlayabiliyorlar. Erken teşhis ve tedavi önemli. Başka hastalıklara dönmeden hastaların ameliyat olması gerekiyor.”

(AYHAN GÜLVER)
Bu haber 1233 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SAĞLIK HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR