kartal escort
Bugun...
Saçıntı, sosyal medyanın kitap okumada etkisine değindi
Tarih: 01-03-2018 19:42:00 + -Saçıntı, sosyal medyanın kitap okumada etkisine değindi

Keşan’da kitabevi sahibi Ali Saçıntı, sosyal medyanın kitap okuma alışkanlığı üzerinde etkili olduğunu söyledi.

“GENÇ OKUYUCULARDA ÇOĞALMA VAR”

Saçıntı, “Kitap evimizde yetişkin kitapların okuyucusunda bir azalma var. Sebebi kitap fiyatlarının yükselmesi midir bilemiyorum. Genç okuyucularda çoğalma var. Gençlerin çok okuduğu internetten yazılan hikayeler, romanlar var. Bunların ilgi görmesine göre de büyük kitap evleri Wattpad kitapları adı altında kitaplar çıkarıyorlar. En çok okunan, en çok sattığımız kitaplar onlar. Gençlerin fantastik kitaplara ilgisi fena değil. Okullarda okunması gereken kitaplar var, özellikle edebiyat öğretmenlerinin verdiği Türk klasikleri ve özgün kitapların okunma oranında çok büyük yükselme var.” dedi.

“KISA SÜRELİ OLUYOR”

Sosyal medya yazarları tarafından yazılan kitapların kısa süreli popüler olduğunu ifade eden Ali Saçıntı, şunları söyledi: “Bazı kitapların neden patladığını anlayamamıştık. Sonra Twitterda fenomen olan kişilerin kitapları varmış. Biz okuyucu gençler sorunca daha sonradan öğrendik. Sosyal medyanın okunma üzerinde çok büyük etkisi var. Büyük yayınevleri kitaplarını iyi reklam ediyorlarsa okuyucu sayısı artıyor. Ama bunlar kısa süreli oluyor. Bir hafta- 15 gün soruluyor, 15 gün sonra sorulmaz hale geliyor.”

“KİTAP OKUMA ALIŞKANLIĞINI BAŞLATIYOR”

Wattpad adı altında büyük yayın evlerinin edebi değeri çok yüksek olmayan ve amatör yazarlar tarafından yazılan kitapların içeriği ile ilgili konuşan Saçıntı, sözlerini şu şekilde tamamladı: “Edebi kitap dememiz mümkün değil çünkü yazarlar 17-18 yaşlarında, ne kadar yetenekli olabilir bilmiyoruz. Basit hikayeler ama kitap okunma oranının çok düşük olduğu bu ülkede bu tarz kitaplara kötü diyemiyorum. Çok mu faydalı? Değil. Edebi bir tarafı var mı? Yok. Fakat kitap okuma alışkanlığını başlatıyor gençlerde, bu önemli bir şey. Okuyucu kazandırıyorsa faydalı diye düşünüyorum, eleştirmiyorum.” (AYHAN GÜLVER)
Bu haber 438 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER EĞİTİM HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR