Bugun...
Rıfat Mangır: “Trakya Birlik, alacakların tamamını ödemeli”
Tarih: 26-09-2018 07:49:00 + -Rıfat Mangır: “Trakya Birlik, alacakların tamamını ödemeli”

Keşan Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Rıfat Mangır, Trakya Birlik’in ödeme planının çiftçiyi mağdur ettiğini söyledi.
“350 BİN TON AYÇİÇEĞİ MUBAYAASININ NE KADARINI GERÇEKLEŞTİRMİŞ OLURDU?”
Buğday harmanında umduğunu bulamayan üreticinin bir hayal kırıklığı da Trakya Birlik’te yaşadığını belirten Mangır, “Trakya Birliğin resmi internet sitesinde açıklanan ödeme planı ‘Birliğimiz tarafından 2018 -2019 üretim sezonunda üretici ortaklarından 350 bin ton seviyesinde ürün mubayaası yapılacağı beklenmekte olup, ürün bedeli ödemeleri teslimat tarihlerine göre belirlenecek ödeme süreleri çerçevesinde gerçekleşecektir.’ Bugün gelinen noktada Trakya Birlik ürün bedelinin %50’sini ödediğini kalan %50’lik kısmın ne zaman ödeneceği konusunda bilgi vermemesi üreticilerde büyük sıkıntı doğurmuştur. Serbest piyasada peşin alınıp-satılabilen bu ürünü Trakya Birlik sezon sonuna doğru açıkladığı bu ödeme planından dolayı ayçiçek fiyatı piyasalarda bir miktar gerilemiştir. Bu ödeme planı sezonun en başında açıklanmış olsaydı Trakya Birlik resmi internet sayfasında belirtmiş olduğu 350 bin ton ayçiçeği mubayaasının ne kadarını gerçekleştirmiş olurdu?” dedi.
“BÖYLE BİR ÖDEME PLANI TRAKYA BİRLİK TARİHİNDE İLKTİR”
Rıfat Mangır, sözlerini şöyle sürdürdü: “Böyle bir ödeme planı Trakya Birlik tarihinde ilktir. Bu ürünün yarı parasının ne zaman verileceği belli değil. 20 Ekim’e kadar ödemesi yapılacak para üreticinin alacağının yarısı. Kalan kısım ne zaman ödenecek? 25 Eylül’e geldik. 2 Eylül ödemesini yapıyorlar ve paranın yarısı. Yağlı Tohumlara ürün döken üreticinin borcu var ve borca karşılık parası kesiliyor. Üretici mağdur olacak. Çifti alacağının yarısından hayır göremez. Şu anda yapılan ödemenin bir faydası yok. Biraz sıkıntılı bir süreç. Bu alınan kararın bir an önce gözden geçirilmesi gerek. Üreticinin parasının tamamı ödensin.”
“ONLARIN KENDİ DÜŞÜNCELERİ”
Rafet Sezen’in üreticiyi mağdur etmedikleri yönünde söylemleri var. Bununla ilgili ne düşünüyorsunuz?” sorusuna cevap veren Mangır, “Onların kendi düşünceleri. Oradan gördüğü o. Verdiğin fiyatı da eritiyorsun. Bizim isteğimiz paranın tamamı ödensin. Ayçiçeği hasadı tamamlandı. Verim konusunda beklediğimiz olmadı. Herkes 250 kilogram ürün alırız dedi ama aldığımız ürün ortalama 170-200 kilogram arasında. Beklediğimiz verim yok. Buradan da bir kaybımız oldu.” şeklinde konuştu.
Çeltik hasadının başladığını dile getiren Rıfat Mangır, hasat sezonun hayırlı olmasını diledi.
Bu haber 328 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER ASAYİŞ HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR