Bugun...
Ramazan Çınar: “Üretimde maliyet arttı, karlılık düştü
Tarih: 26-09-2018 07:57:00 + -Ramazan Çınar: “Üretimde  maliyet arttı, karlılık düştü

Son dönemde ülkede yaşanan ekonomik krizden en çok etkilenen sektörün başında tekstilin geldiği belirtiyor.
Yeniceçiftlik köyündeki fabrikasında tekstil üretimi yapan Ramazan Çınar, girdi maliyetlerinin % 60, finansman maliyetlerinin ise % 90’lara varan artış gösterdiğini söyledi.
Çınar, geçen yıla göre hazır giyim üretiminin % 5 oranında azaldığını, kârlılık oranının da % 17 düştüğünü ve azalan ivmenin 2018’nin ilk üç ayında etkisini sürdürdüğünü ifade etti.
“PATİNAJ ÇEKİYORUZ”
Hazır giyim sektörünün, Türkiye ihracatının yakaladığı ivmenin gerisinde kaldığını vurgulayan Ramazan Çınar, “Türkiye ihracatı koşuyor, biz ise patinaj çekiyoruz. Her gün artan maliyetler fiyat tutturmamızı zorlaştırırken, kârlılık mazide kaldı.” dedi.
“TÜRK HAZIR GİYİM SEKTÖRÜ UZAKTAKİ ÜLKELERE KAPTIRACAK”
Hazır giyim ihracatının yerinde saydığını da belirten Çınar, “Son dönemde kurlarda yaşanan yukarı yönlü hareket olumsuzlukların daha fazla dramatik sonuçlar doğurmasına neden oldu. Bu kadar istihdam ve net gelir girdisi sağlayan Türk hazır giyim sektörü yanı başındaki Avrupa pazarını Bangladeş, Vietnam gibi binlerce kilometre uzaktaki ülkelere kaptıracak.” diye konuştu.
BAŞKAYA: “BORÇLA ARTIK AYAKTA KALMAK MÜMKÜN DEĞİL”
Fabrika Müdürü Gökhan Başkaya da sektörle ilgili şunları aktardı: “Sektör, özellikle nisan ayından sonra zor günler geçiriyor. Döviz fiyatlarının artışına bağlı olarak perakende firmalarda daha ciddi sorunlar yaşanıyor. Tüm olumsuzluklara rağmen sektörde, ihracat rakamlarının çok düşmediğini şu anda firmaların kendilerini olumsuz şartlara hazırladığını vurgulamak isterim. Firmalar yavaş yavaş toparlandılar. Bu işte finansman çok önemli. Bu nedenle firmalar biraz daha dikkatli ve nakit çalışsınlar. Firmalar ellerinden geldiğince öz sermayelerini güçlendirecek tedbirler almalı. Tekstil ve hazır giyimde borçla artık ayakta kalmak mümkün değil. Öz sermayesi güçlü olanlar ayakta kalabiliyor. Borçla işi büyütmek bundan sonra zor.”
Başkaya, sektördeki olumsuzluklara rağmen, bölge ekonomisine can vermek için Keşan’daki yüzlerce kişiye istihdam sağlayan Ramazan Çınar’a teşekkür etti. 
Bu haber 377 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER ASAYİŞ HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR