Bugun...
Palabıyıkoğlu, destek programları hakkında bilgi verdi
Tarih: 11-04-2018 09:13:00 Güncelleme: 11-04-2018 11:31:00 + -Palabıyıkoğlu, destek programları hakkında bilgi verdi

AK Parti Yerel Yönetimler Başkanı Harun Palabıyıkoğlu, dün yaptığı açıklamada, 2018 yılı destek programları hakkında bilgi verdi.

Palabıyıkoğlu, açıklamasının başında Türk Polis Teşkilatı’nın 173. kuruluş yıldönümünü kutladı.

AK Parti hükümetinin öncelikli konularından biri olan işsizliğin azaltılması konusunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın büyük gayretlerinin bulunduğunu belirten Harun Palabıyıkoğlu, “2018 yılında bir takım istihdam teşvikleri uygulamaya konulacak. Burada önemli konu işçilerin İŞKUR kanalıyla işe alınması. Bunun belirli şartları var. Teşvikler 2 konuda gündeme geliyor. İlave istihdam teşviki ve ‘Bir senden bir benden’ kampanyası. Bu kampanyada işçinin 1 ay maaşı, sigorta teşvik primlerinin vergisi İŞKUR kanalıyla alınacak işçilerde 1 ay devlet 1 ay işveren tarafından ödenecek.” dedi.

İlave istihdam teşviki şirketinin 1 Ocak 2018-31 Aralık 2020 tarihli arasında geçerli olduğunu ifade eden Palabıyıkoğlu, “İşe alınacak kişilerde; işe alındıkları aydan önceki 3 ayda 10 günden fazla 5510-4-a,b,c kapsamında sigortalılıklarının bulunmaması gerek. Ayrıca İŞKUR'a kayıtlı işsiz olmaları gerekmektedir. İşveren açısından da bazı şartlar var. Sigortalının işe giriş tarihinden önceki takvim yılına ilişkin işe alındıkları işyerinden bildirilen aylık prim ve hizmet belgelerindeki ortalamaya ilave olarak çalıştırılmalı. Aylık prim ve hizmet belgeleri yasal süresi içinde SGK’ya verilmeli. Tahakkuk eden sigorta primlerinin yasal süresi içinde ödenmeli. Yasal ödeme süresi geçmiş sigorta primi, işsizlik sigortası primi, idari para cezası ile bunlara ilişkin gecikme cezası ve gecikme zammı borçlarının bulunmamalı. Çalıştırdığı kişileri sigortalı olarak bildirmediği veya bildirdiği sigortalıları fiilen çalıştırmadığı yönünde herhangi bir tespitin bulunmaması gerekmektedir. Sigortalı için ödenecek tüm primler+damga ve gelir vergisi karşılanacak. İmalat ve bilişim sektörü için; 883,01 ila 2 bin 151,45 TL, diğer sektörler için 883,01 TL ödeme yapılacak. İstihdam edilen her bir sigortalı için destek süresi 12 aydır. 18 yaşından büyük 25 yaşından küçük erkek, 18 yaşından büyük kadın ya da İŞKUR’a kayıtlı engelliler için ise bu süre 18 aydır. Bu teşvikten yararlanılan aynı ayda sigortalı için diğer sigorta primi teşvik, destek ve indirimlerinden yararlanılamaz.” şeklinde konuştu.

Açıklamasının sonunda “Bir senden bir benden” istihdam teşviki hakkında bilgi veren Harun Palabıyıkoğlu, şunları ifade etti: “1 Ocak 2018 ve 31 Kasım 2018 tarihleri arasında geçerlidir. İşe alınacak kişilerin; işe alındıkları aydan önceki 3 ayda 10 günden fazla 5510-4-a,b,c kapsamında sigortalılıklarının bulunmaması, ayrıca İŞKUR’a kayıtlı işsiz olmaları gerekmektedir. 18 yaşından büyük 25 yaşından küçük olmak, işe giriş tarihi itibarıyla işverenin birinci derece kan veya kayın hısmı ya da eşi olmamak şartları bulunuyor. İşveren için; imalat sektöründe faaliyet göstermesi ve bu sektörde ustalık belgesi sahibi olunan özel sektör işverenine ait olmalı. İşyerinin 2017 yılındaki sigortalı sayısı ortalaması 1 ila 3 olmalı. Aylık prim ve hizmet belgelerinin yasal süresi içinde SGK’ya verilmeli. Tahakkuk eden sigorta primlerinin yasal süresi içinde ödenmeli. Yasal ödeme süresi geçmiş sigorta primi, işsizlik sigortası primi, idari para cezası ile bunlara ilişkin gecikme cezası ve gecikme zammı borçlarının bulunmamalı. Çalıştırdığı kişileri sigortalı olarak bildirmediği veya bildirdiği sigortalıları fiilen çalıştırmadığı yönünde herhangi bir tespit bulunmamalı. Sigortalı için ödenecek ücret prim ve vergi desteği ödenecek. Prim desteğinde; prime esas kazanç alt sınırı üzerinden hesaplanacak sigortalı ve işveren hisselerinin tamamı tutarında (761,06 TL) destek sağlanacak. 53,44 TL’nin sigortalının prim günü sayısıyla çarpımı sonucu bulunacak tutarda (1.603,20 TL) ücret desteği sağlanacaktır. Maliye Bakanlığınca destek kapsamındaki sigortalıların asgari ücret üzerinden hesaplanacak gelir ve damga vergileri karşılanacaktır. 2018 yılı aralık aşılmamak üzere, sigortalının işe alındığı ayı takip eden ilk aydan başlamak üzere her ikinci ay için geçerlidir. En fazla 2 sigortalı için bu teşvikten yararlanılabilir. Bu teşvikten yararlanılan aynı ayda sigortalı için diğer sigorta primi teşvik, destek ve indirimlerinden yararlanılamaz. 2018 yılında açılan ya da 2017 yılında SGK’ya aylık prim ve hizmet belgesi veya muhtasar ve prim hizmet beyannamesi vermeyen işyerleri bu destekten yararlanamaz.” (AYHAN GÜLVER)
Bu haber 278 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SİYASET HABERLERİ