Bugun...
Özrü kabahatinden büyük!
Tarih: 14-06-2017 21:25:00 + -


Kurtuluş Caddesi’ndeki ağaç katliamı için Keşan Belediye Başkanı Mehmet Özcan, ağaçların bilgisi dışında kesildiğini öne sürerek, “Çocuklar sormadan bir bilgisizlik yapmışlar.” dedi. AK Parti İlçe Başkanı Hüseyin Boyalık da, Gezi Parkı olaylarına anımsatarak, “Biz de halkı galeyana getirip, belediye araçlarını ateşe mi verelim? Bu ağaçları kesen belediye personelin canlarına mı kast edelim? Gel Kurtuluş Caddesi’ni gör, gezi olaylarındaki provokatörleri anlarsın.” şeklinde konuştu.

Özrü kabahatinden büyük!

Keşan Belediyesi tarafından Kurtuluş Caddesi üzerinden bulunan bazı ağaçların, yapılacak olan yol genişletme çalışması kapsamında kesilmesi tepkiye neden oldu.

Keşan Belediyesi bağlı ekipler, bu sabah saatlerinde, Kurtuluş Caddesi üzerine gelerek, kaldırım üzerinde bulunan çınar ve süs ağaçlarını kesti. Ağaçların kesildiğini gören vatandaşlar ise duruma tepki gösterdi.

Öte yandan, Keşan Belediye Başkanı Mehmet Özcan konuyla ilgili açıklama yaparken, AK Parti İlçe Başkanı Hüseyin Boyalık ise eleştiride bulundu.

BOYALIK: “40 YILLIK BİR ÇINAR AĞACININ KESİLMESİ FELAKETTİR”
Vatandaşların haber vermesi üzerine ağaçların kesildiği bölgeye geldiğini belirten Boyalık, “Asırlık çınar ağaçlarını kesmişler. Bu şekilde ağaçların kesilmesi doğru değil. 40 yıllık bir çınar ağacının kesilmesi felakettir. İş görmez bir belediye ‘Ben yol yapacağım.’ diyerek. ağaç kesmektedir. Geçen yıl ‘Ekmeyin.’ dediğimiz ağaçları bu yıl kendileri söktüler. Geçen yıl yaptılar, bu yıl bozuyorlar. Yıllar önce ekilen ağaçları koruyamadılar, kendi diktikleri fidanları ise hiç koruyamazlar. Gezi Parkı’nda ağaç için bir sürü olaylar çıkardılar. Yazık ettiler bizim vatanımıza, insanlarımıza. Bir sürü insanın yaralanmasına, ölmesine, ailelerin üzülmesine sebep oldular ağaç yüzünden. Gezi olaylarının yıldönümünün üzerinden 1 ay geçmesinin ardından, bu arkadaşlarımız olayları çok güzel yâd ettiler. Şimdi biz de halkı galeyana getirip, belediye araçlarını ateşe mi verelim? Bu ağaçları kesen belediye personelin canlarına mı kast edelim? Gezi olaylarını anlamak; Kurtuluş Caddesi’ni görmektir. Gel Kurtuluş Caddesi’ni gör, gezi olaylarındaki provokatörleri anlarsın.

Şimdi biz belediyeye ne yapmalıyız? 2019 yılında belediyeyi değiştireceğiz. Ağacımızı kesen, insanlara saygısı olmayan bir belediye ile işimiz yok. ‘Ben yaptım oldu.’ diyen bir belediye ile işimiz yok. Kurtuluş Caddesi’nde yamalı yollar, olmayan kaldırımlar, ağaçların kesilmesi artık bu insanların canına tak etti.” dedi.
BİRİMİMİZİN YAPTIĞI BİR HATADIR!”

Keşan Belediye Başkanı Mehmet Özcan ise ağaçların bilgisi dışında kesildiğini kaydetti.

Özcan, şunları söyledi: “Benim bilgim dışında, çocuklar sormadan bir bilgisizlik yapmışlar. Yıllardır gözüm gibi bakıyorum, yetiştirmeye çalıştım. Hatta cadde üzerindeki yürüyüşlerimizde o çınarların 14 senede ne hale geldiklerini gördükçe, insan seviniyor. Kendi çocuğumuza bakar gibi bakıyoruz. Birimimizin yaptığı bir hatadır. ‘Haberim yok.’ bahanesi Belediyeyi haklı çıkarmaz. Hatalılar, binlerce ağaç ektik ama 5 tanesini kesmişler, diğerlerini başka yere ekmişler. O birimdekilere kendi elleriyle ağaç başına 10 tane fazla diktireceğim. Toplamda kaldırılan 13 ağaç, 5 tanesini de kesmişler. Az önce aldığım bilgi bu şekilde.”

“KAVŞAKLAR İLE İLGİLİ PROTOKOLÜMÜZ YOK”

Mehmet Özcan açıklamasının devamında Boyalık’ın kavşaklara bakım yapılmaması konusunda eleştirilerine de cevap verdi.

4 kavşağın bakımı için Karayolları Genel Müdürlüğü ile protokol yaparak; bu bölgelere yeşillendirme, çiçek ekme gibi güzelleştirme çalışmaları yaptıklarını dile getiren Mehmet Özcan, sözlerini şöyle tamamladı: “Yaptığımız protokollerle oralara müdahale etme hakkını buluyorduk. Ama yeni kavşaklar yapıldıktan sonra sadece birisinde yeşil alan oldu. O kadar söylememize rağmen oraya bir sulama tertibatı çektiremedik ve Dörtyol Kavşağı’nın orasının bakımı ile ilgili de herhangi bir protokolümüz yok. Dolayısıyla bilmeden konuşan bir arkadaşımız, mal sahibinin uhdesinde. İstasyon Mahallesi’nde geçici bir kavşak yaptılar, ışıkları koydular; aramızda protokol yaptık ve o ışıkların bakımını biz üstlendik. 10 Haziran 2017 Cumartesi günü sinyalizasyonu kapatın şeklinde bir bildirdiler, biz de kapattık. Arada bir yetki protokolü olmadan ben nasıl müdahale edeyim. Bakımını bize devrederler, bizde o zaman üzerimize düşeni yaparız. Bağ-Kur evlerinin orada buna benzer bir yürüyüş yolu vardı. O bölgeyi ağaçlandırdık, yürüyüş yolu yaptık. Orası da karayollarının istimlak sahası içerisindeydi. Bunun için Keşan Belediyesi ve Karayolları Genel Müdürlüğü adına İstanbul Bölge Müdürlüğü ile protokol imzalayıp düzenleme hakkını aldık. 4 tane kavşağa biz bu şekilde gül ile çim ektik ve bakımlarını yaptık. Şu ana kadar kavşaklar ile ilgili böyle bir protokolümüz yok.”

Öte yandan, Keşan Orman İşletme Müdürlüğün ağaç kesimleriyle ilgili işlem başlatacağı öğrenildi.

(HABER MERKEZİ)
Bu haber 1870 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNCEL HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR