Bugun...
Orhan Çakırlar: “Keşan halkı belediye başkanından ne kadar memnun?”
Tarih: 29-09-2018 00:52:00 + -Orhan Çakırlar: “Keşan halkı belediye başkanından ne kadar memnun?”

İYİ Parti Edirne Milletvekili Orhan Çakırlar, dün, Keşan İlçe Başkanlığına gelerek, basın toplantısı düzenledi.
Saat 10.30 sıralarında başlayan toplantıya, İYİ Parti İlçe Teşkilatı yönetim kurulu üyeleri, Keşan Belediyesi Meclisi üyesi Süleyman Eren ve bazı partililer katıldı.
“İNSANLARIMIZIN SORUNLARINI DİNLİYORUZ”
Toplantıda konuşan Orhan Çakırlar, “Yaklaşık bir buçuk aydır durmaksızın ziyaretlerde bulunuyorum. İnsanlarımızın sorunlarını dinliyoruz. Vatandaşımızın en çok sızlandığı konulardan biri ‘Seçim zamanı geliyorsunuz, bir daha da gelmiyorsunuz’ şeklindeydi. Ekonomik krizde herkesin ortak derdi, girdi maliyetlerinin yükselmesi ve fiyatların yetersiz olması. ‘Ekmeyeceğim’ bir de ‘Ekemeyeceğim’ diyen üreticilerimiz var. Her ikisinin de durumu vahim. İYİ Parti olarak odaklanmamız gereken ekonomik krizin insanlar üzerinde etkisini daha iyi ortaya koyabilmek. Bölgemizdeki sıkıntıları anlatabilmek için elimizden geleni yapacağız.” dedi.
“PARLAMENTER SİSTEMDEN YANAYIZ”
Çakırlar, sözlerine şu şekilde devam etti: “Önümüzde yerel seçimler var. İlimizin merkez ilçesi ve diğer ilçelerde Belediye Başkanlığı, İl Genel Meclisi, Belediye Meclis Üyeliği seçimleri yapılacak. Bu konuda da gözlemlerim var. Ümit ederim; Türk demokrasisi açısından iyi neticeler alınır. Çünkü şeffaflık, demokrasi, konuşabilirlik her şeyin önündedir. Bu, ülkemizin ileriye dönük sağlıklı karar almasını da sağlar. Şeffaf ve açıklık demokrasinin olmazsa olmazıdır. Birey olarak da parti olarak da parlamenter sistemden yanayız. Güçlendiğimiz, iktidar olduğumuz zaman parlamenter sisteme dönüşü arzu eden bir grubuz. Bu yüzden çalışmalarımız, gayretlerimiz bu doğrultuda. Türkiye’de en demokratik seçilen kitle muhtarlardır.”
“KEŞAN’DA %36 NİYE OLMASIN?”
Siyasette iddialı olunması gerektiğini dile getiren Orhan Çakırlar şunları söyledi: “2014 yılında seçime girdim ve çok iddialıydım. Edirne merkez ilçede belediye başkanı olacağım iddiasındaydım. O iddiamı kısmen gerçekleştirdim. O gün seçime girdiğim partide 50 yıllık sürede belediye meclisine bir tane meclis üyesi girmemişti, yine merkez ilçede bir tane il genel meclis üyesi çıkmamıştı. Partinin o günkü oy oranı seçimlerde % 3,5. Hem iktidar hem yereldeki iktidar belediye başkanı o günkü dönemde bir de karşımda milletvekili vardı. Milletvekilliğinden de ayrılmamıştı. Seçimi kazanırsa belediye başkanı oluyor, kazanamazsa vekilliğe devam ediyor. Ben bunu çok etik bulmam. Şahsi görüşüm iddialı olmak zorundayız. İddialı olursanız herkesten bir adım öne geçersiniz. %3,5, %19 olursa, Keşan’da %16 %26 ya da %36 niye olmasın? Uzunköprü’de %18 niye %35 olmasın? Edirne de %17.2 niye %35 olmasın? Yeter ki iddialı, istekli, arzulu, sokaklarda herkesin elini sıkan herkese dokunan bir grup olsun. Mahalli seçimlerin genel seçimlerden bir avantajı daha vardır. Bunu merkez ilçe için söylüyorum. Örneğin; 33 tane aday oluyor, kontenjan 1, 2 ve 30 tane de belediye meclis üyesi. Yani bir yerleşim yerinde 33 kişi bir partiden aday. 100’er kişi kazandırsa şu kadar oy 200’er kişi kazandırsa şu kadar oy hesabı yapılabilir. İYİ Parti olarak iddialıyız. Aday açıklamak için seçim kurulunun getirdiği bir süreç var. Şu anda adaylarımız arasında ‘hangisiyle daha iyi yol alırız’ diye düşünüyoruz.”
“BUGÜN CHP, AK PARTİ VE İYİ PARTİ VAR”
“Geçtiğimiz yerel seçimlere baktığımızda Keşan’da bir CHP gerçeği var. %50,8 oy aldılar. İYİ Parti’nin son seçimlerde Keşan’dan adlığı oy ise %12,7. Bu rakamlarla kıyaslarsak ne dersiniz?” şeklinde soruya cevap veren Çakırlar, sözlerini şu şekilde tamamladı: “Ben ve oy veren herkes ilk defa İYİ Parti’ye oy verdi. Daha öncesi yok. Dolayısı ile bu rakamlar bizim daha başarılı olacağımızı gösteriyor. Bizim aldığımız %12 oy gökten gelmedi. Adayımızı isabetli bulursak oyların artmaması için hiçbir sebep yok. CHP’nin mevcut belediye başkanından Keşan halkı ne kadar memnun? Ben burada bu soruyu sorarım. O, %50.8’in hepsi memnunsa hiç problem yok. O zaman yarışa girmemizin de mantığı yok. Sıfırken kurulmuş, 6 aylık bir parti %12 alıyorsa, bir yerde bir takım sıkıntılar var demektir. Bu belediyeden de olabilir partisinden de. Bunun bizi çok daha yukarılara çekmesi lazım. Sağlıklı demokraside bu böyle olur. Böyle olması sosyolojik olarak da doğrudur. Yerelden memnun değilseniz bir de iktidardan memnun değilseniz üçüncü bir alternatif bulmak zorundasınız. Üçüncü bir alternatif var mı? Yani bugün CHP, AK Parti ve İYİ Parti var. Onun dışında iddialı olacak halkın da teveccüh göstereceği bir parti var mı?”
Bu haber 383 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SİYASET HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR