Bugun...
Orhan Çakır: “Kriz yakın zaman içerisinde daha fazla hissedilecektir”
Tarih: 11-10-2018 21:48:00 + -Orhan Çakır: “Kriz yakın zaman içerisinde daha fazla hissedilecektir”

Türkiye’de ve Çin’de ticari faaliyetlerde bulunan Keşanlı İşadamı Orhan Çakır, döviz kuruna dair değerlendirmede bulundu.

Çakır, kurunun artmasıyla birlikte işlerin kötüye gitmeye başladığına dikkat çekerek, şöyle dedi: “Türkiye’de ekonomik kriz çok büyük seviyelerde. Kriz; aralık ve şubat ayları arasında, çok fazla hissedilecek.”

“DOLAR KURUNUN ARTMASINDAN ÖTÜRÜ ÇOK BÜYÜK ZARAR ETTİK”

Türkiye’de son süreçte, dolar kurunun hızlı şekilde artması piyasaların ateşini yükselttiğini belirten Çakır, “İş dünyası olarak, dolar kurunun artmasından ötürü çok büyük zarar ettik. Özellikle ham maddesi yurtdışından gelen firmaların maliyetlerinde artışlar yaşandı. İç piyasada maliyetlere yansıması nedeniyle, insanların alım gücü düştü. Örnek vermek gerekirse; İstanbul’da işyerimin bulunduğu Perpa İş Merkezi’nde birçok işyerinin kiralık olduğunu görmekteyiz. İthalata dayalı ürünleri insanlar satamayınca, elindeki stoklarını eritemediler. Ama giderler sabit ama gelirlerde düşüş yaşanıyor. Bu durumda, ekonomiyi olumsuz etkiliyor.” dedi.

“EZİLEN YİNE ÇALIŞAN KESİMDİR”

Türkiye’de ekonomik krizin çok büyük seviyelerde olduğunu ifade eden Orhan Çakır, şunları söyledi: “Hükümetin, ithalat yapan firmalara uyguladığı gümrük rejimiyle ilgili çok fazla sıkıntılar var. İthalatı engelleme adına yapılan bazı uygulamalar bulunuyor. Ben kendi ürettiğim 10 birimlik ürünü 11 birimlik vergi oranıyla yani % 100’ün üzerinde bir vergiyle, Türkiye’ye ithalat yapıyorum. Bunlar tüketiciye de yansıması nedeniyle, ciddi bir ekonomik kriz yaşanıyor. Hükümet, elektrik ve doğal gaza zam yapılmayacağını dile getiriyor. Ama aralık ve şubat ayları arasında, krizin çok fazla hissedileceğini düşünüyorum. Büyük işverenin hayatında çok fazla bir şey değişmedi. Fakat burada ezilen yine çalışan kesimdir.”

“DAHA ÖNCE 10 ADET ALDIĞIMIZ ÜRÜNDEN, ŞU ANDA 5 ADET ALABİLİYORUZ”

Çakır, sözlerini şu şekilde tamamladı: “Dövizde yaşanan yükseliş, beni de olumsuz etkiliyor. Çünkü ben de ürünü dövizle getiriyorum. Daha önce 10 adet aldığımız üründen, şu anda 5 adet alabiliyoruz. Bu durum işyerinin cirolarını etkiliyor ve çalışan da, yaşanan düşüşü görünce, tedirgin durumda. Kriz yakın zaman içerisinde daha fazla hissedilecektir.”

(AYHAN GÜLVER)
Bu haber 238 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNCEL HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR