Bugun...
Önce dağıttı, sonra topladı!
Tarih: 01-01-1970 02:00:00 + -


*Keşan Belediyesi tarafından, Erikli Sahili’nde faaliyet gösteren işletmecilere zabıta marifeti ile elden, işletmelerini kapatmaları yönünde tebligat yapıldı, daha sonra ise tebligatlar yine elden geri alındı.

Önce dağıttı, sonra topladı!

Erikli Sahili’nde bulunan işletme ve seyyar satıcılara, işyerlerinin kapatmaları için elden tebligat yapan Keşan Belediyesi zabıta ekipleri, daha sonra ise dağıttıkları tebligatları toplayarak, “Yarın işyerlerinizde faaliyette bulunabilirsiniz.” dedikleri de iddia edildi.
Erikli Sahili’nde yapılan denetim ardından, Keşan Belediyesi tarafından seyyar satıcıların faaliyetleri durdurulurken, bazı işyerleri mühürlendi, bazı işyerlerine ise elden tebligat yapılarak işyerlerini kapatmaları bildirildi.
Keşan Belediye Encümeninin çok kısa sürede yaklaşık 180 işletmeyle ilgili kapatılma kararı almasının ardından hazırlanan tebligatlar, Keşan Belediyesi zabıta ekiplerince işletmelere elden dağıtıldı. Üzerinden 1 gün geçmesinin ardından dağıtılan tebligatlar ise yine zabıta ekiplerince elden toplanırken, bazı işletmecilere ise “Yarın işyerlerinizde faaliyette bulunabilirsiniz, Encümen tekrar toplanıp karar verecek.” dediği öne sürüldü.
Keşan Belediyesinin bu tutumu ise, bazı esnaf tarafından çelişkiyle karşılandı. Tebligatların PTT yoluyla yapılmasının yasal olduğunu belirten esnaf, zabıta marifeti ile elden dağıtılmasının ise yasalara aykırı olduğunu öne sürdü.
Milli Emlak’a ait ve tapusuz işyerlerine Keşan Belediyesi tarafından ruhsat verilmesi de diğer çelişkili konular arasında yer alıyor. Yıllardır Erikli Sahili’nde Milli Emlak arazisinde, tapusuz işletmelere ruhsat verildiği bildirilirken, Keşan Belediyesinin bu riski nasıl göze aldığı da merak ediliyor.
Tapulu arazi üzerinde işletmesi bulunan bazı esnafın da ruhsatsız çalışması dikkat çekiyor. Tapusuz işletmeye ruhsat veren ancak tapusu olduğu halde ruhsatsız çalışan işletmelerin neye göre faaliyet gösterdiği ve Keşan Belediyesi tarafından nasıl bir uygulama ve denetime gidildiği de merak edilen konular arasında yer alıyor.
Öte yandan, Erikli Sahili’nde faaliyet gösteren esnafın da yasal yollara başvuracağı konuşuluyor. Sezon ortasında malını istifleyen esnaf, işletmelerinin kapatılması durumunda büyük zarar yaşayacağını belirterek, “Madem yasal olmayan bir durum vardı neden bu bize baştan bildirilmedi. Önce yasa çiğneniyor ardından yanlıştan dönülmek ve yasaya uymak akıllarına geliyor. Peki bizim hakkımızı, hukukumuzu, zararımızı kim karşılayacak? Bize bugün aç, yarın kapat mı diyecekler sürekli. Bu psikoloji ile maddi manevi zarardayız.” şeklinde konuştu.
Ayrıca, Milli Emlak’a ait tapusuz arazilerde esnafın faaliyet göstermesine izin veren Keşan Belediyesinin, esnaftan bağış altında topladığı işgaliye bedellerinin tutarı da merak edilirken, bu konuda ilgililerin bilgi vermesi bekleniyor. 
Bu haber 936 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNCEL HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR