Bugun...
Okan Gaytancıoğlu: “TMO’yu göreve davet ediyorum”
Tarih: 06-10-2018 00:19:00 + -Okan Gaytancıoğlu: “TMO’yu göreve davet ediyorum”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, çeltik fiyatlarının yaşanan düşünün üreticiyi mağdur edeceğini söyledi.
“İTHAL EDİLECEK ÇELTİKLER, YERLİ ÜRÜNLERDEN DAHA KALİTESİZDİR”
Çeltik hasadının yaklaşık iki hafta önce başladığını belirten Gaytancıoğlu, “Hasadın başlamasıyla birlikte, arazileri ziyaret etmeye başladık. İlk ziyaretimi İpsala’nın Sarıcaali köyüne gerçekleştirdim. Üreticilerimizle görüştüğümüzde, ilk oluşan fiyatlardan memnundu. Çeltiğin kilogramı 3,30-3,40 lira arasında değişiyordu. Ronaldo ve luna cinsi çeltik fiyatı ise 2,80-3 lira arasında değişiyordu. Üreticilerimiz, bu fiyatların altına ürünlerini satmamalı. Çünkü Türkiye pirinç ve çeltik ithalatçısı bir ülke. 570 dolara çeltiği ithal ediyoruz ve ithalat maliyeti 3,40 liradır. Dolayısıyla fiyatlar bunun üzerinde seyredecektir. Çünkü ithal edilecek çeltikler, yerli ürünlerden daha kalitesizdir.” dedi.
“TÜCCARLAR PİYASADAN DÜŞÜK FİYATA ÜRÜN ALMAYA BAŞLADILAR”
Okan Gaytancıoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye’de yaşanan son ekonomik kriz, dolarda yaşayan hızlı yükseliş ve finansman sorunları ile ülkenin kredi notunun sürekli indirilmesi, tüccarı olumsuz yönde etkilemektedir. Bazı tüccarlarla yaptığımız görüşmede, bankalardan kredi almakta zorlandıklarını bizlerle paylaştılar. Hatta maliyetlerinin çok yükseldiğini dile getirdiler. 1 milyon lira kredi almaya çalıştıklarında, buna yaklaşık yüzde 40-yüzde 45 faiz ödemek zorunda. Bu durumda maliyetleri artırıyor. Tüccarlar piyasadan düşük fiyata ürün almaya başladılar. Böyle olunca, üreticinin alın terinin karşılığı verilmemiş oluyor. Girdi fiyatlarının sürekli arttığı göz önüne alındığında, çeltik üreticileri gelecek yıl nasıl ekim yapacaklar? Bunların göz önüne alınıp gerekli tedbirlerin alınması gerekiyor.”
“DEVLETİN ÜZERİNE DÜŞEN GÖREVİ YAPMASI GEREKİYOR”
TMO’nun devreye girmesi gerektiğini ifade eden Gaytancıoğlu, şunları söyledi: “TMO’nun üreticilerin ürününü alma konusunda hiçbir çalışmasının olmadığını öğrendik. Sadece satış sözleşmesi yaparak, emanet ürün alma gibi düşünceleri olduğunu gördük. Ancak, TMO’nun fiyatı ton başına bin 490 liradır. Böyle bir fiyata hiçbir üretici ürününü TMO’ya teslim edip, kredi kullanmayı düşünmez. Piyasa fiyatlarının aşağıya gerilemesi üretici açısından iyi değildir. Faizlerin yüksek olması ekonomiyi çok fazla etkiliyor. AKP, Türkiye ekonomisini yönetemedikçe, enflasyon ve faizler arttıkça başta çiftçiler olmak üzere toplumun her kesimi olumsuz etkilenecektir. Çeltik üreticilerimiz zor durumda, verdikleri ürünler peşin alınamıyor. Peşin alım yapılacaksa, ürünün fiyatı piyasanın çok altında verildiğini görmekteyiz. Bundan ötürü de devletin üzerine düşen görevi yapması gerekiyor. TMO, çiftçinin zor durumunu görüp, piyasaya alım yönünde müdahalede bulunması gerekiyor. Çeltik ürününü, 3 liranın üzerinde bir fiyat vererek alması gerekiyor.” şeklinde konuştu.
“ÇELTİK İTHAL EDİLECEĞİNE YERLİ ÜRETİCİYE GEREKLİ DESTEKLER VERİLMELİDİR”
Okan Gaytancıoğlu, sözlerini şu şekilde tamamladı: “Türkiye’de üretici, küstürülürse ve devlet destek vermezse üretim yapmayacaktır. Çeltik ithal edileceğine yerli üreticiye gerekli destekler verilmelidir. Devletin piyasaya girip, üreticinin alın terinin karşılığını veren bir fiyat vermesi gerekiyor. Bu çerçevede; TMO’yu göreve davet ediyorum.”
Bu haber 281 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SİYASET HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR