Bugun...
Okan Gaytancıoğlu: “TMO’yu eleştirmiyoruz”
Tarih: 13-06-2018 09:13:00 + -Okan Gaytancıoğlu: “TMO’yu eleştirmiyoruz”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, dün yaptığı açıklamada, Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) tarafından hububat alımlarına başlanmasına dair değerlendirmede bulundu.

“TMO VERİLEN GÖREVİ YAPIYOR”

TMO’nun Keşan’da da alımlara başladığını belirten Gaytancıoğlu, “TMO’nun alım yapması, geçen seneye göre fiyatları %12 arttırması, onlara göre iyi bir şey olabilir. Ancak mantıklı baktığımızda Türkiye maalesef AKP’li yıllarla birlikte buğday ithalatçısı bir ülke konumuna geldi. Ciddi anlamda buğday ithalatı yapıyoruz. Bunun önüne geçebilmek için buğday üretimini desteklemek gerekir. Bu da enflasyondaki artış kadar bir fiyat verirseniz, demek ki hâlâ ithalatı düşünüyorsunuz. TMO’yu hiç eleştirmiyoruz. TMO verilen görevi yapıyor. Alabileceği ürünü almaya çalışıyor. Sonuçta bir kurum. CHP iktidara gelse TMO’yu daha da güçlendirir. Hükümetin buğday politikası çok yanlış. Ekilmeyen milyonlarca dönüm arazi var.” dedi.

“BİR AY SONRASINA SIRA VERİYORLAR”

Okan Gaytanıoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Çiftçi borçlu, para beklememek için tüccara malını veriyor. Çiftçi borçlu, bu yüzden bekleyemiyor. Sıra alamıyor, randevu sistemi çalışıyor ama dolu. 1 ay sonrasına sıra veriyorlar. Çiftçi cebinde para olsa bekler. Borcu olduğundan ürününü paraya çevirmek istiyor. Biz CHP iktidarında çiftçinin borcunun faizini sileceğiz, mazotu 3 TL’den vereceğiz ve fiyatı 1 yıl önceden belirleyeceğimizden hasat zamanında fiyat oluşmayacak. Herkes hesabını kitabını yapacak. CHP iktidarında bunlar değişecek.”

“YEMDE YARI YARIYA DIŞA BAĞIMLI ÜLKE KONUMUNA GELDİK”

Açıklamasının sonunda yem fiyatlarındaki artışa değinen Okan Gaytancıoğlu, sözlerini şöyle tamamladı: “Sürekli ithalatçı konumunda bir ülke olursanız, fiyatlar dövize bağlı olur. 3 ay önceden de bağlantı yapsan döviz artıyor. Karma yem; soya, mısır, arpa, buğday ve ayçiçeği küspesinden yapılır. Ama saydığım bütün tarım ürünlerini ithal ediyorsunuz ve döviz yerinde durmuyorsa tabii ki fiyatlar artar. Yemde yarı yarıya dışa bağımlı ülke konumuna geldik. Türkiye’deki soyanın neredeyse tamamını ithal ediyoruz. Arpa üretemeyen bir konuma geldik. Bu politikalarla bu iş yürümez. İç piyasadaki ürüne destek verirsiniz, üreticiniz üretir. Bu kez yem fiyatları rayına girer, süt ve ete destek verirsiniz.” (AYHAN GÜLVER)
Bu haber 282 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SİYASET HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR