Bugun...
Okan Gaytancıoğlu gündemi değerlendirdi: “AKP artık Türkiye’yi yönetememektedir”
Tarih: 13-07-2017 09:08:00 + -Okan Gaytancıoğlu gündemi değerlendirdi: “AKP artık Türkiye’yi yönetememektedir”

CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, dün, CHP Keşan İlçe Başkanlığına gerçekleştirdiği ziyarette, gündemi değerlendirdi.
Saat 12.15 sıralarında partiye gelen Gaytancıoğlu’nu, CHP Keşan İlçe Başkanı Erdoğan Gümülcineli, Edirne İl Genel Meclisi’nin CHP’li üyesi Mehmet Ali Yetim,  Kadın Kolları ve Gençlik kolları üyeleri ile partililer karşıladı.
ERDOĞAN GÜMÜLCİNELİ…
Ziyarette ilk olarak konuşan Gümülcineli, ‘Adalet Yürüyüşü’nden bahsederek şunları söyledi: “Milletvekillerimiz ve Genel Başkanımız, çok onurlu, şerefli, duygusal, insanların gözlerinin yaşaracağı bir organizasyonun gerçekleşmesinde, bir tepkinin dile getirilmesinde önemli rol oynadılar ve katkı verdiler. Arkamızda çöp bırakmadan gerçekleştirdiğimiz bu eylemden dolayı kendilerine örgütüm adına yürekten teşekkür ediyorum.” dedi.
 Bölgemizde hasat dönemi olduğu için yürüyüşe fazla zaman ayıramadıklarını dile getiren Gümülcineli, “Organizasyonu gördükten sonra kalben daha çok gün yürüyüşte bulunmak istedim. Ancak bölgemiz tarımla uğraşıyor. Çiftçilik hepimizin işi, hasat dönemindeyiz. Bu dönem içinde fazla zaman ayıramadık ama gözümüz, kulağımız, kalbimiz her zaman onlarlaydı. Ayağının tozuyla vekillerimiz bölgemizin sorunlarıyla ilgili, buğdayla yaşanan sorunlarla burada ilgilenerek, ne olup ne bittiğini gündeme getirmek üzere basın toplantısı düzenlediler. Ancak iktidar partisinin milletvekilinin kendisi hâlâ tarımla uğraşmasına, çiftçi ve üreticinin bu kadar mağdur duruma düşmesine rağmen, hasat dönemindeki gümrük düzenlemelerine sessiz kalarak çiftçinin ölüme mahkûm edilmesine göz yumuyor. Kendilerini şiddetle eleştiriyor ve kınıyorum.” diye konuştu.
OKAN GAYTANCIOĞLU…
Daha sonra konuşan Okan Gaytancıoğlu da yürüyüş kararının sadece Enis Berberoğlu’nun tutuklanması ile ilgili olmadığını belirtti.
Gaytancıoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “14 Haziran günü olağanüstü toplanarak, İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun tutuklanması ile ilgili CHP tarafından bir yürüyüş kararı alınmıştır. Genel Başkanımızın aldığı karar ile tepkimizi göstermeye karar verdik. Bu tepkinin sebebi sadece Enis Berberoğlu’nun tutuklanması değildir. 15 yıldır devam eden AKP iktidarının hukuk sistemini kendine göre dizayn etmesi, ekonomik borçlanmanın gün geçtikçe artması, dış politikada Türkiye’nin geldiği itibarsızlık, işsizlik, Ergenekon ve Balyoz sürecinden sonra başlayan yargıdaki tarikatlaşmanın devamında 16 Nisan’da yapılan mühürsüz seçimin YSK tarafından şaibeli hale getirilmesinin bir uzantısıdır. Tüm bu birikimlerin sonucu CHP tepkisini özgürce, masumca, kimseye zarar vermeden dile getirmiştir ve sonunda da 9 Temmuz’da 2 buçuk milyon insanın cebine para koymadan, bir vaatte bulunmadan, sadece çağrı yapmıştır. Sadece bir çağrı yapıldı ve kamu düzeni bozulmadan geriye bir pet şişe bile bırakmadan milyonlarca destekçi katılmıştır. 14 Haziran gününe dönersek, ‘Bolu’ya gidemezler.’ demişlerdi. Fakat Genel Başkanımız yılmadı. Halkın sevgisiyle karşılaştık. Yandaş medya tepkileri dile getirmiştir fakat biz bizzat yaşadık ve gördük. Biz yollardan alkışlar eşliğinde geçtik. Bizim elimizde sadece Türk bayrağı vardı. Ve dilimizde ‘Hak, hukuk, adalet’ söylemi vardı. Biz orada CHP olarak yürümedik. Yanımızda CHP’liler değil, yurtseverler vardı. Bu yürüyüş hiçbir partiye ve gruba mal edilmesin. Ben tüm CHP’lilere teşekkür ediyorum. Ciddi bir lojistik sağlandı. Ne suyumuz eksildi ne dinlenme yerimiz ne yemeğimiz eksildi. Artık Türkiye’de bazı şeyler değişmek zorundadır. AKP artık Türkiye’yi yönetememektedir.”
“YÜRÜYÜŞÜMÜZ, TAŞERON İŞÇİLER İÇİNDİR”
“Bizim adalet isteğimiz ve yürüyüşümüz, söz verilen ancak 700 binden 1 milyon 400 bine çıkan taşeron işçiler içindir.” diyen Okan Gaytancıoğlu, “Bizim adalet isteğimiz, kendilerine söz verilen ama bir türlü gerçekleştirilemeyen 11 milyon emeklinin yaşam standardının iyileştirilmesi içindir. Bizim yürüyüşümüz atanamayan 440 bin öğretmenin hakkını arama mücadelesidir. Alın terini döküp de hâlâ buğdayını 80 kuruşa satmak zorunda kalan çiftçinin hakkını araması mücadelesidir. Dükkânını açıp vergi borcunu ödeyemeyen esnafın tepkisidir. OHAL uygulaması ile kanunsuz bir şekilde görevinden alınan askerin, polisin, hakimin ve onların ailelerinin tepkisidir. Tabii ki suçlu olanlar dışında konuşuyorum. Biz suçlular kimse ortaya çıkarılsın istiyoruz.” şeklinde konuştu.
Cumhuriyet Halk Partisi’nin eylemlerini sürdüreceğini vurgulayan Okan Gaytancıoğlu konuşmasına şöyle devam etti: “Suriyelilere bakılıp, kendi çoluk çocuğumuz aç bırakılmasın istiyoruz. Bu yüzden biz adalet istiyoruz. Güzel bir eylem gerçekleştirdik. Bunu gören AKP’li yandaşlar, meydanda 175 bin kişi vardı diye açıklama yaptı. Biz meydanda kaç kişi olduğunu çok iyi biliyoruz. Üstümüzden helikopterler geçti. Yandaş muhabirler tutuldu açığımızı bulmak için. Bizim yürüyüşümüzü FETÖ terör örgütü destekliyormuş. Bizim yürüyüşümüz herkese açıktı. Kimseye ‘Gelme’ demedik ki. Biz 9 Temmuz günü milyonlara hitap ettik. Sanmayın ki bu iş burada bitti. CHP olarak bu tip eylemlerimiz devam edecektir. Bu iş daha yeni başlıyor. Halkımız umudunu kesmesin. CHP iktidarı yakındır. 15 yıldır Türkiye Cumhuriyeti’nin temel taşlarıyla oynayan, 19 Mayıs’ı bize kutlatmayan, 23 Nisan’ı bize kutlatmayan, başımızı öne eğen bu iktidarın artık sonu gelmiş, ülkemizi daha iyi yönetecek bir iktidarın yolu açılmıştır. İktidar meclisteki çoğunluğuna güvenerek iç tüzük değiştirme çabalarına girmiştir. Mecliste savunma çabası vereceğiz. Bu tüzük değişikliğine direneceğiz. Konuşma sürelerimiz kısaltılıyor. 5 dakikalık süre içerisinde ben bunu anlatabilirim. Ama iktidar 5 dakika konuşmayı bile çok görüyor. Araştırma önergelerimizi 10 dakikadan 3 dakikaya düşürmeye çalışıyor. Yani fazla konuşmamızı istemiyorlar. Biz mecliste direneceğiz. Bunun yetmeyeceğini bildiğimiz için sokaklarda da direneceğiz. Kimseye zarar vermeden ve barış içinde sokakta da çabalayacağız.”
Gaytancıoğlu, sözlerinin devamında TMO tarafından buğday fiyatlarının geç açıklanmasını da şu sözleriyle eleştirdi: “Biz yürüyüşteyken çıkarılan gümrük vergisi kararının takipçisi değiliz sanmasınlar. ‘Türkiye ithal buğday cenneti olsun, çiftçi yok olsun.’ Bu mantığa da hayır diyoruz. Bunun için de mücadelemizi vereceğiz. CHP iktidarında, ürün fiyatları 1 yıl önceden belli olacak. Çiftçi her şekilde parasını alacak. Çiftçi kazanacak. Açık ve net. CHP iktidarında ürünler tarlada kalmayacak. Özel sektöre bırakılmayacak. 10 yıldır bu çiftçi 80 kuruşa buğday satıyor. Mazot fiyatı artıyor. İktidar hiçbir şeyi görmüyor, ezileni görmüyor. Varsa yoksa yandaşlar. Biz herkes için eşitlik, özgürlük ve barış ve kardeşlik istiyoruz. CHP iktidarında çiftçinin de, emeklinin de, işçinin de emekçinin de herkesin yüzü gülecek. Bunu gerçekleştireceğimize de yürekten inanıyoruz.”
Okan Gaytancıoğlu, daha sonra beraberinde partililerle birlikten Keşan Belediye Başkanı Op. Dr. Mehmet Özcan ve Toprak Mahsulleri Ofisi Keşan Ajans Amirliğine ziyarette bulundu.
Bu haber 346 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SİYASET HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR