Bugun...
Okan Gaytancıoğlu: “Buğday fiyatını yetersiz buluyoruz”
Tarih: 17-05-2018 00:03:00 + -Okan Gaytancıoğlu: “Buğday fiyatını yetersiz buluyoruz”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, dün yaptığı açıklamada, bin 50 TL olarak açıklanan buğday fiyatlarına dair değerlendirmede bulundu.

“GİRDİ FİYATLARINDA ÇOK CİDDİ BİR ARTIŞ VAR”

Buğdayda ithalatçı ülke konumunda olunduğunu belirten Gaytancıoğlu, “Buğdayda ithalatçı ülke konumuna geldiniz. AKP Türkiye’yi ciddi anlamda kötü yönetiyor. Tarımı çok kötü yönetiyor, buğdayda bir politikası yok. Buğdayda geçen sene 5 milyon ton ithalat yaptık. İthalatçı olduğunuz bir üründe sizin üretim potansiyelinizi harekete geçirmeniz gerekir ama siz bunu yapmıyorsunuz. Onun yerine ithalat ile bu işi çözmeye çalışıyorsunuz. Geçen seneki fiyatın üzerine %12 yani enflasyon oranı kadar bir artış yapıyorsunuz. Yani aynı politikayı devam ettireceğim ben diyorsunuz, ithalatçı politikayı devam ettireceğim ben diyorsunuz. Halbuki bu fiyatı daha yukarılara çıkartıp, artık ithalat ile bu işi çözme yerine üretim ile çözme yönünde bir politika geliştirmem lazım, ben bunu anlıyorum. Özellikle girdi fiyatlarında da çok ciddi bir artış var. Mazot fiyatı durdurulamıyor, dolar ile olduğu için bunlar durdurulamıyor. %12’lik bir artış ile sizin bu olayı çevirme şansınız yok. AKP’yi bu konuda ciddi anlamda da uyardık. Artık birbirlerini uyarmaya kendi içlerinde de başladılar. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı bu konuları bilmiyor gibi demeçler var ama biz onları geçelim.” dedi.

“ÜRETİCİ KONUMDA OLMANIZ LAZIM”

Buğday politikasının yeterli olmadığını ifade eden Okan Gaytancıoğlu, sözlerini şu şekilde sonlandırdı: “Türkiye buğdayın ana vatanı olan bir ülke, Anadolu coğrafyası, buğday coğrafyası, bu coğrafyada sizin çok ciddi anlamda üretici bir ülke olmanız lazım. Üretici konumda olmanız lazım. Onun için daha ciddi politikalar olması gerekirken bu konuda AKP’yi samimiyetsiz buluyoruz. Şimdi fiyat açıklıyorlar, sözüm ona seçimlerde bu rakamları kullanmak istiyorlar ama çiftçi buna bakmaz. Bunun ne mazot fiyatını karşıladığını çiftçi görüyor, bir de bu fiyattan sonra düşüşler oluyor. AKP şöyle samimiyetsiz; geçtiğimiz yıl hatırlayın, bayramın üçüncü günü gümrük vergilerini sıfırladı ve buğday ithalatının önünü açtı. AKP’nin hiçbir şekilde buğday politikası yeterli değil. Buğday temel ürün her gün ekmek yiyoruz, en temel gıda maddelerimizden birisidir. Açıklanan fiyatı yetersiz buluyoruz.” (AYHAN GÜLVER)
Bu haber 196 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNCEL HABERLERİ