Bugun...
ÖDP İlçe Örgütü hem hükümete hem yerele vurdu!
Tarih: 07-02-2018 09:02:00 + -


*ÖDP Keşan İlçe Örgütünden yapılan açıklamada, taşeron çalışma düzeninin AK Parti’nin işçilere dayatması olduğu öne sürülürken, Keşan Belediyesinde maaşlarını alamayan taşeron işçilerle ilgili de, “Bu durum kölelik dönemlerini çağrıştırıyor. Ama ne yazık ki yerelde iktidar olan anlayışla hiç ama hiç örtüşmüyor.” denildi.

ÖDP İlçe Örgütü hem hükümete hem yerele vurdu!

ÖDP Keşan İlçe Örgütünden, dün yapılan yazılı açıklamada, taşeron işçiler konusunda hem AK Parti hükümeti hem de Keşan Belediyesi eleştirildi.
“TAŞERON ÇALIŞMA DÜZENİ AKP’NİN İŞÇİLERE DAYATMASIDIR”
Açıklamada şunlar ifade edildi: “AKP’nin kadro yalanına karşı güvenceli iş, insanca yaşam taleplerini seslendiren taşeron işçilerinin yanındayız. Taşeron çalışma düzeni AKP’nin işçilere dayatmasıydı. Dolayısıyla AKP’nin bu düzeni ortadan kaldıracağına inanmak saf dillik olur. Çünkü on altı yıllık icraatında AKP bütün tercilerini patronlardan yana kullanmıştır. AKP taşeron düzenlemesini MAN Belgeleri, Malta Belgeleri, Zarrap davası sürecinde gündem değiştirmek amacıyla gündeme taşıdı ve TBMM’yi devre dışı bırakarak tüm siyasi rantı kendi hanesine yazabilmek için konuyu KHK ile göreceli bir şekilde çözdü. Çünkü genel yaşamda taşeron dev bir sorun olarak ortada duruyor. AKP gerçeği ortada, AKP, artık ülkemiz ve ülkemiz insanları için son derece zararlı bir konumdadır. Bunun tek yolu da AKP’den kurtulmaktır.”
“VURUN ABALIYA MANTIĞI KABUL EDİLEMEZ”
Keşan Belediyesinde çalışan taşeron işçilerden de bahsedilen açıklamada, şunlar dile getirildi: “Emekçiler üzerinden yerelde yaşanan ve ‘el insaf’ dedirtecek bir gerçeklik daha var. Taşeron işçilerin üç aydır belediyeden maaş alamamaları. Bu duruma ‘el insaf’ demek lazım çünkü belediyenin çalışan memurlarına, sendikalı ve kadrolu işçilerine borcu yok. Sadece taşeron işçilere üçer aylık borcu var. Oysa Belediyedeki memur ve kadrolu işçiler bir taşeron işçinin aldığı maaşın en az iki katını alıyor. Ama taşeronların güvencesiz olması, çalışma yaşamlarının sürekliliği birkaç kişinin iki dudağı arasında olması onları çaresiz bırakıyor. Bunun için ‘el insaf’ diyoruz. Oysa mali fatura kadrolu işçiler ve memurları da kapsayacak şekilde geniş yelpazeye dağıtılabilirdi. ‘Vurun abalıya’ mantığı kabul edilemez.”
“BU DURUM KÖLELİK DÖNEMLERİNİ ÇAĞRIŞTIRIYOR”
Açıklama, şöyle sonlandırıldı: “Sayın yetkilileri, asgari ücretle çalışan, evi kira olan, okuyan çocuğu bulunan ve üç ay bu asgari ücreti de alamayan bir işçinin yerine kendilerini koyup empati yapmaya davet ediyoruz. Bu durum kölelik dönemlerini çağrıştırıyor. Ama ne yazık ki yerelde iktidar olan anlayışla hiç ama hiç örtüşmüyor. ÖDP olarak önerimiz; bu durum zorunluluksa eğer mali disiplin esas alınarak yelpaze genişletilmeli, tüm ödemeler belli bir süre ertelenmeli taşeron işçilerin mağduriyeti giderilmelidir. Sosyal belediyecilik bunu gerektiriyor. Konunun takipçisi olacağız.”
Bu haber 271 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SİYASET HABERLERİ