Bugun...
Nilüfer Erk Oğuz: “Önemli olan suçun işlenmesini engellemek”
Tarih: 11-04-2018 09:24:00 + -Nilüfer Erk Oğuz: “Önemli olan suçun işlenmesini engellemek”

Keşan Belediye Meclisi’nin CHP’li üyesi avukat Nilüfer Erk Oğuz, yaptığı açıklamada, kimyasal hadım uygulamasının komisyondan çıkmasına dair değerlendirmede bulundu.

Oğuz, açıklamasında kadına yönelik şiddetin en az Trakya bölgesinde görüldüğünü kaydetti.

“TASARININ ONAY ALACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM”

Cinsel istismar suçunu işlemiş kişilere yönelik cezai yaptırım konusunda adımların atılmaya başlandığını belirten Nilüfer Erk Oğuz, “Ceza anlamında, kimyasal hadım uygulamasına ilişkin yasa tasarısı ilgili komisyondan çıktı. Çıkan bu tasarı, genel kurula gelecek. Tasarı, aynı şekilde mi geçer yoksa tüm milletvekillerinin görüşleriyle bazı değişiklikler yapılmak suretiyle mi yasalaşır bilemiyorum ama bir şekilde yasalaşacaktır. Tasarının onay alacağını düşünüyorum.” dedi.

“ÖNEMLİ OLAN SUÇLARIN İŞLENMESİNE ENGEL OLABİLMEKTİR”

Erk Oğuz, sözlerine şu şekilde devam etti: “Kadın örgütlerinin, psikiyatrilerin, psikologların, muhalefette bulunan kadın milletvekillerinin cinsel istismar suçunu önleyici tedbirler hakkında bir takım kaygıları var. Kimyasal hadım ya da bir takım kimyasal ilaçlarla yapılan ceza uygulamaları failin cinsel anlamda şiddete yönelen eylemlerinde bir durgunluğu engelliyor. Sonrasında bu tip saldırılar yapmaması anlamında faydalıdır. Fakat suçun önlenmesi anlamında bir şey taşımıyor. Genel anlamda itirazlar bu yöndedir. Hükümet kanadı buna kulağını tıkıyor. Önemli olan bu suçların işlenmesine engel olabilmektir. İşlenmesindeki bu yüksek oranları indirebilmektir. Bu suçlar azalmıyor aksine her geçen gün artarak devam ediyor. Biz sadece bu işin ceza yönünü konuşuyoruz. Ceza hukukun teorisinde asıl olan, suçun önlenmesi, engellenmesi ve önleyici tedbirleri alabilmektir. Ceza hukukunda, suç işlendikten sonra cezayı kesmek değil; suç işlenmeden önce, önleyici tedbirleri alabilmektir. Ne yazık ki, bu yönde hiçbir düzenleme ve planlama yok. Suç gerçekleştikten sonra, kimyasal hadım uygulanabilir ama mağdurun acısını ya da mağduriyetini giderecek bir şey değildir. Bundan ötürü de, işlenmeden önce gerekli tedbir alınması durumunda suçun düşmesini sağlayacaktır.”

“HEMEN HEMEN HER GÜN BİR KADININ ÖLDÜRÜLDÜĞÜNÜ GÖRMEKTEYİZ”

 “Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu tarafından mart ayında, 25 kadın cinayetinin işlendiği yönünde veriler paylaşıldı. Bu konuda ne söylemek istersiniz?” sorusuna cevap veren Nilüfer Erk Oğuz, “Ülkemizde, hemen hemen her gün bir kadının öldürüldüğünü görmekteyiz. Bunlar adli vaka olarak kayıtlara geçmiş verilerdir. Kayıtlara geçmeyen verilerle birlikte bunun 2 kat olduğunu düşünüyorum. Kadın örgütlerinin ve dünya sağlık örgütünün araştırmaları bunu göstermektedir. Hiçbir iyileşme yok. Çünkü sosyal, kamusal ve eğitime yönelik hiçbir tedbir alınmıyor. Kısacası, zihniyet değişmiyor. Zihniyet değişmedikçe, çocuklara ve kadınlara yönelik cinsel istismar olayında da hiçbir şey değişmeyecektir.” şeklinde konuştu.

“KADINLAR, KEŞAN’IN VE TRAKYA’NIN SOKAKLARINDA ÖZGÜRCE YÜRÜYEBİLİYORLAR”

 “Keşan’ın diğer bölgelere göre; kadına bakış açısında farklılıklar var mıdır?” sorusuna Nilüfer Erk Oğuz, “Keşan’da ve Trakya’da yaşayan kadınlarımız birçok bölgedeki kadınlara göre, daha şanslıdır. Kadına şiddetin en az görüldüğü yerlerin başında Trakya gelmektedir. Ayrıca, cinsel istismar olaylarının minimum düzeyde olduğu bölgelerden biridir Trakya. Eğitim düzeyi ve kitap okuma oranlarının en yüksek olduğu bölgelerden biri yine Trakya’dır. Keşan birçok ilçeye göre; kadının daha özgür şekilde yaşadığı ve aktif şekilde çalışma hayatının içerisinde olduğu bir yerdir. Kız çocuklarının kıymet ve değer gördüğü bir bölgedir. Kadınlar, Keşan’ın ve Trakya’nın sokaklarında özgürce yürüyebiliyorlar. Bunu ne yazık ki diğer birçok yerde göremiyoruz.” şeklinde cevap verdi.

“KADINLAR SUSMASIN”

“Şiddet mağduru ve cinsel istismara uğrayan kadınlara ne söylemek istersiniz?” şeklindeki soruyu yanıtlayan Erk Oğuz, sözlerini şöyle sonlandırdı: “Kadınlarımız susmasınlar. Kadınlar şiddete ya da cinsel istismara maruz kaldıklarında, öncelikle yaşadıklarını kabul edemiyorlar, utanıyorlar. Bundan ötürü de gizleme yoluna gidiyorlar. Eğer bir çift anlaşamıyorsa, bunun yeri boşanmaktır. Birbirlerini öldürmek değildir. Kadınlar istismara ve şiddete maruz kalmışlarsa, utanmasınlar ve yetkili makamlara başvursunlar. Öncelikle Devlet Hastanesine gidip, rapor alınsın. Hastanede zaten adli vaka olarak giriş yapıldığı için emniyet ve savcılık kendiliğinden devreye girecektir. Hatta, gidip yetkili makamlara şikayette de, bulunabilirler ve baro o kişiye ücretsiz avukat atayacaktır. Bundan ötürü de kadınlar susmasın.” (AYHAN GÜLVER)
Bu haber 660 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER EĞİTİM HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR