kartal escort
Bugun...
Necdet Budak’tan geç gelen itiraf: “Hamzadere Barajı için parti değiştirdim”
Tarih: 12-08-2017 09:04:00 + -Necdet Budak’tan geç gelen itiraf: “Hamzadere Barajı için parti değiştirdim”

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Danışmanı, 22. ve 23. dönem AK Parti Edirne Milletvekili Prof. Dr. Necdet Budak, dün yaptığı açıklamada, Hamzadere Barajı'ndan Keşan ovasına ilk kez su verilmesiyle ilgili değerlendirmede bulundu.
“HAMZADERE BARAJI ÜZERİNDEN SİYASET YAPMAYA KALKMASINLAR”
Barajın bölge ekonomisine büyük katkı sağlayacağına belirten Budak, “Hamzadere Barajı'nın hikayesi 60'lı yıllara dayanıyor. Temelini atan Evren Bulut'u rahmetle anıyorum. Ben Hamzadere Barajı için parti değiştirmiş birisiyim. Hamzadere Barajı, Necdet Budak ile simgeleşmiş bir eserdir. Bölgenin ekonomisini değiştirecek bir eserdir. Samimi duygular ile bunları söylüyorum ve bunları söylerken tüylerim diken diken oluyor. Cumhurbaşkanımız, ‘Benden bir istediğin var mı?’ dediğinde 2004 yılında, benim tek isteğimin Hamzadere ve Çakmak barajları olduğunu söyledim. ‘Bunlar olursa siyaset yaparım, olmaz ise siyaset yapmam.’ dedim. Cumhurbaşkanımız ‘Bu bir hizmettir.’ dedi ve Maliye Bakanımız Kemal Unakıtan'a talimat verdi. İşin iç yüzü budur. Söyleme ihtiyacı hissetmemin nedeni, bizim bölge insanımız, siyaset yapanlar; a veya b partisi fark etmez, bölgenin ekonomisini değiştirecek yeni projelerin üzerinden siyaset yapsınlar. Tarihe not düştüğüm Hamzadere Barajı üzerinden siyaset yapmaya kalkmasınlar.” dedi.
“İSTERİM Kİ BENDEN SONRA GELENLER DE BENZER PERFORMANSI GÖSTERSİNLER”
Budak sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Projenin sahibi Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Necdet Budak'tır. Ben siyaset yapmayı bu hizmetler üzerinden çok doğru bulmuyorum. Bölge halkı da biliyor, Hamzadere Barajı bölge için önemli. Milletvekilleri gelir geçer devlet daimi. Bu hizmetlerin olması lazım. Milletvekilleri, Belediye Başkanı ya da herhangi bir görevde olursa olsun, bölgenin ekonomisini değiştirecek eserleri tartışsınlar, imza atsınlar. Ben kendi bölgemde, milletvekilliği döneminde Mahmutköy'deki barajdan, Çamlıca'daki göletin yükseltilmesinden, Beyendik, Karlıköy, Suluca göletine kadar projesi, planlanması ve yapımı safhasında, sayamadığım birçok gölet projesinde katkıda bulundum. Otobüsler ile insanlarımızı Ankara'ya taşıdık. Toplumun desteği, Hükümetimizin desteği, Cumhurbaşkanımızın desteği ile bu projeleri hayata geçirdim. Ben 6 yıldır milletvekili değilim. Ben isterim ki benden sonra gelenler de benzer performansı göstersinler.”
“BÖLGENİN EKONOMİSİNİ DEĞİŞTİRECEK PROJELER YAPILSIN”
Siyasi çekişmeler yerine bölgenin ekonomisini değiştirecek projelerin ortaya konması gerektiğini ifade eden Necdet Budak, şunları söyledi: “Bölgenin ekonomisini değiştirecek projeler yapılsın. Bunu söylemekteki kastım da şu; kesinlikle siyasi bir kredi çıkartmak değil. Devlet, okul ihtiyacı var ise zaten yapar, devlet hastane ihtiyacı var ise zaten yapar, yol ihtiyacı var ise yine bir şekilde yapar. Eskiden bunlar olmuyordu, AK Parti döneminde bunlar, hükümetin ekonomiyi yönetmesi ile çok güzel bir şekilde yürüdü. Fakat bölgenin ekonomisini değiştirmek dediğiniz zaman, bu farklı bir konsept. Siyaset yapmak isteyenler, arkadan gelen gençler için de söylüyorum ya da mevcut konum ve koşullarda siyaset yapmak isteyenlerin, siyasete kafa yorarken sadece reklam değil, sadece sosyal medya üzerinden fotoğraf çekmek değil, bölgenin ekonomisini değiştirecek projeleri hayata geçirmek için kendi projelerini koymaları ve anlatmaları gerekir. Onun içinde şunu söylemek istiyorum, 6 yıldır vekil değilim dedim, 6 yıldır gözlemlediğim biz çok fazla ekonomi projelerine odaklanmıyoruz. Genel olarak siyasi kısır çekişmeler ya da reklamlar üzerinden bölgemdeki sosyal medya ve yerel basındaki kısır çekişmeleri görünce bölgem adına üzülüyorum.”
“3 YIL İÇERİSİNDE %100 FAALİYETE GEÇMİŞ OLACAK”
Keşan, İpsala, Enez bölgelerinde suyun her yere gideceğini dile getiren Budak, “Hamzadere Barajı yüzde yüz faaliyete geçmemesine rağmen, önümüzdeki 3 yıl içerisinde %100 faaliyete geçmiş olacak. Şu anda %60- 70 seviyelerinde. Keşan, İpsala, Enez arasında görebileceğiniz her yere, İzzetiye köyünün altına kadar, Şabanmera'ya kadar, Enez'deki yamaç arazi sulamalarının olduğu Yenice köyünün altlarına kadar her tarafa suyun taşınabileceği bir baraj. Suyun sadece Keşan halkına gelmesi bile oradaki arazilerin değerini 2-3 belki 5 katına çıkartıyor. Dönümü 5 bin TL ise, 10- 15 bin TL'ye çıkıyor.” şeklinde konuştu.
“KALKINMA AJANSI İLE BİRLİKTE 30 TANE SOMUT PROJE ORTAYA KOYDUK”
Bölge için daha fazla projenin ortaya konması gerektiğini söyleyen Necdet Budak, şöyle dedi: "Ben bunlarla da kalmayarak, şahsi anlamda mütevazi davranmayacağım. Oda ve borsalarımıza, Hamzadere sulama birliğimize, Kalkınma Ajansı ile birlikte 30 tane somut proje ortaya koyduk. Bu projelerden bir tanesi de Gıda OSB. Suyun gelmesi ile birlikte hayvansal üretim anlamında su var, ot var, et olacak bunların katma değer sağlanıp, balkanlara, İstanbul'a ve ülke ekonomisine daha fazla nasıl katkıda bulunabiliriz, bunların projelerini de yazmamız lazım. Burada siyaset yapmak isteyenlere de parti fark etmez, TEPAV olarak hazırladığımız bu projeleri yol haritası olarak değerlendirmelerini öneririm. Eğer bu 30 proje dışında yeni projeleri var ise siyasilerin onları ortaya koysunlar. Artık siyaset yapmak için ciddi bir projeye ihtiyaç var. Ülkemizi seviyorsak, inancımız buysa çok çalışmamız gerekiyor. Çalışmaktan kasıt, tiyatro yaparak değil gerçek anlamda somut şeyleri ortaya koyarak olur. Bunun içinde siyasette kalitenin daha iyi noktalara gelmesi lazım. Siyaset yapacakların eğitim altyapısının iyi olması gerekiyor. Ben bu duygular ile Hamzadere Barajı'nın 3 yıl içerisinde, bölge ekonomisini çok daha farklı noktalara getireceğini düşünüyorum. Projenin ne kadar önemli olduğunu bölge halkı o zaman daha iyi anlayacaktır. Bölge çok daha farklı konuma gelecek, istihdam artacak, bölge ekonomisi çok daha farklı noktalara gelecektir."
“BÖLGENİN YENİ BİR YOL HARİTASINA İHTİYACI VAR”
Bölge halkının siyasetçilerden beklentisi olduğunu kaydeden Budak, sözlerini şu şekilde tamamladı: “Ben geçtiğimiz Çarşamba akşamından itibaren, Pazar gününe kadar Keşan, İpsala, Enez bölgesindeydim. Çiftçilerimiz ile sohbet ettim. Köylerde sohbet ettim. Keşan'da vatandaşlar ile sohbet ettim. Şöyle bir gözlem içerisindeyim; Türkiye 15 Temmuz hain darbe girişiminden sonra da genel anlamda ekonomi ile ilgili bir geçiş süreci, son göstergeler iyi olmakla beraber bu bölgede edindiğim izlenimler; su parası veremeyen insanlarla da sohbet ettim, yerel yönetimlerden hizmet bekleyen, alamayan, şikayet eden vatandaşlar ile konuştum. Çiftçilerimiz ile sıkıntıları konuştuk. Esnaf ile ekonomiden söz ederek konuştuk. Ben kendi bölgemin insanında şöyle bir şey gözlemledim; siyaset yapanlardan, yerel yönetimler dahil, insanların bölgemizdeki siyasetçilerden bir beklentisi var. Siyasetçilerden umut olmalarını istiyorlar. İnsanlar bölgenin ekonomisini değiştirecek projeleri, siyaset yapanlardan ve yapmak isteyenlerden bekliyor. Yeni projelere ihtiyaç var. Bölgenin yeni bir yol haritasına ihtiyacı var. Bunun içinde biz 30 tane proje yaptık. Bölge halkı, yeni projelerin konuşulmasını bekliyor."
Bu haber 587 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SİYASET HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR