Bugun...
Mustafa Mercan: “2017 tarımda ‘şükür yılı’ oldu”
Tarih: 08-11-2017 09:25:00 + -Mustafa Mercan: “2017 tarımda ‘şükür yılı’ oldu”

26. Dönem AK Parti Edirne milletvekili adayı, AK Parti Büyük Kongre Edirne Delegesi Mustafa Mercan, dün yaptığı açıklamada, bölge tarımı ile ilgili değerlendirmede bulundu.

Tarımın bölgede büyük önemi olduğunu belirten Mercan, tarım işletmelerinin çoğaldığına ve tarım alanlarının kaliteli hale geldiğinin altını çizdi.

“TAM BİR ŞÜKÜR SENESİ”

Mustafa Mercan, “Tarım alanlarının Hamzadere Barajı ile desteklendiği bilinçli tarımın ve tohumculuğun yapıldığı bir süreç yaşıyoruz. 2017 yılının çok bereketli geçtiğini gözlemledik. Hatta birkaç yerde 2017 yılını ‘şükür yılı’ olarak nitelendirdiklerini duydum.  Çok hoşuma giden bir tarif oldu. Gerçekten 2017 yılı tarımda ‘şükür yılı’ oldu. Çok başarılı, verimi yüksek, fiyatların iyi olduğu bir yıl yaşadık. Buğdayda verimler oldukça iyi. Ayçiçeğinde de doğru bir politika ile hem verimlerin yüksek olmasıyla hem de Trakya Birlik’in doğru hamleleri fiyatları yüksek hale getirdi. Hayvancılık bu sene çok iyiydi. Fiyatlar para kazandıracak durumdaydı. Çeltikte de dört dörtlük bir süreç yaşanıyor. Bölgemiz için sevindirici. Tam bir şükür senesi. Tabii verim de çok önemli.” dedi.

“TARIM SEKTÖRÜNÜ DESTEKLEYEN İŞLER YAPAN KİŞİLER OLARAK ÇOK MUTLUYUZ”

Çiftçinin kaliteli ürün çıkarmak için çalışmalar yaptığını ifade eden Mercan, şunları söyledi: “Artık çiftçimiz de kaliteli ürün çıkarmasını beceren ve bunun için çalışmalar yapan bir halde. Eskiden Allah versin, hükümet fiyat versin anlayışıyla hareket ediyorlardı. Ama artık öyle değil, önce kaliteli ürün çıkarabilmek için uğraşıyorlar. Çiftçimiz çok bilinçlendi. Ekipmanlarıyla, zamanlamasıyla, tohumculuğuyla, bilgi ve birikimini doğru kullanmasıyla çok iyi yol alıyorlar. Türkiye’de de önemli oranlarda verimlere ulaşıyoruz. Zaten bölgemiz çeltik konusunda dünyayla yarışır hale geldi. Bizler de tarım sektörü ile iştigal eden, tarım sektörünü destekleyen işler yapan kişiler olarak çok mutluyuz. Sadece ekipmandan ibaret düşünmemek lazım.

“TARIM SEKTÖRÜ AÇISINDAN ÖNÜMÜZÜN AÇIK OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM”

Tarımda fiyatın iyi olmasının bölgenin ekonomik anlamda kalkınmasında ciddi bir rol oynadığını dile getiren Mustafa Mercan, sözlerini şu şekilde tamamladı: “Şükür senesinde bölgemiz için sevindirici şeyler yaşanıyor. Bunda mekanizasyonun da çok büyük önemi var. Bölgede yenilikleri kullanan çiftçiler hakikaten önümüzü açıyor. Yeniliğe çok açık, kendi tarifleri ile kendi makinalarını üretecek kadar bilgili ve birikim sahibi üreticilerimiz ile karşı karşıyayız. Hamzadere Barajı’nın sulama alanı daha da genişlediği zaman bu ürün çeşitliliği yükselecek ve artacak. Kıymetini bilmemiz lazım. Tarım sektörü açısından önümüzün açık olduğunu düşünüyorum. Hükümetimizin de tarıma bakışı, hayvancılığa bakışı destekleyen yönde. İnşallah daha iyi şeyler olacak. Tarımda bölgeyi kalkındıracak şeyler olduğunu göreceğiz.” (AYHAN GÜLVER)
Bu haber 889 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER ASAYİŞ HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR