Bugun...
Mustafa Helvacıoğlu: “TANAP Hibe Programı’nı kurumlar fırsata çevirmeli”
Tarih: 12-07-2017 08:58:00 + -Mustafa Helvacıoğlu: “TANAP Hibe Programı’nı kurumlar fırsata çevirmeli”

Keşan Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, TANAP Sosyal ve Çevresel Yatırım Hibe Programlarının bölge için büyük bir fırsat olduğunu belirtti.

Helvacıoğlu, bölgeden geçen doğal gaz boru hattı kapsamında açılmış olan TANAP Sosyal Ve Çevresel Yatırım Programları (SEIP) 2. Etap çağrısını, bölgemizdeki yerel yatırımcılar, yerel yönetimler, muhtarlıklar, KOBİ ve STK’lar için büyük fırsat olduğunu belirterek konu ile ilgili açıklamada bulundu.

TANAP Sosyal Ve Çevresel Yatırım Programları 2. Etap çağrısının 23 Haziran 2017 tarihinde yayınlamış olup son başvuru tarihinin 23 Ağustos 2017 olduğunu ifade eden Mustafa Helvacıoğlu, “TANAP Yatırım Programları ile, bölgemizden geçen doğal gaz boru hattı ve bu çalışmaların inşaat sürecinde yerel halkın yaşam kalitesini iyileştirerek bölgede sürdürülebilir kalkınmayı sağlamak amacıyla, kâr amacı gütmeyen kurum ve kuruluşlar ile KOBİ’lerin desteklenmesi hedeflenmektedir. Şu anda,  Ankara, Eskişehir, Kütahya, Bilecik, Bursa, Balıkesir, Çanakkale, Tekirdağ ve Edirne,  Edirne hattında, Keşan (Aşağızaferiye, Yenicami,  Bahçeköy, Büyükcami, Çamlıca, İzzetiye, Mahmutköy, Şükrüköy), İpsala ( Esetçe, Hıdırköy, Kapucu, Korucuköy, Sarıcali, Turpçular) destek kapsamında yer alıyor.” dedi.

Açıklamasının devamında programlara yönelik de bilgi veren Helvacıoğlu, şunları söyledi: “Küçük ölçekli hibe programa ilişkin bilgi; Destek Miktarı: SEIP Doğrudan Hibe Fonlama Mekanizması Küçük Ölçekli Hibeler kapsamında teklif edilen projenin toplam bütçesi azami 200.000 TL, Destek Oranı: KOBİ’lerde %70, Diğer Uygun Başvuru Sahipleri %95, Program Süresi: 9 ay. Orta ölçekli hibe programa ilişkin bilgi: Destek Miktarı: SEIP Doğrudan Hibe Fonlama Mekanizması Küçük Ölçekli Hibeler kapsamında teklif edilen projenin toplam bütçesi asgari 200.000 TL ve azami 1.500.000 TL,  Destek Oranı: KOBİ’lerde %70, Diğer Uygun Başvuru Sahipleri %95, Program Süresi: 12 ay. Uygun başvuru sahipleri: Yerel yönetim, sivil toplum kuruluşu (STK), kâr amacı gütmeyen kuruluşlar, kooperatifler, birlikler, okul-aile birlikleri, vakıflar, meslek odaları, federasyonlar ve birlik konfederasyonları, ulusal ve uluslararası kâr amacı gütmeyen kuruluşlar, üniversiteler, KOBİ’ler (tüzel kişiliği olan, mikro ve küçük ölçekli),  Köy Muhtarlıkları, Köylere Hizmet Götürme Birlikleri, Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlıkları (YİKOB), İl / İlçe Özel İdareleri. Programa ilişkin öncelikler; Sosyal bileşeni öncelikleri: Agro-turizm gibi turizm hizmetlerinin çeşitlendirilmesi yatırımlarının desteklenmesi, okullar, kütüphaneler, spor alanları ve ortak sosyal alanlara ekipman destekleri, kırsal alanda sağlık hizmetlerinin kalitesinin artırılmasının ve yaygınlaşmasının desteklenmesi, mesleki eğitim merkezlerinin kapasitesinin artırılması, sosyal sermaye yatırımlarının desteklenmesi, tarımda çeşitliliğin, katma değerin ve verimliliğin artırılması, yerel ve geleneksel ürünlerin üretiminin desteklenmesi. Çevre bileşeni öncelikleri; doğal kaynakların, toprak ve suyun sürdürülebilir yönetimi, yenilenebilir enerji kaynaklarının verimli kullanılması ve geliştirilmesi, çevresel altyapının yönetimi ve çevre bilincinin artırılması, tıbbi ve aromatik bitkilerin yetiştirilmesinin ve ekonomik kullanımının desteklenmesi, biyo-çeşitlilik ve eko-sistemlerin korunması ve geliştirilmesi.” (HABER MERKEZİ)
Bu haber 436 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER EKONOMİ HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR