Bugun...
Milletvekili Okan Gaytancıoğlu: “AKP iktidarı vatandaşa ucuz et yerine yağ yedirtiyor”
Tarih: 12-01-2019 23:28:00 + -Milletvekili Okan Gaytancıoğlu: “AKP iktidarı vatandaşa ucuz et yerine yağ yedirtiyor”

Cumhuriyet Halk Partisi Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, vatandaşa ucuza satılan etin ya da kıymanın aslında yağ olduğunu belirtti.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Gaytancıoğlu, “AKP iktidarı vatandaşa ucuz et yerine aslında pahalıya yağ satıyor ve et yerine yağ yedirtiyor.” ifadesini kullandı.

“UCUZ ETİ VATANDAŞA 30 LİRAYA DEĞİL 37,5 LİRAYA YEDİRTİYORSUNUZ”

Milletvekili Gaytancıoğlu, et ve kıyma satışı ile ilgili şu açıklamalarda bulundu:

“Ucuz et olarak Türkiye genelinde belirli zincir mağazalarda satılan kuşbaşı et ve kıymada, yapılan sözleşmelerde, yağ oranı %20 olarak belirlenmiştir. Hâlbuki kasaplarda satılan kırmızı ette yağ oranı %5 ila 7’i geçmemektedir. Şimdi soruyorum: Demek oluyor ki marketlere verilen sözde ucuz etin vatandaşa satış fiyatı 30 lira değil, 800 gramı 30 liradır yani kilogram fiyatı 37,5 liradır. Yani iktidar olarak algıda ucuz et reelde pahalı fiyatlardan et satıyorsunuz. Ben de şimdi size soruyorum: Acaba bu satışlardan kimler ne rantlar sağlıyor, bunu bir açıklar mısınız?”

“UCUZ ETLERİN İÇİNE %20 YAĞ İLAVE EDİLİYOR”

İktidarın ucuza et yedirdiğini iddia eden Okan Gaytancıoğlu, “İnsanlara ne yediriyorsunuz biliyor musunuz? Yağ yediriyorsunuz. Sözleşme yapıyorsunuz ve ucuz etlerin içine %20 yağ koyuyorsunuz. Peki, kasaptan 1 kilo kıyma alın. Gerçi 1 kilo kıyma kimse alamıyor. 100 gram kıyma alıyor insanlar. Bunun içerisinde ne kadar yağ var biliyor musunuz? %5, bilemediniz %7 ama sizin yandaş mağazalarınızdan, zincir mağazalarınızdan satın alınan etlerde yüzde 20 oranında yağ var. Yani siz 1 kilo et satmıyorsunuz 800 gram et satıyorsunuz. Diğer bir ifade ile 30 liradan satmıyorsunuz, 37,5 liradan satıyorsunuz. Kim kazanıyor kim kaybediyor, o belli? Tüketici kaybediyor, dar gelirli kaybediyor, yoksul insanlar kaybediyor.”

(HABER MERKEZİ)
Bu haber 131 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNCEL HABERLERİ