kartal escort
Bugun...
Milletvekili Gaytancıoğlu, muayene katkı paylarıyla ilgili soru önergesi verdi
Tarih: 29-04-2017 00:02:00 + -Milletvekili Gaytancıoğlu, muayene katkı paylarıyla ilgili soru önergesi verdi

CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, TBMM’ye, Sağlık Bakanı Recep Akdağ tarafından yazılı olarak cevaplanması istemiyle soru önergesi verdi. 

1 Ocak 2017 itibarı ile %20 ila %60 arasında artırılan muayene katkı paylarının, vatandaşları zora soktuğunu ifade eden Gaytancıoğlu, "Bu konudaki sıkıntılar tekrar gündeme gelmiştir. Söz konusu katkı payları emeklilerin ücretlerinden kesilirken, çalışanların ise ilaçlarını alırken eczanelerde tahsil edilmesi vatandaşlarımızda kafa karışıklığına, eczanelerde de ilave iş ve maliyet doğurması ile birçok problemlere neden olmaktadır. Eczaneler aldıkları bu tutarları SGK’nın hesaplarına aktararak adeta SGK’nın tahsildarı konumuna düşmüşlerdir.

Muayene katılım paylarının 2016 yılı enflasyon oranı %8,53 iken enflasyon oranının üstünde 2. Basamak resmi sağlık hizmeti sunucularında %20 arttırılması, üniversite hastanelerine bağlı 3. Basamak sağlık hizmeti sunucularında %60 arttırılması ve özel sağlık hizmeti sunucularında ise %25 arttırılması vatandaşlarımızın mağdur olmasına neden olmaktadır.

Hastanelerde hasta sayısının gün geçtikçe artması nitelikli bir sağlık hizmeti verilmemiş olduğunun bir göstergesidir." dedi.

Okan Gaytancıoğlu, Bakan Akdağ'ın cevaplaması istemiyle şu soruları sordu:

"1. Hastaların ödedikleri muayene katılım paylarını yüksek bulmuyor musunuz? Bu katılım paylarını düşürmeye yönelik bir çalışmanız var mıdır?

2. Devlet Hastaneleri, Eğitim Araştırma Hastaneleri ve Üniversite Hastanelerinin muayene fiyatları aynı iken, yapılan zamla farklılaşmasının nedeni nedir?

 3. Eczanelerde muayene katılım payı ödenmesi uygulamasından vazgeçmeyi düşünüyor musunuz?

4. Üniversite hastanelerinin toplam borcu ne kadardır? Hastaların üniversite hastanelerinden memnuniyet oranının düşük olmasının nedeni nedir? Memnuniyet oranını arttırmaya yönelik yapılan çalışmalar nelerdir?" (HABER MERKEZİ)

 
Bu haber 722 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SAĞLIK HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR