Bugun...
Milletvekili Gaytancıoğlu, Edirneli fırıncı esnafının mağduriyetini TBMM gündemine taşıdı
Tarih: 10-03-2018 10:55:00 + -


Edirne’nin birçok ilçe ve köyünde evlerinde ya da küçük imalathanelerde izinsiz bir şekilde ekmek imalatı yapılarak, kimi zaman bir kamyonetin arkasında, kimi zaman bir otomobilin bagajında hiçbir üretim izni olmayan ekmek satışlarının yapıldığı yönünde duyumlar alındığını kaydeden Gaytancıoğlu, “Vergisini düzenli ödeyen, SGK primini zorlanarak da olsa yatırmaya çalışan, fırınlarda en az 3-4 kişiye istihdam sağlayan fırıncı esnafı mağdur durumdadır.” dedi.

Milletvekili Gaytancıoğlu, Edirneli fırıncı esnafının mağduriyetini TBMM gündemine taşıdı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Edirneli fırıncı esnafın mağduriyetini verdiği soru önergesi ile gündeme getirdi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’nın cevaplaması istemiyle TBMM’ye önerge veren Gaytancıoğlu şunları kaydetti: “Edirne’nin birçok ilçe ve köyünde evlerinde ya da küçük imalathanelerde izinsiz bir şekilde ekmek imalatı yapılarak, kimi zaman bir kamyonetin arkasında, kimi zaman bir otomobilin bagajında hiçbir üretim izni olmayan ekmek satışlarının yapıldığı yönünde duyumlar alınmaktadır. Bu ekmeklerin satışı yapılırken, ‘doğal ekmek’, ‘köy ekmeği’ adı altında satılması tüketicilerin yanlış bilgilendirilmesine de neden olmaktadır. Ekmek satışları genelde kahvehaneler ve işyerleri gezilerek ya da bazı köylerde kahvehanelerin önüne tezgah açılarak gerçekleştirilmektedir.

Konu ile ilgili Tarım Bakanlığının il ve ilçe müdürlüklerine ve ALO 174 hattına yapılan şikayetler yapılmış ancak bir sonuç vermemiştir. Halen bu satışlar uluorta devam etmektedir. Bu yöntemle yapılan satışlarda halkın sağlığı hiçe sayılmaktadır. Vergisini düzenli ödeyen, SGK primini zorlanarak da olsa yatırmaya çalışan, fırınlarda en az 3-4 kişiye istihdam sağlayan fırıncı esnafı mağdur durumdadır.

Buna göre bu satışların yasal zorunluluklara dikkat edilerek, toplum sağlığı göz önüne alınarak, haksız kazançları önleyerek denetlenmesi yönünde Tarım il ve ilçe müdürlüklerinin denetim görevlerini tam anlamıyla yapmaları zorunluluktur.”

CHP Edirne Milletvekili Gaytancıoğlu, Bakan Fakıbaba’nın cevaplaması istemiyle verdiği önergede şu soruları sordu:

“1) Tarım il ve ilçe müdürlükleri denetimlerini ne kadar sıklıkla yapmaktadır?

2) Bu tip uygulamaların cezai şartları nedir?

3) Edirne ilinde bu tip uygulamalarda 2017 yılı için kesilen ceza var mıdır? Var ise ceza miktarı nedir?” (HABER MERKEZİ)

 

 
Bu haber 366 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SİYASET HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR