kartal escort
Bugun...
Milletvekili Gaytancıoğlu Bakan Fakıbaba’ya sordu: “İhalelerin iptal edilmesinin nedeni nedir?”
Tarih: 11-08-2017 08:15:00 + -Milletvekili Gaytancıoğlu Bakan Fakıbaba’ya sordu: “İhalelerin iptal edilmesinin nedeni nedir?”

CHP Edirne Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, TBMM’ye, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba'nın cevaplaması istemiyle soru önergesi verdi.

Gaytancıoğlu, Tarım Kredi Kooperatiflerinde anlam veremedikleri bazı politika değişikliklerine gidildiğini vurguladı.

GÜBRETAŞ'ın gelir elde edemediği için borçlu ve zarar eden NEGMAR'daki %40 hissesini kısa bir zaman önce 3 kere satışa çıkardığını ancak şimdi satmaktan vazgeçerek NEGMAR'daki hisselerini arttırma yoluna gittiğini söyleyen Okan Gaytancıoğlu, bu durumu anlayamadıklarını belirtti. 

GÜBRETAŞ'ın %75'inin 1 milyon çiftçinin ortağı olduğu Tarım Kredi Kooperatiflerine ait olduğunu belirten Gaytancıoğlu, “Tarım Kredi Kooperatifleri ise Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının denetimi altında bulunuyor. Bu nedenle kamuoyu bir açıklama beklemektedir.” dedi.

Kara ve deniz taşımacılığı konusunda faaliyet gösteren NEGMAR Denizcilik Yatırım A.Ş.'nin %40'ının GÜBRETAŞ'a ait olduğunu kaydeden Okan Gaytancıoğlu, önergesinde şunları ifade etti: “Ancak GÜBRETAŞ, bir gelir elde edemediği için borçlu ve zarar eden NEGMAR'daki %40 hissesini 3 kere satışa çıkarmış ancak üç ihalede de müşteri çıkmasına rağmen  bu ihaleler sonradan çeşitli nedenlerle iptal edilmişti.

Son günlerde yapılan açıklamalar neticesinde GÜBRETAŞ'ın NEGMAR'daki politikasının tamamen değiştiği hisselerini satıp NEGMAR'la ortaklığı bitirilmek yerine, GÜBRETAŞ'ın NEGMAR'daki ortaklık payının artırılmasına karar verdiğini görmekteyiz.

GÜBRETAŞ Yönetim Kurulu aldığı kararla,  Etis Denizcilik Yatırım A.Ş.'nin NEGMAR'daki %20 hissenin satın alınmasına karar vermiştir. Bu satın alma işlemi gerçekleşirse GÜBRETAŞ'ın satamadığı NEGMAR'daki ortaklık hissesi %40'tan %60'a çıkacaktır. Yine alınan bir kararla GÜBRETAŞ'ın Etis Denizcilik Yatırım A.Ş'nin NARLI FERİBOT A.Ş.'deki %30 hissesi ile GÖK DENİZCİLİK A.Ş.'nin tamamını satın alacağı yönünde.”

Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Bakan Ahmet Eşref Fakıbaba’nın cevaplaması istemiyle verdiği önergede şu soruları sordu:

“1) GÜBRETAŞ'ın borçlu ve zarar eden NEGMAR'daki hisselerini satmak için üç kez ihaleye çıkmasına rağmen ihlallerin iptal edilmesinin nedeni nedir?

2) GÜBRETAŞ'ın borçlu ve zarar eden NEGMAR'daki hisselerini satmak için üç kez ihaleye çıkmasına rağmen şimdi yeni hisseler alarak ortaklık payını artırmak istemesinin nedeni nedir?

3) GÜBRETAŞ tarafından satın alınacak NARLI FERİBOT ve GÖK DENİZCİLİK A.Ş.'deki hisselerin değerlendirme tespit çalışmasının hangi şirket tarafından yapılacaktır?” (HABER MERKEZİ)

 
Bu haber 294 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SİYASET HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR