Bugun...
MHP İl Başkanı Özkan, Koyun Keçi Birliğini ziyaret etti
Tarih: 29-12-2017 09:33:00 + -MHP İl Başkanı Özkan, Koyun Keçi Birliğini ziyaret etti

Milliyetçi Hareket Partisi İl Başkanı Hakan Özkan, dün Edirne Damızlık Koyun Keçi Birliğini ziyaret etti.

Saat 13.30 sıralarında birlik binasına gelen Hakan Özkan, Keşan İlçe Başkanı Erkan Gege ve Yönetim Kurulu üyeleri ile partilileri, Birlik Başkanı Şenol Günday ve Yönetim Kurulu üyeleri karşıladı.

“KÖYLERDEKİ İNSANLARIMIZIN DESTEKLENMESİ LAZIM”

Ziyarette konuşan Özkan, “Desteklemelerden Edirne olarak yararlanmamız lazım. Gelibolu’nun Edirne’ye sınır köyünde IPARD var. Ancak bizde yok. Bir çizgi ayırıyor. Trakya’ya üvey evlat muamelesi var. Bunun üzerine gidilmesi lazım. Tarımın bütün kalemlerinde sıkıntı yaşıyoruz. Mazotu çok pahalı kullanıyoruz, girdiler çok yüksek. Avrupa’da çiftçinin desteklenme oranlarına bakıyorsunuz, bir de bizdeki oranlara bakıyorsunuz maalesef üzücü hadiseler var. Neticesinde Edirne göç veriyor. 2016 852 kişi göç etti. Bu durum 2017’de de aynıdır. Nüfusumuz azılacak ve Avrupa’ya açılan şehirden göç olur mu? Ankara’da gittiğimiz toplantılarda Edirne göç veriyor diyoruz bize gülüyorlar. Bu sorunları çözmek lazım. Köylerdeki insanlarımızın desteklenmesi lazım.” dedi.

“AİLE İŞLETMELERİNE DESTEK VERİLMESİ LAZIM”

Edirne’de satılan tarım arazilerine dikkat çeken Hakan Özkan, “İnsanlar arazisini terk ediyor. Bu arazileri alanlar ne maksatla alıyor? Verilen fiyatlara bakıyoruz; 30 yıl işlese karşılığını alamıyor. Böyle bir yatırım mantıklı değil. Trakya’mız için çok büyük tehlike. Arazi satışlarının önüne geçmemiz gerek. Bu da tarım ve hayvancılığın desteklenmesinden geçiyor. Devlet 150 baş üzerine destek veriyor. Aile işletmelerine destek verilmesi lazım. Adam hayvan için yonca yetiştiriyor, destek vermiyorsun. Türkiye’nin et ihtiyacını ithalat ile karşılıyorsunuz. 15 yıl önce Türkiye’de hayvan problemi var mı? Yok. Desteği köyde üretim yapan insana verirsen bu iş çözülür.” şeklinde konuştu.

“ÜRETİMİ ARTTIRMAK İÇİN ÇALIŞMALARDA BULUNMUYORUZ”

Daha sonra söz alan Günday, şunları söyledi: “Edirne olarak desteklerden çok fazla faydalanamıyoruz. Teşvikleri sadece duyuyoruz. Kuzu ölümleriyle ilgili proje yaptık. Cevap bile gelmedi. Et ithal ediyoruz ama kendi kayıplarımız karşısında önlem almıyoruz. Üretimi arttırmak için çalışmalarda bulunmuyoruz.”

MHP’li heyet, ziyaretin ardından Yenimuhacir beldesi yakınlarında kurulan güneş panellerinin olduğu tesise geçerek, incelemede bulundu. (AYHAN GÜLVER)
Bu haber 561 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SİYASET HABERLERİ