Bugun...
MHP Edirne İl Başkanı Hakan Özkan: “Süt para etmezse kimse köyünde durmaz”
Tarih: 13-03-2018 09:09:00 + -MHP Edirne İl Başkanı Hakan Özkan: “Süt para etmezse kimse köyünde durmaz”

MHP İl Başkanı Hakan Özkan, hayvancılık ve tarım politikalarının yanlış yönetilmesi sonucu üreticinin yetiştiricilerin ve üreticilerin mağdur edildiğini söyledi.

Tarım ve hayvancılıkta köylünün büyük sıkıntılar içerisine girdiğini dile getiren Özkan, “Daha öncede söyledim gibi sadece Edirne’de 500 dönümün üzerinde tarla satıldı. Köyler boşaldı. İnsanlar üreterek para kazanamadığı için üretimi terk ediyor. Arazilerini satmak zorunda kalıyor. Hayvancılıkta buna bağlı olarak bölgemizde ciddi sıkıntılar yaşıyor.” dedi.

“AVUKATIN, MÜHENDİSİN, MİMARIN

HAYVANCILIK YAPTIĞI BİR ÜLKE YOK”

Sütün para yapmadığı bir yerde hiç kimsenin hayvancılık yapamayacağına değinen Hakan Özkan, “Anadolu’da hayvancılığa çok fazla destek verildiği ortada. Trakya bundan ayrı tutulmuş. Türkiye’de üretimin, çiftçinin ve hayvancılığın desteklenmesi lazım. Yıllardır yerel işletmelere destek verilsin diye bağırıyoruz. Küçük işletmeler önemli. Avukatın, mühendisin, mimarın hayvancılık yaptığı bir ülke yok. Hayvancılığı küçük çiftçiler yapıyor. Buna dönüş şart. Bugün 100 baş hayvana destek verildi. Kimse yapamadı, köylü hayvancılığı bırakıp köyünü terk etmek zorunda kaldı.” diye konuştu.

“HAYVANI İÇİN ÜRETTİĞİNE DESTEK GÖREMİYOR”

300 koyun projesinden faydalanacak üreticinin kalmadığına dikkat çeken Özkan, şunları aktardı: “Şartları ağır. Belirli bir yaşta olacaksın, arazin olacak. Sıkıntılı bir durum söz konusu. Trakya’nın köylerini gezdiğimizde bu 300 koyuna bir defada bakabilecek ekipmana sahip çiftçimiz yok. Bu böyle olmaz, küçük işletmelerin desteklenmesi lazım. Dünya bu işi böyle çözmüş. Türkiye’nin de çözümü budur. Bizim meralarımız var ama sezon çok kısa ot problemi yaşıyoruz. Ot problemi yaşadığımız için Trakya’daki küçükbaş hayvancılığa daha fazla destek verilmesi gerekiyor. Adam hayvanını beslemek için arpa, yulaf, buğday üretiyor. Hayvanı için ürettiğine destek göremiyor. Böyle şey oluyor mu?”

“ZİRAAT BANKASI’NIN ÇİFTÇİYE SAHİP ÇIKMASI LAZIM”

“Her köyde hane başı 5-10 hayvan verilse et problemi çözülür.” diyen Hakan Özkan, açıklamasını şöyle tamamladı: “Yıllardır yapılan bu yanlıştan dönülsün. Süt para etmezse kimse köyünde durmaz, arazisini de işlemez. Arazisini de satmak zorunda kalır. Köylerimizde yaşayan insanların çiftçi bağ-kurunun bir kısmının ya da hepsini devlet karşılasın. Bunlar olmayacak şeyler mi? Bugün iş adamlarına destek verilerek çalıştırdıkları kişilerin sigortasını devlet ödüyor. Köyleri canlandırıp, üretimi artırmak istiyorsak destek verilmeli. Maalesef bunlar yapılmıyor. Trakya gibi verimli arazilerde çiftçilik yapılamıyorsa, Türkiye’de çiftçilik yapmak çok daha zorlaşacaktır. Yıllardır söylediğimiz gibi gıda güvenliğimiz tehlikede. Çiftçilikle, hayvancılıkla uğraşan insanların tekrar Ziraat Bankası ile çalışmaları sağlanması lazım. İnsanları özel bankalara yönlendiriyorlar. Ziraat Bankası’nın çiftçiye sahip çıkması lazım.” (MEHMET İLMAN)
Bu haber 355 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNCEL HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR