Bugun...
Meriç, çeltik hasadını başlattı
Tarih: 01-01-1970 02:00:00 + -Meriç, çeltik hasadını başlattı

Keşan Çeltik Üreticileri Birliği Başkanı Mehmet Emin Meriç, dün, Kılıçköy Camisi’nde Mevlid-i Şerif okutmasının ardından bölgedeki tarım arazilerinde ürettiği çeltiğin bu yılki ilk hasadını yaptı.
Saat 13.00 sıralarında başlayan Mevlid-i Şerif’e; Keşan Kaymakamı Nuri Özder, Keşan İlçe Müftüsü Mehmet Yiğit, Keşan Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Helvacıoğlu ile bazı yönetim kurulu üyeleri, Keşan Ticaret Borsası (TB) Meclis Başkanı Necmi Kaymaz, Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Yörük, Hamzadere Sulama Birliği Başkanı Seçkin Şimşek, siyasi partilerin bazı başkan ve temsilcileri, bazı bankaların müdürleri ile personelleri, çeltik üreticileri ve davetliler katıldı.
Meriç, Mevlid-i Şerif’e katılan herkese teşekkür etti.
Mehmet Yiğit tarafından okunan Mevlid-i Şerif’in ardından, pilav ve ayran ikram edildi.  
Mehmet Emin Meriç, Mevlid-i Şerif’e katılanlarla birlikte yılın ilk çeltik hasadını gerçekleştirmek üzere tarım arazisine gitti.
Burada kurban kesilerek, biçerdöverlerin çeltik sahasına girmesiyle hasat başladı.
Keşan Kaymakamı Nuri Özder, hasat sırasında biçerdövere binerek üreticinin yanında olduğunu gösterdi.
Hasatla ilgili açıklamada bulunan Mehmet Emin Meriç, “Çeltik sezonuna ‘Bismillah.’ diyerek, bugün itibarıyla başladık. İnşallah 2017 yılı, diğer mahsullerde olduğu gibi çeltik sezonunda da hayırlı ve bereketli yıl olur. Bu yılın adını ‘Bereket yılı’ koyduk. Şu ana kadar tarımdaki bütün ürünlerde bereketli bir yıl geçiyor. İnşallah çeltikte beklediğimiz fiyatlar gerçekleşir.” dedi.
Meriç, sözlerine şu şekilde devam etti: “Benim her zaman söylediğim ve söylemeye devam ettiğim bir şey vardır; biz pirincin veya çeltiğin çok fazla pahalı olmasını istemiyoruz. Eğer ki pahalı olursa, bu bize ters teperek geri döner ve ithalat serbest olur. Tabii ki o zaman da fiyatlar daha çok düşüyor. Burada üretici de tüccar da tüketiciyi düşünmek zorundadır. Üzerine basarak söylüyorum; Osmancık türü pirinçlerde ton/2 bin 200 TL, Cameo ve Baldo’larda ton/2 bin 300 veya ton/2 bin 400 TL, Luna türünde ise ton/bin 600-bin 700 arasındaki fiyatlar üreticiyi tatmin eder. Hiçbir üretici bu rakamların üzerinde bir fiyat talep etmesin. Fırsatçılık yapan karaborsacılara da fırsat tanımayalım. ”
Bu yıl Hamzadere’den tarım arazilerine kesintisiz olarak su aldıklarını ifade eden Mehmet Emin Meriç, “Hamzadere Barajı’ndan suyu, bu yıl zamanında ve kesintisiz olarak aldık. Hamzadere Sulama Birliği’ndeki yöneticilerimize gece gündüz üreticinin yanında olduklarından dolayı teşekkür ederiz. Bu yıl, hem verimli bir yıl oldu hem de su bakımından da sıkıntı yaşamadık. Hamzadere’den verilen su çok bilinçli bir şekilde kullanıldı. Şu anda gördüğümüz kadarıyla Hamzadere’deki doluluk oranı 100 milyon m3 üzerinde. Bu da birlik yöneticilerinin derslerine iyi çalışmış olduklarını ve görevlerini iyi yaptıklarını gösteriyor. Yöneticilerimize başarılarının devamını diliyoruz.” şeklinde konuştu.
Meriç, sözlerini şu şekilde tamamladı: “Bu sezon çeltikteki beklentimiz dönüm başına 750 kilo ile 850 kilo arasıdır. Tabii ilerleyen hasat zamanında bunu daha iyi göreceğiz. Ancak rüzgarın poyraz yönünde gitmesi nedeniyle verimli bir yıl geçirecekmişiz gibi görünüyor. Üreticilere bol bereketli, hayırlı uğurlu bir hasat dönemi diliyorum. İnşallah hedeflediğimiz şekilde verim alıp değerlendirerek paramızı alırız.” 
Bu haber 802 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER EKONOMİ HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR