Bugun...
Mehmet Yiğit: “Yeni hicri yıla girdik”
Tarih: 12-09-2018 11:10:00 + -Mehmet Yiğit: “Yeni hicri yıla girdik”

Keşan İlçe Müftüsü Mehmet Yiğit yaptığı açıklamada, 11 Eylül 2018 tarihi itibariyle, yeni bir Hicri yıla girildiğini kaydetti.

“YENİ BİR HİCRİ YILA GİRDİK VE HALKIMIZA HAYIRLI OLMASINI DİLİYORUZ”

İslam dünyası olarak yeni bir Hicri yıla girildiğini ifade eden Yiğit, “Hicret, Müslümanlar için bir milattır. Hicret, Allah’a ve onun kutlu elçisine gönülden bağlılığın ifadesidir. Hicret, bir yerden bir yere göç etmek anlamına gelir. Ama İslam tarihinde Hz. Peygamberin ve ilk Müslümanların 622 yılında, Mekke’den Medine’ye olan büyük göç hareketi yolculuğudur. Bu tarih daha sonra Hicri 1 olarak kabul edilmiştir. Bugün yeni bir Hicri yıla girdik ve halkımıza hayırlı olmasını diliyoruz.” dedi.

“HAKKA, HAKİKATE, İLME, İRFANA VE MEDENİYETE YAPILAN BİR YOLCULUKTUR”

Mehmet Yiğit, sözlerine şöyle sürdürdü: “Dinimizin rahmet yüklü mesajlarını tüm insanlığa ulaştırmak için çıkılan kutlu yolculuğun adıdır Hicret. Hakka, hakikate, ilme, irfana ve medeniyete yapılan bir yolculuktur. İlk Müslümanlar, Mekke’den Medine’ye göç etmişler ve göçten sonra Medine’de büyük bir kardeşlik tesis edilmiştir. Müslümanlar yeni bir yurt edinmiştir. Suriye’den savaştan kaçıp, ülkemize gelen insanlar olmuştur. Vatanını bırakıp, başka bir yere göç etmek kolay bir durum değildir. Allah, Suriye’den gelen kardeşlerimizi yeniden kendi ülkelerine dönmeye fırsat versin.”

“MUHARREM AYI’NIN İLK 10 GÜNÜ ÖNEMLİDİR”

Hicri takvimin başlangıcının Muharrem Ayı olduğuna dile getiren Yiğit, “Müslümanlar olarak, bu aylara göre, İslami takvimi belirlemişiz. Ramazan, Kurban bayramları ve dini günlerimizi bu takvime göre kutluyoruz. Muharrem Ayı’nın tüm Müslüman alemine hayırlı olmasını diliyorum. Birliğe, kardeşliğe vesile olsun. Zor şartlarda yaşayan Müslüman kardeşlerimizin huzur bulmasına vesile olsun. Dünyamız kötülüklerden uzak dursun. Muharrem Ayı’nın ilk 10 günü önemlidir. 20 Eylül 2018 tarihi Muharrem Ayı’nın 10’uncu günüdür, aşure günüdür. Bu günde aşure yapılır ve insanlara ikram edilir. İnsanların birlikte hareket etmesine vesile olur.” dedi.

“YENİ HİCRİ YIL ÜLKEMİZE VE İSLAM ALEMİNE BEREKET GETİRSİN”

Mehmet Yiğit, sözlerini şöyle sonlandırdı: “Aşure orucu tutmak ve aşure tatlısı pişirmek geçmiş yıllarda olduğu gibi günümüzde de devam etmektedir. Yeni Hicri yıl ülkemize ve İslam alemine bereket getirsin.” (AYHAN GÜLVER)
Bu haber 480 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAŞAM HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR