Bugun...
Mehmet Ali Yetim: “Hayal kırıklığı oldu”
Tarih: 14-07-2017 09:05:00 + -Mehmet Ali Yetim: “Hayal kırıklığı oldu”

Edirne İl Genel Meclisinin Cumhuriyet Halk Partili Üyesi Mehmet Ali Yetim, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından, 12 Temmuz 2017 Çarşamba günü 94 kuruş olarak açıklanan buğday fiyatlarına dair değerlendirmede bulundu.

“KİMİNLE GÖRÜŞÜRSEM HERKES İSYAN EDİYOR”

Açıklanan buğday fiyatının çiftçi olarak tam bir hayal kırıklığı olduğunu belirten Mehmet Ali Yetim,

“Hükümetin açıkladığı buğday fiyatları tamamen bir hayal kırıklığı olmuştur. Zaten açıklanmamasından da belliydi. Enflasyon oranını da göz önüne alınca biz en azından 1,30-1,40 TL olacağını bekliyorduk. Bu kadar da kötülük yapılacağı aklımıza gelmemişti açıkçası. Geçen sene 95-96 kuruş olan bir buğdayı en üst seviyede 94 kuruşa indirip, bunun da reklamını yapıyorlar. Burada çiftçiler memnun değil. Kimse memnun değil. AKP’ye oy veren zengin kesim memnun olabilir belki ama onlar da içlerinden memnun değildir. Kiminle görüşürsem herkes isyan ediyor.” dedi.

“HOLLANDA ÇİFTÇİSİ, BREZİLYA ÇİFTÇİSİ, RUSYA ÇİFTÇİSİ, ALMANYA ÇİFTÇİSİ TÜRKİYE’YE HAYIRLI OLSUN”

Buğday fiyatının açıklandığı tarihin bilerek 15 Temmuz’a denk getirildiğini ifade eden Yetim, sözlerini şöyle sürdürdü: “Zaten ben buğday fiyatının açıklanmasını 15 Temmuz’a denk getirilmesinin bilinçli olarak yapıldığını düşünüyorum. Konu tartışılmasın diye. Biliyorsunuz ki gündem 15 Temmuz. Tartışma ortamı olmaması için yapıldı. Bu tamamen bir uyanıklıktır. ‘Ver mehteri’ mi diyeyim? Ne diyeyim. Bugünkü gazetelerde MHP İl Başkanının açıklamasını gördüm. TMO’yu suçlamak gibi bir durum söz konusu olamaz. Sonuçta bu devletin bir kurumudur. Onların da elinden gelen bir şey yok. Sonuçta yukardan gelen emri uyguluyorlar. Suçlamaya gerek de yok. Sen çiftçinin hakkını alması için ne yaptın kardeşim? İnsana bunu sorarlar. AKP ve destekçisi MHP çiftçiyi bitirme politikası uygulamışlardır. MHP de eleştiri yapıyormuş gibi yapıyor. Sen TMO’yu ne eleştiriyorsun. Git hükümeti eleştir. TMO kime bağlı? Ben artık bu saatten sonra çiftçilik ile ilgili konuşulacak bir konu kaldığını düşünmüyorum. Bizdeki çiftçilik bitmiştir. Hollanda çiftçisi, Brezilya çiftçisi, Rusya çiftçisi, Almanya çiftçisi Türkiye’ye hayırlı olsun.”

“BU FİYAT ÇİFTÇİYİ KURTARMAZ”

Mehmet Ali Yetim, sözlerine şu şekilde devam etti: “Bu saatten sonra çiftçilik konuşmak bir anlam ifade etmiyor. Önümüzde bir seçim olursa insanlarımız da otursunlar bir düşünsünler. Nasıl ki hayvan ithal ediyorsak, buğdayı da ithal ederiz. Hükümet bu kafayla giderse ithal buğdayla ekmek yapar. Ben AKP’li bazı arkadaşların ‘Buğdaya para verilseydi biz ekmeği 2 TL’den yiyecektik.’ dediğini bile duydum. Yorum yapmak istemiyorum. Çiftçimiz de cebine para gelmiyorsa, cebinden para çıkıyorsa otursun düşünsün. Bu fiyat çiftçiyi kurtarmaz. Buğday konusu bitmiştir. Diğer ülkelerin çiftçilerine hayırlı olsun. Güzel bir pazar kazandılar.”

Açıklamasının sonunda Kozköy yoluna değinen Mehmet Ali Yetim, “Kasım ayında programa aldığımız Kozköy yolu vardı. Çalışmalarımız yapılıyor. İl Genel Meclisi üyesi arkadaşlarıma ve emekçi kardeşlerime de teşekkür ediyorum, çalışmalarında da başarılar diliyorum.” dedi. (AYHAN GÜLVER)
Bu haber 146 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SİYASET HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR