kartal escort
Bugun...
Mehmet Ali Yetim: “Ayçiçeği fiyatı bir an önce açıklanmalı”
Tarih: 11-08-2017 08:21:00 + -Mehmet Ali Yetim: “Ayçiçeği fiyatı bir an önce açıklanmalı”

Edirne İl Genel Meclisi’nin CHP’li üyesi Mehmet Ali Yetim, dün yaptığı açıklamada, yaklaşan ayçiçeği hasadı öncesinde ürün fiyatlarının bir an önce açıklanarak, çiftçinin mağdur edilmemesi gerektiğini söyledi.

“1.45 TL VE 1.50 TL CİVARINDA OLACAĞINI SÖYLÜYORLAR”

Geçtiğimiz yıl ayçiçeğinde beklenilen fiyatın alınmadığını belirten Yetim, Ben köyde takip ediyorum, ayçiçeklerimiz olma noktasına geldi. Bizim bölgemiz 15-20 gün arasında geç oluyor. Edirne taraflarında ayçiçeği biçimi başladı. Borsa ve tüccarlar ile görüştüğümüzde 44 yağ oranının 1.65 TL civarında gittiğini söyledi. Şu anda üretim az olduğu için fiyatların bu seviyede olduğunu, ürün bollaştıkça fiyatların düşeceğini söylediler. Üzülerek dile getiriyorum, 1.45 TL ve 1.50 TL civarında olacağını söylüyorlar.” dedi.

“YAĞLI TOHUMLARIN ACİL OLARAK FİYATI AÇIKLAMASI GEREKİYOR”

Mehmet Ali Yetim, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ayçiçeği üreticisini kurtarmak adına fiyatı yağlı tohumlar açıklıyor ve bugüne kadar yağlı tohumlar da bir şey söylemedi. Yağlı tohumların piyasayı düzenlemesi gerekirken maalesef buğdayda çiftçinin başına gelen olayın ayçiçeğinde de geleceği görülüyor. Yağlı tohumların en azından taban fiyatını açıklaması gerekir. İnsanları aldatma yönüne gitmesinler. Yağlı tohumların acil olarak, geçen seneleri de göz önünde bulundurarak fiyatı açıklaması gerekiyor. Geçtiğimiz sene ayçiçeği fiyatının 2 TL olması gerektiğini söylemiştik. Ama görüyoruz ki iki seneden beri fiyatlar daha da aşağı giderek düşüyor ve ayçiçeği üreticisi zor durumda kalıyor. Para sıkıntısı var. Şu anda değil ama insanlar birkaç gün sonra ayçiçeklerini satmak için yer arayacaklar.”

“FİYATIN 2.25 TL OLMASI GEREKİYOR”

Ayçiçeği üreticisinin ithalat korkusu olduğunu ifade eden Yetim, sözlerini şöyle tamamladı: “İnsanlara bu korkuyu saldılar. Biz ne fiyat verirsek onu kabul edin şeklinde yapıyorlar. Ben burada yağlı tohumlardan bir an önce fiyatı ama gerçek fiyatını açıklamasını bekliyorum. Mazot fiyatı arttı, girdiler arttı, bunların göz önünde bulundurularak fiyatın açıklanmasını bekliyoruz. Alınan verilerde fiyatın 2.25 TL olması gerekiyor. En azından çiftçinin rahat bir nefes alması için bu fiyat olması lazım. Ama siz insanlara 1.50 TL'ye kadar fiyatı indirirseniz buğdayda olduğu gibi oyun oynanmış oluyor. Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanının söylediği gibi bizi sokaklara çıkarmayın falan kimsenin bir yere çıkacağı yok. Herkesin sinirleri alınmış durumda. Çiftçi ile ilgili kurumların bir an önce çıkıp açıklama yapması gerekiyor.”  (AYHAN GÜLVER)
Bu haber 293 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNCEL HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR