Bugun...
Marmara Bölgesi Un Sanayicileri Derneği Başkanı Kadir Kale: “Buğday veriminin ülke ortalaması üzerinde olmasını bekliyoruz”
Tarih: 16-06-2017 08:52:00 + -Marmara Bölgesi Un Sanayicileri Derneği Başkanı Kadir Kale: “Buğday veriminin ülke ortalaması üzerinde olmasını bekliyoruz”

Marmara Bölgesi Un Sanayicileri Derneği Başkanı Kadir Kale, yaptığı açıklamada, bölgedeki buğday verimi ile ilgili değerlendirmede bulundu.
“TRAKYA’DA BUĞDAY VERİMİNDE TÜRKİYE ORTALAMASININ ÜZERİNDE BİR BEKLENTİMİZ VAR”
Bu yıl buğdayda Türkiye genelinde %6’lık bir üretim artışı beklediklerini belirten Kale, “İç Anadolu Bölgesinde ekim zamanı çimlenmeden kaynaklı bazı sorunlar vardı. Ama Nisan, Mayıs aylarındaki yağışlarla o açık kapandı gibi gözüküyor. Güneydoğu Anadolu, Çukurova, Söke, Bergama’da buğday hasadı devam ediyor. Aldığımız duyumlara göre miktarla ilgili sıkıntı yok. Bu sene buğdayda dünya genelinde bir artış söz konusu. Geçen yıl en büyük artışı Avusturalya’da gördük. Ülke genelinde zannediyorum bayramla beraber Trakya’da da hasada başlayacağız. Trakya’da buğday veriminde Türkiye ortalamasının üzerinde bir beklentimiz var.” dedi.
“PANCARIN BÖLGEMİZDE DESTEKLENMEMESİ BÜYÜK BİR EKSİKLİKTİR”
“Hamzadere projesi bitiminden sonra Trakya’da buğday ekimine etki eder mi? Alternatif ürünler buğday ekimini azaltır mı?” sorusuna cevap veren Kadir Kale, şunları söyledi: “2. ürüne geçme şansımız az. Sadece kaba yem ve diğer yazlık ürünler ekilebilir. Mevsimsel olarak 2. ürün ekimine çok uygun değiliz. Tek üründe daha iyiyiz. Bizim bölgemizde sulu tarımda en fazla prim getiren ürünlerin pancar geliyor. Ama maalesef pancarı hiçbir kurum ve kuruluş dile getirmiyor. Sulu tarıma geçildiği zaman pancar diğer ürünlerden daha iyi gelir getirir. Pancarın bölgemizde desteklenmemesi büyük bir eksikliktir. 941 havzada hangi ürünün destekleneceği belli. Bizim yöremizde pancar yok. Pancarın desteklenecek ürünlere dâhil edilmesi için çaba sarf etmek gerekiyor. Hamzadere projesi bittiğinde sulu tarımda alternatif ürünlerde pancar ilk tercih olmalı. Dekar başı geliri çeltikten daha fazla.”
“KALİTE ANLAMINDA ÇEŞİTLİLİĞİN SINIRLANMASI LAZIM”
Buğdaydaki kalite arttırmak için neler yapılması gerektiğine değinen Kale, sözlerini şu şekilde tamamladı: “Türkiye’deki sorunlardan biri çeşit bolluğu. Her yıl bizim bile bilmediğimiz yeni tohum çeşitleri çıkıyor. Çiftçimiz de çok iyi durumda olmadığı için haklı olarak nasıl 3-5 kilo fazla alırımın hesabını yapıyor. Kalite anlamında çeşitliliğin sınırlanması lazım. Ama sınırlamakta mümkün değil. Çok çeşit un sanayisi açısından sorun değil. Bizim aradığımız kriterlere uyanları alıp işliyoruz. Çeşitliliğin artısı da var. Her buğdayın kendine has özellikleri olduğu için çeşitlilik sanayicilik tarafından sorun değil. Çiftçilerimiz her buğdaydan un olacağını düşünüyor. Tabii ki her buğdaydan un olur ama kaliteli olmuyor. Birçok insanımız buğdayı hayvanlarına yediriyor. Hangi buğdaydan 5 kilo fazla alırsa onu eksinler. İnsanlarımıza söylediğimiz şu; kendi hayvanlarına ham madde mi çıkaracaksın? Pazara mı çıkaracaksın? Pazara çıkaracaksa piyasanın istediği ürünü ekmek zorundasın. Ama kendi ihtiyacın için kullanacaksan hangisinden daha fazla alıyorsan onu ekmelisin.”
Bu haber 446 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER EKONOMİ HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR