Bugun...
Mahmut Demirkan: “Zorunlu trafik sigortasında havuz sistemi zarar getirecek”
Tarih: 13-07-2017 08:55:00 + -Mahmut Demirkan: “Zorunlu trafik sigortasında havuz sistemi zarar getirecek”

Keşan Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Mahmut Demirkan, dün yaptığı açıklamada, zorunlu trafik sigortasında havuz sisteminin esnafı zarara uğratacağını kaydetti.
“KALICI ÇÖZÜM İÇİN KAZALARIN AZALMASINI SAĞLAYACAK POLİTİKALAR ÜRETİLMELİ”
Zorunlu trafik sigortasında havuz sisteminin esnafa fayda değil zarar getireceğini belirten Demirkan, “40 yıldır trafikte olup tek bir kazası bile olmayan esnafı riskli olarak kabul etmek sigorta mantığına da adil bir sigorta sistemine de ters. Bu sistem çözümden çok sorun yaratır. Kalıcı çözüm için kazaların azalmasını sağlayacak politikalar üretilmeli.” dedi.
“ÇÖZÜM PRİM ARTIŞINDAN ÖNCE KAZALARIN AZALTILMASI İÇİN POLİTİKALAR ÜRETMEKTE”
Yeni başlayacak olan havuz sisteminde tek amacın sigorta şirketlerinin poliçe düzenlemekten kaçınmasının önüne geçmek olduğunu ifade eden Mahmut Demirkan, şunları söyledi: “Havuza giren tüm ticari araçların sigorta primlerinin %6 ile %27 oranında artması bekleniyor. Belki kaza sayısı fazla olanın primi daha fazla artacak ama hiç kaza yapmayanınki de artacak. Dolayısıyla havuz sistemi, esnafın trafik sigortası primini artırmaya yarayacak. Oysa çözüm prim artışından önce kazaların azaltılması için politikalar üretmekte.”
“BÖLGESEL OLARAK RİSKLER TESPİT EDİLMELİ”
Türkiye’nin her yerinde kaza riskinin aynı olmadığını dile getiren Demirkan, sözlerini şöyle tamamladı: “İstanbul’daki taksici ile Keşan’daki taksici aynı riske sahip değil. Bırakın farklı illeri, Keşan’daki taksici ile Edirne merkezdeki taksici de aynı riske sahip değil. Madem risk grubuna göre prim belirleyen bir sistem getirilmek isteniyor, o zaman bölgesel olarak da riskler tespit edilmeli ve ona göre farklı tavan fiyatlar belirlenmeli.”
Bu haber 363 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER EKONOMİ HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR