Bugun...
Kütüphanenin Ekim ayı okuyucusu Asya Kayahan oldu
Tarih: 16-11-2017 09:37:00 + -Kütüphanenin Ekim ayı okuyucusu Asya Kayahan oldu

Keşan İlçe Halk Kütüphanesi tarafından sürdürülen ayın okuyucusunu ödüllendirme geleneği devam ediyor. Kütüphaneden Ekin ayında en fazla yararlanan kişi, ADEN Koleji öğrencisi Asya Kayahan oldu.

Kayahan’a, İlçe Halk Kütüphanesi Müdürü Bülend Dizdaroğlu ve Kütüphane Şefi Sevgi Dizdaroğlu tarafından plaket ve kitap hediye edildi.

DİZDAROĞLU: “AĞAÇ YAŞKEN EĞİLİR MİSALİ”

Plaket töreninden önce bir konuşma yapan Keşan İlçe Halk Kütüphanesi Müdürü Bülend Dizdaroğlu, kitap okuma alışkanlığının edinilmesinin ve kitap okumanın önemine değindi.

Dizdaroğlu, şöyle konuştu: “İnsanların eğitimi ailede başlıyor, okulda devam ediyor daha sonra da sosyal çevrede gelişiyor. Ağaç yaşken eğilir denildiği gibi kitap okuma alışkanlığı da küçük yaşta kazandırılması gereken bir alışkanlıktır. Bu nedenle sürekli olarak annelerimizden, velilerimizden çocuklarına mümkün olduğu kadar erken yaşta kitabı sevdirmelerini, kitap okutmalarını, onları kütüphaneye götürmelerini, kitapla tanıştırmalarını istiyoruz. Çünkü çocuklarımızın edineceği o alışkanlık bütün hayatları boyunca devam edecektir.

İnsanın gerek eğitim, gerek sosyal hayatında kitap okumasının sınırsız yararı var. Bu neden çok kitap okuyan insanların eğitim hayatlarında da çok başarılı olduklarını görüyoruz.  Eğitim ile ilgili olarak yapılan araştırmalarda maalesef ülkemiz birçok alanda geri durumda. Bunun başında da Türkçeyi kendi dilimizi yeterince bilmememiz geliyor. Bunu bilmememizin tek nedeni de kitap okumamamız. Bu nedenle kitap okumayan insanın en büyük problemi de doğru anlayamamak ve kolay kavrayamamaktır. Kitap okuyanın hem kelime dağarcığı daha geniş olur hem de okuduğunu anlayabilme gibi bir meziyete sahip olur. Bizim eğitim hayatında öğrencilerimizin sık sık karşılaştığı zorluk okuduklarını anlayamamaktır. Bunun bir nedeni de yeterince kitap okumamaktır. Okuduğunu anlamayan bir insan bir problemi nasıl çözebilir, bir konuyu nasıl anlayabilir, algılayabilir?

Eğitim demek bir insan için önce okuduğunu anlaması, sorgulaması, neden, niçin, niye böyle diye sormasıdır. Ailede bir çocuğa sadece kitap oku demek yetmiyor. Ailenin o çocuğa model olması gerekiyor. Evde kitap okuyan bir anne bir baba olduğu zaman çocuğa zaten kitap oku demeye gerek kalmıyor. Çocuklar belli bir yaştan sonra fotoğraf makinesi gibidir. Ailede ne görürse onu çeker ve beynine yerleştirir.

Günün belirli saatlerinde aile bireylerinin çocuklarıyla birlikte kitap okumalarını öneriyoruz. Hiçbir toplum görülmemiştir ki sadece ekonomi ile kalkınmış ve gelişmiş olsun. Eğer bir toplum eğitim ve kültürel yönden aynı düzeyde gelişmiyorsa biz o topluma gelişmiş toplum diyemeyiz. Zengin ama kültürsüz bir toplum, kültür yaşamdır, hayattır, yaşam biçimimizdir, her şeydir. Ekonomik gelişmeyle birlikte kültürel gelişmemizi de sağlamamız gerekiyor. Bunun için de çok okumamız, çok okumamız, çok okumamız şart.” (MEHMET İLMAN)
Bu haber 1131 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER EĞİTİM HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR