kartal escort
Bugun...
Kıbrıs Gazisi Ali Biçer, barış harekatını anlattı
Tarih: 21-07-2018 23:44:00 + -Kıbrıs Gazisi Ali Biçer, barış harekatını anlattı

Kıbrıs Gazisi Ali Biçer, Kıbrıs Barış Harekatı’nın 44. yıldönümünde, anılarını dile getirdi.

Anılarını paylaşırken duygulu anlar yaşayan Biçer, harekatta 20 arkadaşının kollarında can verdiğini ve aradan 44 yıl geçmesine rağmen hâlâ unutamadığı anlar olduğunu kaydetti.  

“VURULAN ARKADAŞIMIZIN SİLAHINI ALIYORDUK”

Harekatta yaşadıklarını anlatan Ali Biçer, “Acemi birliğimin ardından usta birliğine geçtim ve Kıbrıs Harekatı başladı. Gemiye binene kadar bize bir şey söylemediler. Gemide komutanlarımız bize, ‘Harekata çıktık. Gazamız mübarek olsun.’ dediler. Sabaha karşı harekat başlamış oldu. Neleri, hangisini anlatayım. Gemiden iner inmez ateşle karşılaştık. Burada 7 tezkereci arkadaşımız vardı, 7’si de öldü. O dönemde genciz ve kafamıza bir şeyi takmıyorduk. O dönemde bugünleri görüp görmeyeceğimi bile düşünmedim. Öyle bir hava vardı. O günkü şartlarda G-1 tüfeklerle çatışmaya giriyorduk. İki şarjör ateş ediyoruz, silah tutukluk yapıyordu. Vurulan arkadaşımızın silahını alıyorduk. Bataryalarımız bitti, irtibat kesildi. Sabaha kadar birbirimizi doğradık.” dedi.

“DENİZDEN NASIL ÇIKTIĞIMIZA HÂLÂ ANLAM VEREMİYORUM”

Birçok unutmadığını anısı bulunduğunu ifade eden Biçer, “2. harekata geçtiğimizde bir çatışmaya girdik. İki tepelik arasında bir alan. Kafasını kaldıran vuruluyordu. 3 arkadaş söz konusu alanda bulunan deniz boyundaki bir patikadan tepelik alanı geçmek istedik. Bizi fark ettiler ve ateş açtılar. Ya denize atlayacağız ya da öleceğiz. Yaklaşık 25 metre yükseklikten denize atladık. Karaya çıktığımızda yüzmeyi bilmediğimiz ortaya çıktı. Denizden nasıl çıktığımıza hâlâ anlam veremiyorum. Bu olayı hiç unutamadım. Karaya çıktığımız alanda bir taşı siper yaptık ama o kadar şiddetli ateş ediyorlardı ki kaya parçalandı. Daha sonra takviye birliklerimizin desteği ile kurtulduk. Harekatta yaşananlar çok farklıydı. Savaş iyi bir şey değil.” şeklinde konuştu.

“BENİM İÇİN UNUTULMAYAN BİR SÜREÇ”

Ali Biçer, sözlerini şöyle tamamladı: “Kıbrıs Harekatında oradaki halkın Türk askerine bakışı çok iyiydi. Rumlar gelmiş, erkekleri ve kadınları kesmiş. Biz son anlarda onlara can olduk. Ancak daha sonra halk değişmiş. Kıbrıs Barış Harekatı’ndan sonra ziyaret amaçlı adaya gittim. Türk askerine olan sempati kaybolmuş. Bununla karşılaştım. Benim kucağımda orada 20 arkadaşım vefat etti. Kurtuldular ve her şeyi unuttular. Unutabilirler ama Kıbrıs Türkiye için stratejik bir noktada. Bugün olsa yine oraya giderim. Zor bir dönem geçirdik, benim için unutulmayan bir süreç.” (AYHAN GÜLVER)
Bu haber 151 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNCEL HABERLERİ