Bugun...
Keşan TSO’nun da desteklediği “3+1 İşyeri Uygulama Eğitimi” tanıtımı, Trakya Üniversitesi 4. Dayanışma Kurulu toplantısında yapıldı
Tarih: 09-05-2018 08:52:00 + -Keşan TSO’nun da desteklediği “3+1 İşyeri Uygulama Eğitimi” tanıtımı,  Trakya Üniversitesi 4. Dayanışma Kurulu toplantısında yapıldı

Trakya Üniversitesi Meslek Yüksekokullarında uygulanacak “3+1 İşyeri Uygulama Eğitimi” ve Trakya Kalkınma Ajansı tarafından hazırlanan “Trakya Kariyer Portalı” tanıtımı, 7 Mayıs 2018 Pazartesi akşamı Trakya Üniversitesi 4. Dayanışma Kurulu toplantısında gerçekleştirildi.
Edirne Özel Trakya Hastanesi Sosyal Tesisleri’nde yapılan toplantıya; Keşan TS Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Şapçı ve Yönetim Kurulu üyesi Sevtap Engin davetli olarak katıldı.
Toplantıda; üniversitelerin toplum ve iş camiası ile olan işbirliğinin önemine dikkat çekilirken, sanayi kuruluşları ve iş adamları ile birlikte çalışan öğrencilerin mesleki hayata daha iyi hazırlanacaklarına vurgu yapıldı.
Toplantıda konuşan Edirne Valisi Günay Özdemir, 3+1 eğitim modeli ile ilgili önemli çalışmalar yapıldığını dile getirirken, iş yerlerine gönderilen öğrencilerin eğitim aldığı sırada onları takip edecek sorumlu kişilerin önemine değindi.
Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ise, Trakya Üniversitesinin kente çok ciddi katkılar sağladığını belirterek, üniversitenin gün geçtikçe kendini yenilediğini ve daha da büyüdüğünü belirtti.
T.Ü. Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu da, üniversite olarak yüksekokullarda 3+1 diye adlandırılan yeni bir sisteme geçtiklerini anlattı.
Dört yarıyıl okuması gereken öğrencilerin bir yarıyılının sanayide geçeceğini söyleyen Rektör Tabakoğlu, "Bu tamamen kazan, kazan sistemi. Öğrenci kazanacak, mezun olduğunda nerede çalışacağını görecek. Sanayici kazanacak, sigortası ödenmiş, ücretin büyük bir kısmı devlet tarafından ödenen iş gücü sağlayacak, isterse bu öğrenciyi iş yerine dahil edecek. Üniversite ve öğrenci kazanacak. Üniversite ve sanayi işbirliği anlamında çok önemli atılım." dedi.
Toplantının devamında, TÜ MEYOK Koordinatörü Öğretim üyesi Hayati Arda, 3+1 iş yeri uygulama eğitiminin süreçlerini anlatarak katılımcılara detaylı bilgi verdi.
Toplantının ardından konu ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Keşan TSO Yönetim Kurulu üyesi Sevtap Engin, daha önce 3+1 uygulamalı eğitim sistemi ile ilgili Keşan’da da geniş katılımlı bir bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdiklerini dile getirerek şunları kaydetti: “İşyeri Uygulama Eğitimi; meslek yüksekokullarında, 3 dönemi okuldaki dersler, 1 dönemi de işletmelerde uygulama eğitimini kapsayan yeni bir eğitim sürecidir. Bu bir staj değildir. İş yeri uygulaması adı altında eğitim programlarının son dönemine konulmuş uygulamalı bir derstir. Burada amaç; öğrencilerimizin eğitimleri boyunca kazandıkları teorik ve pratik bilgileri, ‘İşyeri Uygulaması Dersi’ adı altında bütünleştirerek, mezuniyet sonrası daha kolay iş bulabilmeleri için gerekli olan iş tecrübesinin ve uygulama becerilerinin geliştirmesini sağlamaktır.”
Engin konuşmasının devamında, sistemin hem öğrencilere hem de işverenlere karşılıklı fayda sağlayacağını belirterek, şunları ifade etti: “İhtiyaç duyulan nitelikli elemanların bizzat günün koşullarını yaşayarak eğitilmesinisağlayacak bu sistem ile işletmelerimiz, çalışanların işe adaptasyoniçin geçen zaman kaybı ve maddi yüklerinden kurtulacaklar. Öğrencilerimiz ise, teorik bilgilerini uygulama ile bütünleştirme fırsatı yakalayacak, sorumluluk duygularını arttıracak, günün koşullarını ve günün teknolojisini görerek iş bulma imkânları kolaylaşacak, gelecek ile ilgili hedefleri şekillenecek ve iş hayatının tüm şartlarını daha erken öğreneceklerdir.”
Sevtap Engin açıklamasının sonunda, 3+1 eğitim modeline sonuna kadar destek veren bir kurum olarak üniversite - ticaret işbirliğini önemsediklerini dile getirdi ve sistemin hayata geçirilmesinde emeği geçen herkese teşekkür etti.
Bu haber 611 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER EĞİTİM HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR