Bugun...
Keşan TSO birim sorumluları, 2017 hakkında bilgilendirmede bulundu
Tarih: 14-02-2018 08:54:00 + -Keşan TSO birim sorumluları, 2017 hakkında bilgilendirmede bulundu

Keşan Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Çalışan Birim Sorumluları, dün, 2017 meclis faaliyetleri ve hesaplar konusunda bilgilendirme toplantısı düzenledi.

Saat 12.00 sıralarında Keşan TSO Meclis Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıya katılan Keşan TSO’nun Birim Sorumlusu personeli, 2017 yılında gerçekleştirilen Oda faaliyetleri ve Meclis hesapları konusunda kendi birimleri ile ilgili aşağıdaki bilgilendirmelerde bulundu.

“BİZLER İŞİMİZİ YAPIYORUZ”

Genel Sekreter Erdem Başak, “Keşan Ticaret ve Sanayi Odası 2017 Yılı Kesin Hesapları ve Harcamaları Meclisimiz tarafından oybirliği ile onaylanmıştır. Keşan Ticaret ve Sanayi Odası tüm birimleri ve birimlere bağlı personeli ile mesai kavramı gözetmeksizin üyesine hizmet üretmektedir. Kurumsal yapımız gereği fuar ve iş gezisi organizasyonlarımızdan eğitimlerimize, mesleki kurslarımızdan markalaşma çalışmalarımıza, gerek hibe gerekse sosyal projelerimizin yürütülmesinden seminer ve panellerimize, akreditasyon çalışmalarımızdan bölgemizin daha da gelişmesi adına yürüttüğümüz lobicilik faaliyetlerimize kadar tüm etkinliklerimiz hız kesmeden devam etmektedir. Bu çalışma temposu günübirlik kararlar ile yürütülecek bir aksiyondan öte, önceden ayrıntıları ile planlanarak belirlenmiş bir stratejinin ürünüdür. Akredite olmuş bir oda, günübirlik oluşturulan programlar ve alınan kararlar ile hizmet üretemez. Keşan TSO olarak; teknolojiyi ve yenilikleri yakından takip ederek, bunları en hızlı ve verimli bir şekilde üyemize hizmete dönüştürme gayretindeyiz. Tabii bu hizmet aktarımı yoğun bir ekip çalışması gerektiriyor. Daha da önemlisi Yönetim Kurulumuz, Meclisimiz, personelimiz ve ilgili tüm çalışma organlarımızın uyum içinde çalışması bu verimli tabloyu ortaya çıkartıyor. Bu bilinç ile üyelerimizden ve meslek komitelerimizden aldığımız geri bildirimler ile çalışmalarımıza yön veriyoruz. Bizler işimizi yapıyoruz. Bizim işimiz üyelerimize hizmet vermektir. Tüm üyelerimiz, firmaları ile ilgili her türlü belge ve bilgiyi odamızdan temin edebiliyorlar ve temin etmeye de devam edecekler. Keşan Ticaret ve Sanayi Odası 2017 Yılı Kesin Hesapları ve Harcamaları Meclisimiz tarafından oybirliği ile onaylanmıştır. 2018 Yılında hizmetler karşılı alınan ücret tarifesine ve aidatlara Yönetim Kurulumuz ve Meclisimizin aldığı kararlar doğrultusunda zam yapılmamıştır.” dedi.

“TÜM KURULUŞ İŞLEMLERİ TİCARET SİCİL MÜDÜRLÜĞÜMÜZDE GERÇEKLEŞMEKTEDİR”

Ticaret Sicil Müdürü İsa Yıldırıcı da şunları ifade etti: “2017 yılında Gümrük ve Ticaret Bakanlığımız mükellef açısından işleyişi kolaylaştırmak adına köklü değişiklikler yaparak şirket kuruluşlarında şirket ana sözleşme tasdiklerinin ticaret sicil müdürlüğünde tasdikine olanak sağlamıştır. Ayrıca TOBB’un da girişimleri ile öncelikle Ticaret Sicili Harçlarının Odamızda tahsilâtına başlanmış daha sonra sırası ile Tüketici ve Rekabetin Korunması Payı ve Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi ilan ücretlerinin de odamızda tahsilâtına başlanmasıyla odamız kuruluş değişiklik ve diğer Ticaret Sicili işlemlerinde Tek Durak Ofis olarak hizmet vermeye devam etmektedir. Şu anda tüm kuruluş işlemleri Ticaret Sicil Müdürlüğümüzde gerçekleşmektedir. TOBB’un çalışmaları sonucu alt komisyonlardan geçerek çok yakın zamanda yasalaşması beklenen İmza onayı ve defter onayı yalnızca Ticaret Sicil Müdürlüğümüzde gerçekleşecek. Limited şirketlerde %25 sermaye blokajı da kaldırılarak, Maliye her şirkete yoklamaya gitmeyecek, sadece risk bazlı şirketlere gidilecek olup, bu kapsamda SGK kaydı da otomatik gerçekleşecek. Ayrıca, iflas erteleme kalkıyor. Yeni Konkordato ‘Kurtarma Anlaşması’ olarak düzenlendi. Alacaklının haklarını koruyan daha adil bir sistem uygulamaya girecek. Şirketin devamlılığı esas alınacak, şirket devam ettirilemiyorsa hızlıca tasfiye ettirilecek.”

“166 FİRMA AÇILIŞI GERÇEKLEŞMİŞ”

Ticaret Sicil Müdür Yardımcısı Erhan Erkan ise, şunları söyledi: “Ticaret Sicil Kayıtlarımız incelendiğinde,2017 yılı sonu itibarı ile 25 adet Anonim Şirket, 76 adet limited şirket 58 adet gerçek kişi şahıs işletmesi ve 8 adet Kooperatif olmak üzere toplam 166 firma açılışı gerçekleşmiş olup bunun yanında 8 adet anonim şirket, 17 adet limited şirket, 35 adet gerçek kişi şahıs işletmesi ve 7 adet kooperatif olmak üzere 67 adet firmada kapanış yapmıştır.”

“TÜRKİYE’NİN İLK 10 ODASI ARASINDA KALMAYI HEDEF BELİRLEMİŞ BİR ODAYIZ”

Basın Yayın ve İnsan Kaynakları Birimi Sorumlusu Gökhan Gürer de şunları ifade etti: “Odamız personeli var gücü ile üyelerine hizmeti aksatmadan devam ettiriyor. Biz akredite puanını ve kalitesini her dönem daha da arttırarak, Türkiye’nin ilk 10 odası arasında kalmayı hedef belirlemiş bir odayız. Kurumsal yapımız gereği; seçim dâhil hiçbir gündem Keşan Ticaret ve Sanayi Odası personelinin üyesine verdiği hizmeti sekteye uğratamaz. Gerek Akreditasyon çerçevesinde gerekse yönetim kurulumuz ve diğer çalışma organlarımızın başarılı faaliyet planlaması kapsamında, tüm etkinliklerimiz belirli bir stratejik program dâhilinde yürütülmektedir. Bu kapsamda; belirli periyotlarda yapmış olduğumuz ve sonuncusunu geçtiğimiz günlerde tamamlayarak sonuçlarını yakın zamanda kamuoyu ile paylaşacağımız üye memnuniyet anketlerimizin analizlerinde de görmekteyiz ki; üyelerimiz odamız, odamız yönetimi ve personelinden %95 oranında memnuniyet duymaktadır. Bu sonuç, işin mutfağında olan biz Keşan Ticaret ve Sanayi Odası personelini gururlandırmakta ve çalışma azmini kat ve kat arttırmaktadır. Oluşturduğumuz Basın Yayın Politikamız gereği oda faaliyetlerimizi basın bültenleri, dijital yayınlar ve diğer iletişim kanalları ile üyelerimize duyuruyoruz. Mart ayı içerisinde hazır hale getireceğimiz Aktif Rapor adlı 2017 Faaliyet Raporumuzu da üyelerimize ulaştıracağız. Keşan Ticaret ve Sanayi Odası; Basın Yayın Birimini etkin ve oldukça verimli kullanan ender odalardan biridir. Oda olarak basın kuruluşlarıyla da yakın temas ve işbirliği halindeyiz. Üyelerimize haber akışı anlamında verimli işler yaptığımıza inanıyoruz. Kurum olarak, Basın Yayın Birimimiz ile yerel ve yaygın basınımıza gerekli yardım ve desteği sağlıyoruz. Basın kuruluşlarımızda üyelerimiz ile aramızda köprü oluyor. Bu konuda, tüm basın ve yayın kuruluşlarımıza da eşit mesafede durup, kurum ile ilgili tüm haberleri titizlikle paylaşmaya çalışıyoruz. 2017 yılında odamız ve bölgemiz ile ilgili servis ettiğimiz 150 haberin yaklaşık 25’i ulusal basında yer almıştır.”

“5 YILDIZLI HİZMET VERMEYİ SÜRDÜRMEK VE DAHA DA GELİŞTİRMEK İÇİN ÇALIŞMALARIMIZ DEVAM EDİYOR”

KOSGEB Sinerji Odağı ve Akreditasyon Sorumlusu Seda Havale şunları söyledi: “Keşan Ticaret ve Sanayi Odası, KOSGEB Temsilciliğini bünyesinde barındıran ender odalardan biridir. KOSGEB destekleri ve hibe programlarından en önce üyelerimizi bilgilendirmek ve bu programlardan yararlanmalarını sağlamak adına çalışmalar yürütüyoruz. Birimim bunun yanı sıra akreditasyon sürecini de yürütmektedir. Akreditasyon Birimi olarak üyelerimize 5 yıldızlı hizmet vermeyi sürdürmek ve daha da geliştirmek için çalışmalarımız devam ediyor. Hiçbir zaman bu seviyede kalacağız demiyoruz. Akreditasyon puanımızın yükselmesi demek hizmet kalitemizin de yükselmesi demek. Bu bilinç ile üyelerimize daha da iyi nasıl hizmet verebiliriz, üyelerimize iş ve zaman kaybı yaşatmadan hizmeti nasıl üyemizin işyerine, bilgisayarına, telefonuna ulaştırırız, bunları planlıyoruz. Keşan TSO olarak dijital hizmet dönemini başlatacağımız bu günlerde yenilikçi bir anlayış ile güncellediğimiz 2018 – 2020 Stratejik Plan çalışmalarımız tamamlanmak üzere. Odamız tüm etkinliklerini Yönetim Kurulumuzun üzerinde yoğun emekler harcayarak belirlediği Stratejik Plan doğrultusunda yapmaktadır. Bu kapsamda sadece 2017 yılında; 15 Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi, 4 Akreditasyon Toplantısı, 20 Mesleki Eğitim, 20’nin üzerinde bilgilendirme.”

“ODA MUAMELAT BİRİMİMİZ ETKİN ÇALIŞMALAR YÜRÜTMEKTEDİR”

Oda Muamelat Birimi Sorumlusu Burcu Avcu: “Keşan Ticaret ve Sanayi Odası, Oda Muamelat Birimi, Oda bünyesinde kayıt gören, düzenlenen, terkin olan ve dosyalanan her türlü evrak, belge ve defterlerin muhafazasına yönelik işlemleri yürütmektedir. Oda Muamelat Birimi olarak 2017 yılında, 75 firmamıza kapasite raporu hazırlanmış, 45 firmamıza da iş makinası tescil işlemi yapılmıştır. Odamız Akreditasyon gereği gelen ve giden evrak ile resmi yazışmaların kaydı konusunda da son derece hassas bir çalışma yapısına sahiptir. Bu kapsamda 2017 yılında Odamıza 1034 gelen evrak kaydı yapılmıştır. Buna karşılık odamızdan istenilen 608 evraka da cevap verilmiştir. Yine Odamız; Ticaret Sicil Müdürlüğü’nün 2017 yılı itibariyle açıklamış olduğu rakamlara göre 166 firmamıza yeni kayıt işlemi, 67 firmamıza da terkin işlemi yapmıştır. Meslek Komitelerimizin toplantılarının organize edilmesi, gündem belirlenmesi ve katılım oranlarının kaydedilerek ilgili komite başkanlarına raporlanması konusunda Oda Muamelat Birimimiz etkin çalışmalar yürütmektedir. Personelimizin Uyumu, kendi alanlarındaki bilgi ve becerileri üyelerimize hizmet açısından verimli sonuçlar doğurduğu kanaatindeyiz. Meslek Komitesi Toplantıları üyelerimizden geri bildirim alınması konusunda en önemli stratejimizdir. Bu açıdan bu toplantılara oldukça önem veriyor ve etkinliklerimizi bu bildirimler üzerine şekillendiriyoruz. Keşan TSO olarak üye bilgilerinin güncellenmesi ve güncel halde tutulması öncelikli görevlerimiz arasındadır. Birimlerimiz arasındaki uyum ve iş bölümü ile birimlerden sorumlu personelimizin kendi alanlarındaki bilgi ve becerilerinin üyelerimize hizmet açısından verimli sonuçlar doğurduğu kanaatindeyiz.”

“2017 YILINDAKİ HARCAMALAR VE BÜTÇE, MECLİSİMİZİN YETKİSİ DOĞRULTUSUNDA GERÇEKLEŞMİŞTİR VE ONAYLANMIŞTIR”

Muhasebe Müdürü İlhan Dağhan da şöyle konuştu: “2017 Yılındaki Harcamalar ve Bütçe, Meclisimizin Yetkisi Doğrultusunda gerçekleşmiş ve onaylanmıştır. 2017 yılında tahmini bütçe hedefleri doğrultusunda %102 Gelir Elde Eden Odamız, Meclisimizin yetkisiyle bu gelirin %94’ünü üyesine hizmete dönüştürmüştür. Odamız Muhasebe Birimi olarak 2017 yılında 4873 adet belge verme ve belge onay işlemi gerçekleştirilmiştir. Odamızın 2017 Yılı Gelir Bütçesi %102 oranında, 2017 Yılı Gider Bütçesi ise %94 oranında gerçekleşmiştir. Yine; 2017 yılındaki harcamalar ve bütçe, Meclisimizin yetkisi doğrultusunda gerçekleşmiştir ve onaylanmıştır. Şirket kuruluş sürecinde odaların tek durak olarak faaliyet göstermesi hedefinin temel hukuki dayanağını oluşturan 6728 sayılı Yatırım Ortamının İyileştirilmesi Amacıyla Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Yatırım Ortamının İyileştirilmesi Kanunu kapsamında 2017 yılında şirket kuruluş harçlarının Odamız Veznesinde tahsilâtına başlanmış ve 2018 yılı Ocak ayından itibaren Rekabet Kurumu Payı ve Şubat ayından itibaren de Türkiye Ticaret Sicil Gazetesi İlan Ücretlerinin tahsiline de başlanmıştır. Ayrıca Elektronik Belge Dağıtım Sisteminin dijital dönüşüm altyapısı tamamlanmış olup Mart ayı başında üyelerimiz bilgisayar, tablet ya da cep telefonlarından belge ücretsiz alabileceklerdir.”

2017 Yılı Proje Koordinatörü Tahir Demirel de şunları ifade etti: “Keşan Ticaret ve Sanayi Odası 9. AB Hibe Projesini başarıyla tamamlamıştır. Tamamlanan son proje ‘Bir Kadın Bir Hayat Projesi’ ismi altında yürütülmüştür. Proje, Keşan Belediyesinin önderliğinde,  Keşan Kaymakamlığı, Keşan Halk Eğitimi Merkezi, Keşan Ticaret ve Sanayi Odası ile Keşan Devlet Hastanesi paydaşlığında gerçekleştirilmiştir. Yaklaşık bir yıl süren projenin bütçesi toplam 65 bin Avro’dur. Projemiz geçtiğimiz ay raporlama süreci bitirilerek tamamlanmıştır. Tarafımca Proje Koordinatörlüğü yürütülen projenin Koordinatör Yardımcılığını da Derya Akçay yapmıştır. Projemiz kapsamında 25 işsiz, vasıfsız ve dezavantajlı kadın seçilerek istihdam sağlamak adına 1 yıl boyunca 560 saat süren mesleki eğitimler Keşan Devlet Hastanesinde verilmiştir. Proje bitiminde 25 bayan uluslararası standartlarda Hasta Bakıcı ve Refakatçi Belgesi almıştır. Geçtiğimiz ay içerisinde bitiş raporlaması tamamlanıp, projenin sorumlu ve denetçi bakanlığı olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına sunulmuştur. Bakanlığın incelemesiyle onaylanan proje tamamlanarak sona ermiştir. Bizimde proje sorumluları olarak görevimiz son bulmuştur. Proje Harcamaları Bakanlığın Denetimi ve Onayı Sonrası Yapılmıştır. Proje harcamaları ve ihaleleri sırasında alınan harcama tekliflerini Bakanlık denetçileri onayladıktan sonra tüm harcamalar yapılmıştır. Projemizin sonunda bölgemizin kazanımı; Uluslararası Belgesi 25 Bayan Kursiyerimizin yanı sıra Keşan Devlet Hastanesinde bir Palyatif Bakım Ünitesi kazanılmıştır.”

“GENÇLERİMİZİ GELECEĞE HAZIRLAMAK ADINA BİRÇOK ETKİNLİK PLANLAMASI YAPMIŞ BULUNUYORUZ”

Stajyer Öğrenci Kadir Can Tunç da şunları kaydetti: “Keşan Ticaret ve Sanayi Odası’nın hayata geçirdiği ‘Girişimcilik Merkezi’ Projesi’ni 4 aylığına yürütmek için odamızda Stajyer Öğrenci olarak görev yapıyorum. İzmir Ege Üniversitesi, Trakya Üniversitesi, Bahçeşehir Üniversitesi ve TOBB ETÜ tarafından desteklenen Girişimcilik Merkezi Projesi kapsamında 150 genç girişimcimizi ve gençlerimizi geleceğe hazırlamak adına birçok etkinlik planlaması yapmış bulunuyoruz. İzmir Ege Üniversitesinde Girişimcilik Eğitimi, Çorlu’da Turkcell ve TOBB işbirliğindeki Türkiye Teknoloji Buluşmaları partnerliği, Keşan’da Hitabet Semineri düzenlenmesi, Keşan TSO ve TOBB işbirliğiyle ‘Dijitalleşme ve E-Ticaret Konferansı’ Trakya Kalkınma Ajansı işbirliğiyle Proje Hazırlama Eğitimi proje kapsamında gerçekleştirdiğimiz etkinliklerinden bir kaçıdır.” (AYHAN GÜLVER)

 
Bu haber 361 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNCEL HABERLERİ