Bugun...
Kent Konseyi Başkanı Baygül: “Saros elden gidiyor!”
Tarih: 18-07-2018 08:56:00 + -


Saros BOTAŞ FSRU Sazlıdere Limanı ve Boru Hattı Projesi ile ilgili düzenlenen toplantıda konuşan Türkiye Barolar Birliği Çevre ve Kent Hukuku Komisyonu ve Trakya Platformu Hukuk Kurulu üyesi avukat Bülent Kaçar da, projeyle birlikte orman ve tarım katliamı yaşanacağını iddia etti.

Kent Konseyi Başkanı Baygül: “Saros elden gidiyor!”

Keşan Kent Konseyi tarafından, dün, Keşan Belediyesi Çok Amaçlı Pazar Yeri Kompleksindeki Tiyatro ve Konferans Salonu’nda, “Saros BOTAŞ FSRU Sazlıdere Limanı ve Boru Hattı Projesi”yle ilgili bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Saat 16.00 sıralarında başlayan toplantıya; Keşan Kent Konseyi Başkanı Necmettin Baygül, Türkiye Barolar Birliği Çevre ve Kent Hukuku Komisyonu ve Trakya Platformu Hukuk Kurulu üyesi avukat Bülent Kaçar, Keşan Belediye Başkan Yardımcısı Cengizhan Aktan, CHP Edirne 24. Dönem Milletvekili Kemal Değirmendereli, Keşan Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Şapçı, sivil toplum kuruluşları ve dernek yöneticileri katıldı.

BAYGÜL: “SAROS ELDEN GİDİYOR!”

Toplantının açış konuşmasını Keşan Kent Konseyi Başkanı Necmettin Baygül yaptı.

Baygül, şunları ifade etti: “Termik santraller, HES’ler, RES’ler derken sonuç Saros Körfezi’ne geldi. Dünya’da kendi kendini temizleyen nadir denizlerden olan Saros denizimiz varken o da bitiyor artık. Saros’un reklamını STK’lar her yerde yapıyorlar. Geçtiğimiz yıllarda Yayla’ya Balıkçı Barınağı yapıldı. Tüm milletvekillerimiz oradaki kötü durumla mücadele edecekleri sözünü verdiler ama Yayla’nın durumu ortadadır. Bu konuda da aynısı olacaktır. Saros elden gidiyor. Madem ülkemiz adına stratejik bir öneme sahip deniz altından boru döşenip de aktarım yapılsın. Enez bölgesinde de bir Petro kimya tesisi kurulması düşünülmektedir. İleriki günlerde bu da gündeme gelince böyle bir toplantı yine yapacağız. Trakya’da 11 milletvekilimiz vardı şu an 12’ye çıktı. Tüm milletvekillerinin birlik içerisinde bölgemize sahip çıkmaları gerekiyor. Belirli aralıklarla vatandaşlarla buluşup bölgeye yapılacak yatırımların durumlarını anlatmaları gerekiyor. Bugün burada yaklaşık 100 kişi varız. Bu mu Keşan, bu mu Saros? Bu toplantıya katılan herkesi medeni cesaretlerinden dolayı kutluyorum. İnşallah bu projeyi buraya yaptırmayacağız.”

Toplantıda, Türkiye Barolar Birliği Çevre ve Kent Hukuku Komisyonu ve Trakya Platformu Hukuk Kurulu üyesi avukat Bülent Kaçar’ın konuşmasıyla devam etti.

KAÇAR: “PROJEYLE BİRLİKTE ORMAN VE TARIM KATLİAMI YAŞANACAK”

BOTAŞ tarafından yapılması planlanan SAROS FSRU gemi iskelesi projesi ile ilgili ÇED sürecinin başladığını ve başvurunun bakanlık nezdinde kabul edildiğini hatırlatarak konuşmasına başlayan Kaçar, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bu başvuru dosyasını ret edebilir. Ama ret etmeyip, uygun bulduğu ifade ediliyor. Burada, görevi kötüye kullanma suçu işledi. Çünkü ÇED başvuru dosyası hem kabul edilmez. Mevzuata uygun ise kabul edilir.” dedi.

Bülent Kaçar, şunları dile getirdi: “Projedeki 17 kilometrelik hat, değerli orman varlıklarının içerisinden geçmektedir. Ayrıca, tarım alanlarına zarar vererek bu hat ilerleyecektir. Kısacası proje; hem denize hem tarıma hem de tüm Trakya’ya zarar verecektir. Çünkü 83 bin metreküp denize dolgulu bir liman yapılacak. Liman yapılırken, dolgunun tutması için kimyasal maddelerde kullanılacaktır. Bu da her şeyi mahvedecektir. Yetkili merciler gemi iskelesi yapılacağını söylüyor ancak, buraya iskele değil; liman yapılacaktır. Bunlar hayata geçtiğinde, yatırım yatırımı çeker mantığıyla düşünüldüğünde bölgeye rafineri kurulacak. Daha sonra da Aliağa ve İzmit körfezlerine dönülecek. Sonrasında tersane kurulması gündeme gelecek. Onun ardından daha birçok yıkım projesi gündeme gelecek.”

AK Parti iktidarının 2006 yılında Saros’un Özel Çevre Koruma Bölgesi ilan ettiğini hatırlatarak konuşmasını sürdüren Kaçar, şöyle dedi: “Bu bölge 2010 yılında Kültür Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi ilan edildi. Bu durumda, koruma anlayışının ciddi bir ürünüdür. Yapılması planlanan proje, çevresindeki su kaynaklarını ve birçok orman varlığını etkileyecektir. Projeyle birlikte orman ve tarım katliamı yaşanacaktır. Böyle bir koruma anlayışının doğru olmadığını görüyoruz.”

Bülent Kaçar, Saros’a yapılması düşünülen liman ve boru hattı projesinin bulunduğu yerin 1.derece deprem bölgesi olduğunu görmekteyiz. İlerleyen süreçte sıkıntı doğuracak bir yatırımı halka kabul ettirilmeye çalışılıyor. Proje, aktif bir fay üzerine yapılması düşünülüyor. Herhangi bir deprem yaşandığında, buraların zarar görmemesi mümkün değildir.” şeklinde konuştu.

Toplantı, vatandaşın bilgilendirilmesi ve soru-cevap şeklinde devam etti. (MEHMET İLMAN)
Bu haber 866 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAŞAM HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR