Bugun...
Kaba, “Borçlara yapılandırma, emekliye ikramiye” tasarısı hakkında bilgi verdi
Tarih: 05-05-2018 09:29:00 + -Kaba, “Borçlara yapılandırma, emekliye ikramiye” tasarısı hakkında bilgi verdi

Mali Müşavirler Muhasebeciler Birliği Derneği (MMMBD) Keşan Şubesi Başkanı Haluk Kaba, dün yaptığı açıklamada, “Vergi ve prim borçlarının yapılandırılması, emeklilere ramazan ve kurban bayramları öncesi ikramiye ödenmesi, imar barışı, yaşlılık aylığının 500 liraya çıkarılması, genç girişimcilere Bağ-Kur desteği, üniversitelerden kaydı silinenlere af” düzenlemeleri içeren tasarı hakkında bilgi verdi.

Kaba, tasarının TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildiğini söyledi.

Haluk Kaba, milyonlarca vatandaşın; vergi ve vergi cezaları, bazı idari para cezaları, ecrimisil ile öğrenim ve katkı kredisi gibi bazı kamu alacakları, gümrük vergileri ve bu vergiye ilişkin idari para cezaları, sigorta primleri, topluluk sigortası primleri, emeklilik keseneği ve kurum karşılığı, işsizlik sigortası primi, sosyal güvenlik destek primi ile bu alacaklara ilişkin her türlü faiz, zam, gecikme zammı, gecikme faizi, cezai faiz, gecikme cezası gibi fer'i alacakların yeniden düzenleneceğini kaydetti.

Komisyondan geçen tasarıyla tüm cezaların tekrar düzenleneceğini belirten Kaba, şunları söyledi: “Seçimlerle ilgili geçmiş seçimlerde bir şekilde ceza tahakkuk etmiş ama tahsilâtı yapılmamış borçlar var. Askerlikle ilgili, nüfusla ilgili, RTÜK cezaları, köprü, otoyol kaçak geçişleri vs. Kısaca vatandaşın devletle, devlet kurumlarıyla arasında olan anlaşmazlıklar çözüme kavuşturulacak. Belediyenin il özel idarelerinin atık su alacakları da buna dâhil olacak.”

Kanundan yararlanmak isteyen kişilerin Temmuz ayı sonuna kadar müracaat edip, takip eden 36 ay içerisinde de borçlarını ödeyebileceklerini ifade eden Haluk Kaba, “Yani 3 yıllık bir imkân getirilmiş oluyor. Peşin ödeme olursa, peşin ödemelerde indirimler var. Gecikme faizinin %90’ını ödemeyecekler. Sadece %10’unu ödemek suretiyle hesabı kapatmış olacaklar.” dedi.

Yaşlılık aylığının 500 lira olacağını dile getiren Kaba, sözlerini şöyle tamamladı: “65 yaş ve üzeri olanlara 65 yaşlılık aylığı diye bir şey var. 2022 sayılı kanuna göre ödenen bir aylık. Bu üç ayda bir ödeniyor ve her ay için şu an 266 lira. Üç aylığı toptan ödeniyor yani 3 çarpı 266 lira olarak ödeniyor. Kimler alıyor? Bunu emekliliği olmayan, kimsesi olmayan, hiçbir geliri olmayan kişiler alıyor. Ne kadar var? 600 bin civarında bu haktan bu yaşlılık aylığından yararlanan vatandaş var. Bunların 266 lira olan aylığı 500 liraya çıkacak. Üç ayda bir 1500 lira para almış olacaklar.” (HABER MERKEZİ)
Bu haber 575 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER ASAYİŞ HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR