Bugun...
İYİ Parti Lideri Meral Akşener, özelleştirmeye karşı çıkmak için Alpullu’daydı
Tarih: 09-04-2018 09:29:00 + -İYİ Parti Lideri Meral Akşener, özelleştirmeye karşı çıkmak için Alpullu’daydı

İYİ Parti Genel Başkan Meral Akşener, 7 Nisan 2018 Cumartesi günü Alpullu’ya gelerek, burada bir miting düzenledi.
Mitinge, İYİ Parti Keşan İlçe Yönetimi ve partililer de katıldı. İlçe Başkanlığı tarafından ücretsiz tahsis edilen otobüsler, saat 10.30’da Alpullu’ya gitmek üzere Atatürk Parkı önünden hareket etti.
“Şeker fabrikalarını sattırmayacağız” sloganıyla meydanlara inen İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Mustafa Kemal Atatürk’ün mirası Alpullu Şeker Fabrikası önünde vatandaşlara hitap etti.
Valiliğin şeker fabrikalarının özelleştirilmesi için miting yapılmasına izin vermemesi üzerine, vatandaşlar Alpullu Şeker Fabrikası önünde sabahın erken saatlerinden itibaren toplanmaya başladı.
Ellerinde Atatürk posterleri ve Türk bayraklarıyla kısa sürede binlerce kişinin toplandığı fabrika önüne, Akşener'in konuşma yapabilmesi için bir platform kuruldu.
İYİ Parti'nin öncülüğünde düzenlenen etkinliğe, çok sayıda STK ve sendikanın da destek vermesi dikkat çekti.
Şeker fabrikalarının özelleştirilmesine çok sert tepki gösteren Akşener, “Şeker fabrikalarımızı, milli değerlerimizi peşkeş çekmek istiyorlar. Buna müsaade etmemiz mümkün değildir. Şeker fabrikaları milli değerimizdir. ABD'nin talebi üzerine bu özelleştirme süreci başladı.” dedi.
“MİLLİ DEĞERLER PEŞKEŞ ÇEKİLEMEZ”
Meral Akşener, burada yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı: “Gün geçtikçe korku duvarlarını yıkıyoruz. Allah sizden razı olsun. Bugün burada 92 yıllık Cumhuriyetin, Atatürk’ün bize mirası olan ve Tillerson’un gelip 3 saatlik bir görüşmenin ardından Saray'daki zatın yerine getirdiği Cargill’in talimatıyla 14 şeker fabrikamızın satışa çıkarılmasına dur demek için buradayız. Nüfusun son derece küçük olduğu bu ilçede binlerce insan kadını, erkeğiyle bir araya geldiniz. Bizde sizin sesiniz olarak, AKP Genel Başkanına aynı soruyu sormaya geldik, sesiniz olmaya geldik. Umudunuzuz bu sefer eliniz olmaya geldik. Biz özelleştirilmeye değil, peşkeş çekilmeye karşıyız. Önce içini boşalttınız, sonra teker teker sattınız. Ne oldu tekel fabrikaları?”
“CUMHURİYET'İN TÜM MİRASINI SATTILAR”
Akşener, konuşmasına şöyle devam etti: “Milli ve yerli diyorlar kendilerine. Cumhuriyet'in mirası ne varsa sattınız. Sadece köprü yaptınız onu da yandaşlara verdiniz. Telekom'u yandaşlara sattınız, içini boşalttınız. Kadınlarımız diyor ki; Türkiye’de işler iyi gitmiyor. 'Meral hanım biz sizinleyiz' diyorlar. Bende buradan diyorum ki, bana bu yemenileri, tülbentleri hediye eden kadınlarımıza sahip çıkacağım. Bütün fabrikalarımızın önemi var ama bu fabrikalar, Cumhuriyet'in vatandaştan borç para toplayarak yaptığı ilk fabrikalar. Bu fabrikalar milletin fabrikaları. Kardeşim devlet yönetmesin kabul. O zaman sendikalara pancar yetiştiricisine verin. Biz buna varız. Şöyle bir dümen yapıyor bunlar. Tekel’de de öyle yaptılar. Fabrikayı, çalışanı eskitiyorlar sonra da ‘Bu fabrikalar iyi çalışmıyor.’ diyorlar. Diyorlar ki fabrikalar zarar ediyor. Saray'ın 13 günlük masrafı bütün şeker fabrikalarının zararına denk. Buradan sesleniyorum Sayın Erdoğan sadece 13 günle şekerin zararını karşılıyorsun. Hani diyorsun ya ‘Dünya 5’ten büyük’ bütün şeker emekçileri de birden büyüktür. Bu ülkede sattıklarının karşılığında bir fabrika açtın mı? Sadece kapattınız. Her ile bir üniversite açtın ama üniversiteli işsizliğe çözüm bulabildin mi? Sen bu gençlere yarın önemli görevleri yapacak yollar açmak yerine gecekondu üniversiteleri açtın. İçinde öğretmen yok çocuklar zaman geçirmeye gidiyor. Devasa binalar yaptınız. Adliye sarayları yaptın içinde adalet yok adalet! Diyorlar ki, ‘Pancar pahalıya mal oluyor.’ peki mısır ithal ettiğin Amerika’daki çiftçi ürünü nasıl ucuza mal ediyor? Çünkü onlar çok daha ucuza mazot alıyor. Türkiye kendine yeten ülke olmaktan çıktı. İç Anadolu buğday ambarıydı bitti. Ayçiçeği bitti, tütün bitti tütün. Benim ailem tütüncüydü. Bunlar tütün nedir bilmez emek nedir nasıl yapılır bilmez. Sadece bir şey bilir bunlar, tüccar oldukları için alıp satmayı biliyorlar. Ellerimize bakın. Bu eller çocukluğunda tütün dikti, buğday attı saman balyaladı, bir de onların ellerine bakın. Bunlar köylüyü, çiftçiyi bilmez, saygı duymaz. Onun için sizleri sevmiyor.”
İYİ PARTİ KEŞAN İLÇE YÖNETİMİ DE MİTİNGTEYDİ…
Öte yandan mitinge, İYİ Parti Keşan İlçe Yönetimi ve partililer de katıldı.
İlçe Başkanlığı tarafından ücretsiz tahsis edilen araçlar, saat 10.30’da Atatürk Parkı önünden Alpullu’ya gitmek üzere hareket etti.
Bu haber 388 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SİYASET HABERLERİ