Bugun...
İtalya’da 32 Euro, halk pazarında 7 TL
Tarih: 25-06-2018 22:48:00 + -İtalya’da 32 Euro, halk pazarında 7 TL

Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Üretim ve Pazarlama Kooperatifi (ABİTKOOP) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Karaca, 23 Haziran 2018 Cumartesi günü yaptığı açıklamada çiftçinin zor günler geçirdiğini söyledi.

“YILLARDAN BERİ ALTERNATİF TARIMA DİKKAT ÇEKİYORUZ”

Tarımda bir çöküş dönemi yaşandığını belirten Karaca, “Bu yıl iklimsel koşullardan dolayı buğday verimleri 200- 350 kilo arasında değişiyor. Üretici çamura saplanmış durumda. Yılların birikimi, kredi borçları, tarımsal borçlar çiftçiyi son derece yoruyor. Euro ve Doların yükselmesi, girdi maliyetlerinin artması da çiftçiyi olumsuz etkiledi. Kısacası batışın tam içindeyiz. Hiç kimse kendini avutmasın. Çiftçilerin % 85’i şu an kredi borçlarını ödeyemiyor. Yıllardan beri alternatif tarıma dikkat çekiyoruz. Bu konuda emeğimiz çok fazla.” dedi.

“TÜRKİYE’DEKİ BÜTÜN KİRAZ ÜRETİCİLERİ SIKINTIYA DÜŞTÜ”

Ahmet Karaca, sözlerine şu şekilde devam etti: “Kirazda ihracatın ilk döneminde Euro’da korkunç bir yükseliş oldu. 17-18 lira olan kiraz bir anda 10 lira aşağıya düştü. Türkiye’nin hangi tarım ürünü ya da hangi sanayi ürünü %65 aşağıya düşer tartışılır. Herkes ekonominin iyi olduğundan bahsediyor. Sadece biz değil, Türkiye’deki bütün kiraz üreticileri sıkıntıya düştü. Bu sene iç açıcı değil.”

“İTALYA’DA 32 EURO”

Açıklamasının sonunda beyaz kiraza değinen Karaca, sözlerini şöyle tamamladı: “Dölleyici bir kiraz cinsidir. Döllenme döneminde bazen havalar kapalı geçiyor, bazen yağışlı geçiyor. Dolayısıyla döllenme eksiğimiz oluyor. Beyaz kirazın serüveni fazla. Özellikle kozmetik sanayiinde kullanılan ve şeker hastalarının tüketebildiği bir kiraz çeşidi. 2012 yılında İtalya’da bir fuara katıldım. Orada fiyatı 32 Euro idi. Türkiye’de bir değeri yok. Burada kilosu 7 liradan satılıyor.”  (AYHAN GÜLVER)
Bu haber 418 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNCEL HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR