Bugun...
İşçi, mahkemeden önce arabulucuya gidebilecek
Tarih: 17-07-2017 09:32:00 + -İşçi, mahkemeden önce arabulucuya gidebilecek

Arabulucu avukat Aylin Arıkan, yaptığı açıklamada; işçinin, işveren aralarındaki uyuşmazlık için mahkemeden önce arabulucuya gidileceğini söyledi.

Arıkan, düzenlemeyle işçinin kıdem, ihbar gibi tazminat ve fazla mesai, yıllık izin gibi ücret, işverenin ise alacak ve tazminat kalemleri için arabulucuya başvurulabileceğini kaydetti.  

“ARABULUCULUK BİR UZLAŞI ZEMİNİ OLARAK TANIMLANABİLİR”

Aylin Arıkan, “Arabuluculuğun bir dava şartı olarak kabul edilmesi, iş kazası veya meslek hastalığından kaynaklanan tazminat davaları, bunlarla ilgili rücu davalarında uygulanmayacak. Mahkemelerde yaklaşık 720 günde tamamlanan iş uyuşmazlıklarının arabulucuyla bir günde çözülebiliyor. Araştırmalara göre arabulucuya gidilen davaların %40'ı bir günde, %53'ü ise bir günden daha kısa sürede sonuca ulaşıyor. Arabuluculuk bir uzlaşı zemini olarak tanımlanabilir. İşçi ile işveren arasında genellikle 'Ben onunla görüşmem, onun ayağına gitmem.' şeklinde diyaloglar gelişiyor. Mahkemede taraflar daha da geriliyor. Böylece yıllar süren bir dava sürecine giriliyor. Arabulucu, tarafları müzakere masasında bir araya getirip uyuşmazlıkları hakkında karara varmalarına yardımcı oluyor.” dedi.

“1 SAAT İÇİNDE ALABİLİYOR”
Bu sürecin işçi aleyhine işlediği şeklinde yanlış bir kanı oluştuğunu ifade eden Arıkan, sözlerini şöyle sürdürdü: “İşçi görüşmelere avukatıyla gelebilir. İşçi mahkemeye nasıl avukatıyla gidiyorsa buraya da aynı şekilde gelebilir. Arabuluculuk sürecinde işçinin sonuçtan daha çok memnun ayrıldığını görüyoruz. Ortalama 2 yıl sonra alabileceği tazminatını burada uzlaşmaya vararak 1 saat içinde alabiliyor.” (AYHAN GÜLVER)
Bu haber 448 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNCEL HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR