kartal escort
Bugun...
İktidar ve muhalefet, Saros için omuz omuza…
Tarih: 12-08-2017 09:07:00 + -İktidar ve muhalefet, Saros için omuz omuza…

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Edirne Milletvekili ve TBMM Çevre Komisyonu Üyesi Erdin Bircan, dün Keşan’a gelerek, Mecidiye’deki taş ocaklarıyla ilgili basın toplantısı düzenledi.
Saat 14.00 sıralarında parti lokalinde başlayan toplantıya; Bircan’ın yanı sıra CHP Keşan İlçe Başkanı Erdoğan Gümülcineli, Keşan Belediye Başkanı Op. Dr. Mehmet Özcan, İl Genel Meclisi üyeleri ve partililer katıldı.
Toplantıda açış konuşmasını yapan Gümülcineli, “Vekilimiz, bölgenin kanayan yarası haline gelen, çevre sorununu yaratan ve bölgemizi turizm açısından olumsuz yönde etkileyen Mecidiye taş ocaklarıyla ilgili olağanüstü çalışmaları oldu. Konunun takipçisi oldu. Ergene’nin kirliliği konusunda ciddi çalışmaları var ve bundan da sonuç alınacağına inanıyorum.” dedi.
BİRCAN: “SAYIN BAKAN MECİDİYE'DE HİÇBİR TAŞ VE KALKER OCAĞINA İZİN VERİLMEYECEĞİNİN TALİMATINI VERDİ”
Daha sonra Erdin Bircan söz aldı. Saros Körfezi'ne kıyısı bulunan Mecidiye köyünde açılmak istenen yeni kalker ocakları ve mevcut taş ocaklarıyla ilgili açıklamalarda bulunan Bircan, Mecidiye’de açılan taş ocaklarının kangren haline geldiğini belirterek, “Mecidiyemizin harika doğası yok olmaktadır. Mecidiye’de insanların sağlığı, canları tehlikeye düşmüştür. Yüzlerce kamyon, patlamalar doğa harikası bir yerleşim yerimizi yaşanamaz hale getirmiştir. Dün Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Çevre Komisyonu Başkanı, Çevre Komisyonu Üyeleri, Bakanlığın ilgili bürokratları ile Tekirdağ'da bir araya gelerek yine Mecidiye taş ocakları konusunda bu katliam için bakanlığın ve bağlı birimlerin izin vermemesi gerektiğini anlattım. Sayın bakan, sayın valimizde oradaydılar, orman ve su işleri il müdürümüze ve ilgili bürokratlara bundan sonra Mecidiye'de hiçbir taş ve kalker ocağına izin verilmeyeceğinin talimatını verdi. Orman Genel Müdürünü de arayan Bakan Veysel Eroğlu talimatını yineledi. Orman Genel Müdürü İsmail Üzmez’den bakanla görüşmesinden hemen sonra 'Mecidiye Köyü, Saros Körfezi'nde Bakanlığımızca yeni izin verilmemektedir.' açıklaması tarafıma e-posta yolu ile iletildi.” şeklinde konuştu.
“YILLARDIR MÜCADELEMİZİN TEK AMACI VARDI”
Mevcut taş ocaklarının ruhsatlarının yenilenmemesi ve oluşan tahribatın rehabilite edilmesi içinde mücadele vereceklerini dile getiren Erdin Bircan, “Son iki yıldır yapmış olduğum bütçe konuşmalarında Mecidiye’ye sürekli vurgu yaptım. Ben, TBMM kürsüsünden Sayın Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’na 'Gidin bakın ve burada taş ocağı olur diyebiliyorsanız hiçbir şey demeyeceğim. Dünyada nereye taş ocağı açılmaz deseler Mecidiye’yi gösterirler.' demiştim. Eylemler yaparak, soru önergeleri vererek, basın açıklamaları yaparak konuyu sürekli gündemde tuttuk. Bunu tek başımıza yapmadık, birlikte başardık. En son Mayıs ayında Mecidiye’de halkımızla birlikte basın açıklaması yapmış konuyu ulusal ve uluslararası basının gündemine taşımıştık. Bakanla, TBMM Çevre Komisyonu Başkanı ve üyeleri le sürekli bu katliamın engellenmesi için defalarca görüştüm, anlattım. Eğer haklı bir çabanız varsa ve siz bu çabadan vazgeçmezseniz sonucunu mutlaka alırsınız. Yıllardır mücadelemizin tek amacı vardı, doğa harikası Mecidiyemizin katledilmesine engel olmak. Çabalarımız sonuç verdi. Bu güne kadar verilen izinler yüzünden doğası yeterince tahrip olan Mecidiyemizde bundan sonra taş ve kalker ocağı izni verilmeyecek. Ancak işimiz bitmedi. Şimdi açık olan taş ocaklarının kapatması ve rehabilite edilmesi için mücadelemiz kararlılıkla sürecek.” şeklinde konuştu.
“ERGENE’DE TEMİZ SUYA KAVUŞULACAK”
Bircan, sözlerine şu şekilde devam etti: “Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ile birlikteydik ve Ergene’deki derin deşarj kanallarını gezdik. Ergene sorununu yerinde inceledik. 2018 yılında %40 oranında kirlilik azalacak. 2019 yılın aralık ayında, Ergene’de temiz suya kavuşulacak. Ayrıca, tarımda kullanılacak bir suya kavuşulacak. Orada, kimyasalın arınması kolay olmayacaktır. 4 milyar liralık bir proje yapılmış. Ergene’nin kurtulacağına inanıyorum.”
“HEDEFİMİZ İKTİDAR”
Açıklamasının devamında kongre sürecine değinen Erdin Bircan, “Kongreler, demokrasi şölenidir. Kimse birbirini kırmasın. Hangi arkadaşımız kazanırsa kazansın, iktidar mücadelesi için yürüyeceğiz. Hedefimiz, iktidar.” dedi.
“VERİLMESİ DURUMUNDA YİNE MÜCADELEMİZİ SÜRDÜRECEĞİZ”
Basın mensuplarının, “Yeni ruhsat verilmeyeceği dile getiriliyor. Verilmesi durumunda ne yapılacaktır?” sorusuna Bircan, “Ruhsat verilmeyeceğini dile getiriyorlar. Ancak verilmesi durumunda yine mücadelemizi sürdüreceğiz. Böyle bir durum olursa da, hesabını sorarız. Şu anda niyet okumanın bir anlamı yok.” şeklinde cevap verdi.
ÖZCAN: “ÇEVRE KONUSUNDA, SONUÇ ALDIK”
Bircan’ın ardından söz alan Özcan, şunları söyledi: “Çevre konusunda gösterdiği gayretten ötürü vekilimi kutluyorum. Çevre konusunda sonuç aldık. Ülkeye duyarlı insanlar olmamızın sonucu olarak bir şeylerin olabileceğini gördük. Hamzadere’ye Meriç’ten su basılmaya başlanmış. Bakanımızın Çorlu ve Çerkezköy hattındaki sanayi tesislerinin kirli sularının arıtılıp, Marmara’ya akıtılması dile getiriliyor. Hamzadere Barajı projesi 1960’lı yıllarda çizilmişti ve o zaman Ergene ve Meriç nehirleri pırıl pırıldı. Ama 1990’lı yıllarda İstanbul’daki sanayi tesisleri Çerkezköy ve Çorlu’ya kaydırılmasıyla birlikte göçler yaşandı. Hamzadere Barajı, Ergene Nehri’nin karıştığı Meriç suyuyla doluyor. Ama Ergene Nehri’nin içerisinde bir tane canlı yaşamıyor. Bir boğulma olayı olduğunda dalgıçlar dahi girmedi. Çünkü bu sular ağır metaller yüklü. Bu coğrafyada hep birlikte yaşıyoruz. Ergene’nin su kirliliği azalmadan şu baraja su basmayı ertelesinler. 355 bin dekarlık arazilerimizi ağır metali sularla yıkamayalım.”
Toplantı konuşmaların ardından sona erdi.
Bu haber 455 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SİYASET HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR