kartal escort
Bugun...
İbrahim Öztürk: “KDV indirimi konut fiyatlarını düşürecek”
Tarih: 09-05-2018 08:53:00 + -İbrahim Öztürk: “KDV indirimi konut fiyatlarını düşürecek”

Keşan Umum Emlakçılar Derneği Başkan Yardımcısı İbrahim Öztürk, dün yaptığı açıklamada; konut sektöründe KDV oranının düşürülmesinin daire fiyatlarını aşağıya çekeceğini söyledi.  
“SEKTÖRE OLUMLU YÖNDE YANSIYACAKTIR”
Emlak sektöründe işlerin durgun olduğunu ancak KDV ve tapu harcındaki indirimlerle birlikte yeniden bir hareketliliğin yaşanacağını belirten Öztürk, “Bakanlar Kurulu kararıyla konut teslimlerinde uygulanan %18'lik KDV'nin 31 Ekim'e kadar %8'e, tapu harcı oranının da %4'ten 3'e indirilmesi sektöre olumlu yönde yansıyacaktır. Bu indirim sektörde canlılığı, dinamizmi ve iç talebi de artıracaktır.” dedi.
“10 BİN-12 BİN LİRA İNDİRİM SAĞLANMIŞ OLACAK”
İbrahim Öztürk, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Keşan’da şu anda arsa ve daire bulmakta sıkıntı yaşanıyor. Özellikle kiralık çok fazla daire bulamıyoruz. Bunun yanı sıra; insanların ekonomik anlamda durumları da iyi olmadığı için belli bir alım gücü yok. Konut almak isteyen insanlar bankalardan kırmızı kalem yediği için kredi çekmekte de sıkıntılar yaşanıyor. Bu durumda bizlerin işlerini olumsuz yönde etkilemektedir. Fakat KDV’nin düşmesi işlerimize katkı sağlayacaktır. Örnek vermek gerekirse; 100 bin liralık bir dairede, 10 bin-12 bin lira indirim sağlanmış olacak. Eğer bankalardaki faiz oranları da düşerse, konutta talep artar.”
“OSB’NİN GELMESİYLE BİRLİKTE İŞLERDE DE BELLİ BİR HAREKETLİLİK YAŞANACAKTIR”
Keşan’da uzun zamandır OSB’nin kurulacağı yönünde söylemlerin dile getirildiğini ifade eden Öztürk, “OSB’nin kurulmasıyla yeni insanların geleceğini düşündük ve birçok yerin değerleneceğini düşündük. Ancak geçen zaman içerisinde hiçbir şeyin değişmediğini görmekteyiz. OSB’nin gelmesiyle birlikte işlerde de belli bir hareketlilik yaşanacaktır. Ayrıca herkesin işlerin iyi olduğundan bahsediyor ama çok iyi seviyede değil. Derneğimize üye 60 emlakçı arkadaşımız var ama bunların içerisinde parmakla gösterecek düzeyde insanlar iş yapmaktadır. Emlakçı yasası halen çıkmadığı için kaçak sayısı da çok fazla.” şeklinde konuştu.
“KONUT ALACAKLARIN SEÇİME KADAR BEKLEMELERİNİ TAVSİYE EDİYORUM”
Konut alacaklara tavsiyelerde bulunan İbrahim Öztürk, sözlerini şöyle sonlandırdı: “Konut alacakların seçime kadar beklemelerini tavsiye ediyorum. Çünkü seçime kadar konut kredilerindeki faiz oranı düşmeyecektir. Seçimden sonra faiz oranlarında olmasa dahi konut fiyatlarında bir düşüş yaşanacaktır. Keşan’da 1 yıl içerisinde bin 500 yeni konut üretilirse, mutlaka fiyatlarda düşüş yaşanacaktır.” 
Bu haber 515 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER EKONOMİ HABERLERİ