Bugun...
Hüseyin Erkan: “Yeni yönetimin esnafın yanında olması şart”
Tarih: 11-07-2018 09:13:00 + -Hüseyin Erkan: “Yeni yönetimin esnafın yanında olması şart”

Keşan Madeni Eşya ve Demirciler Esnaf Odası Başkanı Hüseyin Erkan, esnafın durumunun kötü olduğunu söyledi.

Seçimlerin ardından oluşan yeni kabineden çok şey beklediklerini belirten Erkan, “Seçimler sonuçlandı, yeni kabine oluştu. Umarım Türkiye’miz için hayırlı, uğurlu olur. Yeni yönetimin esnafın yanında olması şart. Türkiye genelinde son zamanlarda bir sürü esnafın kepenk kapattığını görüyoruz. Can suyu kredilerinin verilmesi lazım. Faizlerin düşürülmesi, esnafa sahip çıkılması lazım. Esnafa sahip çıkılmazsa esnaf öksüz kalacak. Esnaf da öksüz kaldığında kapısını kapatıp gidecek. Böyle olduğunda devletimiz büyük zarar görecek. Esnaf ne kadar refahta olursa devletimiz o kadar güçlenir.” dedi.

Bu zamana kadar esnafın durumuyla ilgili herhangi bir girişim olmadığını ifade eden Hüseyin Erkan, şunları söyledi: “Bizim en çok gücümüze giden bu. Yaptığımız toplantılarda Türkiye’deki diğer esnafın durumuyla da ilgili bilgi alıyoruz. Diğer esnaf da perişan. Sicil affının da gelmesi lazım. Uzun vadeli krediler verilmeli. El emeğinin KDV’si kaldırılmalıdır. Bunu yıllardır söylüyoruz. Dünyanın hiçbir yerinde el emeğinden KDV alınmıyor. Millet vergilerden kurtulamıyor. Çalıştığının çoğu vergiye gidiyor, karnı doymuyor. Parasızlık olursa kötü şeyler yaşanır.”

Sorunlarını yıllardır milletvekillerine bildirdiklerinin ancak hiçbir sonuç alamadıklarını dile getiren Erkan, “Senelerdir dertlerimizi, sıkıntılarımızı anlatıyoruz. Saros Bölgesi olarak aynı zamanda turizm bölgesiyiz. Özellikle sahillere giden yolların durumu içler acısı. Bu yollar sahipsiz mi? Yollar böyleyse turizm nasıl gelişecek? Buralara gelen kişiler Keşan’a ekonomik açıdan katkı sağlıyorlar. Keşan’dan en küçük bir alışveriş olsa da yine bir şeyler alacaklar. O yolları gören bir daha gelmez buraya. Buraların bir an önce onarılması gerekir. Buralara insan gelmeyince esnaf nasıl para kazanacak?” şeklinde konuştu.

Yılın ilk yarısında 53 bin esnafın iflas ettiğinin altını çizen Hüseyin Erkan, sözlerini şu şekilde tamamladı: “Esnaf bir bir kepenk kapatıyor. Nasıl olacak? Şimdi Bağkur primleri de arttı. Esnaf olarak çok zor durumdayız. Esnaflara yazık değil mi? Yeni kabineden esnafa yardımcı olmalarını bekliyoruz. Esnaf olarak önümüzü göremiyoruz. Yeni çırak yetişmiyor. Sanat okullarında öğrenci yok. Böyle giderse en geç 20 yıl sonra usta kalmayacak. Bunlar devletimiz için sıkıntı.” (AYHAN GÜLVER)
Bu haber 621 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER ASAYİŞ HABERLERİ