Bugun...
Hüseyin Erkan: “Mesleki eğitimi 4 yıldır gündemde tutuyoruz”
Tarih: 22-08-2017 08:52:00 + -Hüseyin Erkan: “Mesleki eğitimi 4 yıldır gündemde tutuyoruz”

Keşan Madeni Eşya ve Demirciler Odası Başkanı Hüseyin Erkan, dün yaptığı açıklamada, son dönemde gündemde olan mesleki eğitimin önemine dikkat çekti.

“4 SENEDİR GÜNDEMDE TUTUYORUZ”

Erkan, “Biz yıllardır anne-babalara çocuklarını meslek dallarına yönlendirsin diye tekrar tekrar anlatıyoruz. 1 senelik bir hikâye değil bu. Neredeyse 4 senedir gündemde tutuyoruz bunu. Bundan önce devletin tek kurtuluş yolu ufak esnafı beslemesi. Kati suretle başka türlü bu düzelmez. Eski altın bilezik anlayışının geri gelmesi gerekiyor. Anne-babalar da çocuklarını sanat okullarına göndermiyor. Biri diyor doktor olacağım, diğeri diyor avukat olacağım, biri diyor masa başı iş istiyorum, öteki teknisyen olmak istiyorum diyor. Her çocuğun bir kapasitesi vardır. Okuyan okur, okuyamayan o kapasiteyi aşamaz. O zaman bu çocuğu zorlamamak gerekir. Herkesin çocuğu okuyacak diye bir kanun da yok. Çocuğun hangi branşa meyilli olduğu önemli.” dedi.

“İLERİSİ İÇİN BİR GÜVENCE GETİRİLMESİ GEREKİYOR”

Devletin mesleki eğitimi özendirmesi gerektiğini ifade eden Hüseyin Erkan, şunları söyledi: “Örneğin; ‘Sigortası devletten olacak’ diyecek. İlerisi için bir güvence getirilmesi gerekiyor. Tek çıkış yolu küçük esnaf. Ben başka bir alternatif göremiyorum. Sen ne kadar kredi verirsen ver büyük şirketlere ki büyük şirketlerin kapanmaya başladığını da duyuyoruz. Gazeteleri, haberleri takip ediyoruz, büyük şirketler de bitiyor, küçülmeye gidiyorlar. Benim anladığım kadarıyla herkes kendi yuvasına yani ufak esnaflığa, ilk başlangıç mesleğine geri dönecek. Ayakta durabilen şirket çok az kalacak. Berber olsun, bakkal olsun, kahveci, madeni eşya sanatkârları olsun bunlara geri dönüşler başlayacak çünkü kendilerini kurtaramayacaklar.” şeklinde konuştu.

“KDV’NİN % 18’DEN %5’E ÇEKİLMESİ LAZIM”

El emeğinde KDV’nin % 5’e indirilmesi gerektiğini dile getiren Erkan, “Ufak esnaf adına hep söylediğimiz gibi; el emeğinin KDV’sinin kaldırılması lazım. El emeğinin % 18 KDV’si mi olur? Benim fabrikam mı var yoksa imalat mı yapıyorum? O yüzden KDV’nin % 18’den %5’e çekilmesi lazım. Her yönden esnafın daha çok üzerine düşülmesi lazım. Bir kişi yerine iki kişi çalıştıracak o zaman, istihdam da artacak. Başka türlü olabileceğine ben hiç kanaat getirmiyorum. Sen istediğin kadar çabala, olmaz, olmaz, olmaz!” şeklinde konuştu.

“GENÇLERİN MESLEK LİSELERİNİ SEÇMELERİ İÇİN DEVLETİN BİR ŞEYLER YAPMASI ŞART”

Erkan, sözlerini şu şekilde tamamladı: “Küçük esnaflıktan da herkes ailesine, çocuğuna bakıyor, evini geçindiriyor. Serbest meslek kadara tatlı bir meslek yoktur. Şu saatte açıp şu saatte kapatacaksın diye bir şey söz konusu değil. Bunları gençlerin çok iyi bilmesi lazım. Gençlerin meslek liselerini seçmeleri için devletin bir şeyler yapması şart. Bunun üzerine eğilmeleri gerekiyor. Kaç kişi kayıt olmuş sanat okuluna? Neredeyse hiç yok. Yazık günah değil mi?”

(AYHAN GÜLVER)
Bu haber 868 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAŞAM HABERLERİ