Bugun...
Hüseyin Darcan: “Çiftçiye yönelik kampanyalar düzenlenmeli”
Tarih: 12-01-2019 22:24:00 + -Hüseyin Darcan: “Çiftçiye  yönelik kampanyalar düzenlenmeli”

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu üyesi ve İpsala Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Darcan, KOBİ ve küçük esnafa yönelik düzenlenen kampanyaların çiftçilere de uygulanması gerektiğini söyledi.

“ÇİFTÇİNİN İŞLERİNİ SÜRDÜREBİLMESİ İÇİN KREDİYE İHTİYACI VAR”

Çiftçinin her sektörden daha fazla desteklemeye ihtiyacı olduğunu belirten Darcan, “Çiftçilerin girdi maliyetleri çok fazla ve son dönemde çok fazla bir artış yaşandı. Girdi maliyetlerini düşürme durumları da olmuyor. Çiftçi, ekim döneminde buğday ürününde sıkıntılar yaşadı. Hatta bazı çiftçiler gübresiz ekim yaparken; bazıları da yarı yarıya gübre kullandı. Kış mevsimi bitmek üzere ve 2 ay sonra ayçiçeği ekimleri, tarla sürümleri başlayacak. Çiftçinin işlerini sürdürebilmesi için krediye ihtiyacı var. Ziraat Bankası, çiftçiye inşallah indirimli kredi verir. Bu konuda bizlerde girişimlerde bulunuyoruz.” dedi.

“ÇİFTÇİ ÜRETİMİNİ SÜRDÜRMESİ İÇİN DESTEKLENMELİDİR”

“Çiftçinin desteklenmesi için nasıl bir kampanya yapılmalıdır?” şeklindeki soruya cevap veren Hüseyin Darcan sözlerini şöyle tamamladı: “Çiftçi ekim sezonunda, tohum ve gübre alacak. Bundan ötürü de mart-nisan aylarında çiftçiye sıcak para lazım. Esnafa, KOBİ’lere yapılan kredi anlamındaki desteklemelerin çiftçilere de yapılması gerekiyor. Çiftçi üretimini sürdürmesi için desteklenmelidir. Çiftçi borçları yapılandırılıyor ama % 10 faizle yapılıyor. Burada, borcunuzun faizini ödetiyorlar. Borç uzun vadeye yayılmıyorlar. Bu durum çiftçi açısından sıkıntı oluşturuyor. Çiftçinin borcu 5 yıla yayılabilir.”

(AYHAN GÜLVER)
Bu haber 54 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNCEL HABERLERİ