Bugun...
Hüseyin Darcan: “Buğdayda çok iyi verim beklemiyoruz”
Tarih: 11-06-2018 09:05:00 + -Hüseyin Darcan: “Buğdayda çok iyi verim beklemiyoruz”

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu üyesi ve İpsala Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Darcan, yaptığı açıklamada, hububat hasadına dair değerlendirmede bulundu.
“BUĞDAYDA BİR REKOLTE DÜŞÜKLÜĞÜ OLACAK”
Darcan, “Verimler çok iyi değil. İpsala 370 kilo civarda gidiyor. Biçilen yerler kumluk yerler, 300-350 en fazla 370'i gördü. Verimler çok iyi olmadığını kabul etmek lazım. Bölgemizde buğdayda bir rekolte düşüklüğü olacak. Biçimler çok erken, piyasayı tam analiz edemiyoruz. İyi bir sezon olmayacağı kanısındayız. Doğal afetler yakamızı bırakmıyor. Edirne ve Havsa'da dolu zararı var. Artık iklimlerin değişmesinden sonucu lokal yağmurlar yağdığında çok yağıyor, yağmayınca hiç düşmüyor. Allah çiftçimizin yardımcısı olsun.” dedi.
 “SATTIKLARI ÜRÜNLE TEKRAR GİRDİLERİ KARŞILAMALARI ZOR GİBİ DURUYOR”
“Fiyatla indekslersek nasıl bir yıl geçecek?” sorusuna Hüseyin Darcan, şöyle cevap verdi: “İyi bir yıl geçmeyeceğini düşünüyoruz. Bu yıl insanlar bunu hissetmeyecek gibi duruyor ama girdilerin yükselmesi önümüzdeki yıl neler getirecek ona bakmak lazım. İnsanlar tekrar ekim yapacaklar. Girdilerde %30 civarında yükselme var. Sattıkları ürünle tekrar bu girdileri karşılamaları zor gibi duruyor. Sıkıntı orada olacak. Verim düşüklüğünün de olması vatandaşın bu yıl iyi bir para kazanamayacağının bir göstergesi.”
“DÜNYADA REKOLTE DÜŞÜK OLURSA İÇ PİYASA YÜKSELİR”
“Önümüzdeki günlerde verim düşüklüğü fiyata artı olarak yansır mı?” sorusuna Darcan,
“TMO'da yaşanmaz. İthalatla alakalı bir durum olacak. Dolar aldı başını gidiyor. Doların yüksekliği ve dünyadaki rekolte miktarı bu durumu etkileyecek. Çünkü dünyada rekolte düşük olursa iç piyasa yükselir. Biliyorsunuz danede de yağda da vergi indirimine gidildi. Bu da yağlı tohumlar için sıkıntılı bir durum yaratabilir. Vergilerin 1 Ağustos itibarıyla tekrar eski seviyesine çıkacağı söyleniyor. Bu arada ithalat ne kadar yapılır, bilemeyiz. Sınırlı tuttularsa çok sıkıntı olmaz. İhtiyaçtan fazla girerse önümüzde ayçiçeğinde de sıkıntılı günler yaşayabiliriz.” şeklinde cevap verdi.
Bu haber 532 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER ASAYİŞ HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR