Bugun...
Hayvancılık desteklerinde son başvuru tarihi 2 Kasım…
Tarih: 19-09-2018 00:09:00 + -Hayvancılık desteklerinde  son başvuru tarihi 2 Kasım…

Edirne İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Şenol Günday, küçükbaş hayvan desteği müracaatlarının 2 Kasım 2018 tarihinde sona ereceğini söyledi.
Günday, hayvancılıkta son zamanlarda artan girdi fiyatlarına dikkat çekerek durumun her geçen gün kötüye gittiğini kaydetti.
Maliyetlerin sürekli arttığını belirten Günday, “Maliyetlerimiz her geçen gün artıyor. Girdiler artıyor ancak et ve süt fiyatı artmıyor. Bu durum üreticinin belini büküyor. Tüketiciyi de düşünmek gerekir ama bizim de durumumuz kötü. Bu yüzden en önemli şey yem bitkilerine verilen destek arttırılmalıdır. Bu şartlarda çoğu kişi hayvancılık yapamayacak. Büyük işletmeler, küçükbaş hayvancılığı yapamayacağını anladığı an hemen büyükbaş hayvancılığa yöneliyor. Küçükbaş hayvancılığı çoğunlukla aile işletmeleri yapıyor. Eğer onlar da bu işi yapamayacak hale gelirse hayvancılık büyük bir çöküş yaşar. Zaten bu işte başarılı olanlar çoğunlukla aile işletmeleridir. Eğer aile işletmelerini kaybedersek büyük sıkıntı yaşarız.” dedi.
Küçükbaş hayvan desteği müracaatlarının 2 Kasım 2018 tarihinde sona ereceğini ifade eden Şenol Günday, şunları söyledi: “Daha öncesinde son tarih Kasım’ın sonuydu ancak bu sene 2 Kasım’da kesinlikle sona erecek. 2 Kasım’da sistem kapandıktan sonra yapılacak bir şey kalmayacak. Bu yüzden üyelerimiz 2 Kasım’a kadar birliğimize gelip müracaatlarını yapsınlar. Daha öncesinde hayvan küpe listesi de isteniyordu ancak bu yıl gelip sadece bir dilekçe verecekler.”
3 yıl önce yürüttükleri Halk Elinde Islah Projesi’nden de bahseden Günday, sözlerini şöyle tamamladı: “O yıl üyemizle birlikte bizler de bilinçsizdik. İnsanlar 5 yıl içinde hayvanlarını satamayacak olmalarından korktu. Proje için gerekli 6 bin hayvanın tamamlamakta da sıkıntı çektik. Edirne’den bir firmadan hayvan aldık. Bu firma daha sonra büyükbaş hayvancılığa yöneldi. Bu iş aile işletmeleriyle olur. Aile işletmelerinin kesinlikle desteklenmesi gerekiyor.”
Bu haber 322 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER ASAYİŞ HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR