Bugun...
Hayvana karşı şiddete, pedal çevirerek dikkat çekmek istiyorlar
Tarih: 10-02-2018 09:16:00 + -Hayvana karşı şiddete, pedal çevirerek dikkat çekmek istiyorlar

Hayvan sevgisine ve bisiklet kullanımına dikkat çekmek amacıyla “İki pedal dört pati” sloganı ile “Eska” adını verdikleri köpekleriyle birlikte İstanbul’dan yola çıkan Serdar Kepenek ve Sinan Akın Keşan’a geldi. 

Kepenek ve Akın; Kırklareli’nin Lüleburgaz ve Edirne ziyaretlerinin ardından Keşan’da Saros Doğa Sporları (SARDOS) topluluğu tarafından misafir edildi.

Şehitlik Anıtı önünde basın açıklamasında bulunan SerdarKepenek ve SinanAkın, amaçlarının; hayvan sevgisine dikkat çekmek olduğunun altını çizdi.

Kepenek, “İstanbul’dan yola çıktık. Birinci gün Arnavutköy’e gittik, ikinci gün Silivri üçüncü günü Lüleburgaz, dördüncü günü Edirne’ye uğradık. Edirne’de iki gün konakladık. Daha sonra Keşan’a geldik. Hayvana uygulanan şiddete ve bisiklete dikkat çekmek amacıyla geziyoruz. 81 ili de gezeceğiz. Buradan Çanakkale’ye, oradan İzmir’e gideceğiz. ‘İki pedal dört pati’ oluşumun ismi. Amacımız hayvana karşı uygulanan şiddete bisiklete dikkat çekmek. Kimse bisiklete bilmiyor hayvan sevgisini pek olduğu söylenemez. Köylere giderek mama dağıtmaya çalışıyoruz. Şu ana kadar 400 kilometre yakın yol yaptık. Herhalde toplam 14 bin kilometre olacak. Turu Doğu’da bitirmeyi planlıyoruz. Büyük ihtimal Hakkari ya da Karadeniz tarafı olacak. Mevsim şartlarına göre yol alıyoruz. Nerede biteceğini tam olarak söylemek zor.” dedi.

Sinan Akın ise şunları söyledi: “Bu oluşumu 18 yaşında yapmayı planlıyorduk. Maalesef maddi koşullar zor olduğu için biraz fazla aksadı. En son biriktirdiğimiz birkaç kuruşla yola çıkalım dedik. Yaklaşık bir buçuk sene civarı sürecek. Sponsor bulmak çok zor. Hayvanseverlik ve bisiklet üzerine proje yapan birine sponsor bulmak gerçekten zor. En büyük amacımız insanları biraz daha bilgi sahibi yapmak. Gittiğimiz köylerde gerçekten zor durumda olan hayvanlar görüyoruz. Dışlanmış, umursanmayan, çok fazla ölü hayvan görüyoruz. Gittiğimiz yerde mümkün olduğunda mama götürüyoruz. Ağırlık taşıma kapasitemiz çok yüksek olmamasından dolayı kargo yoluyla halletmeye çalışıyoruz. Şu an için herhangi bir mama firması veya özel bir şey destek olmuyor. Bu yüzden elimizden geldiğince karşılıyoruz. Özellikle kış aylarında bisikletle yol almak zor. Bir buçuk yıl sonra doğu tarafında noktalayacağız. Mama konusunda sponsor olacak birileri olursa o gittiğimiz köylerde mümkün olduğunca daha fazla dağıtmaya çalışacağız. Daha bilinçli, daha iyi bir ülke olarak hem bisiklete hem de hayvanseverlere destek çıkacağız.”

Daha sonra söz alan SARDOS sözcüsü Faruk Eker, “Topluluk olarak hayvanlara yönelik yapılacak olan çalışmalarda gereken duyarlılığı hep birlikte gösterdik. Bizim de ilgi duyduğumuz bir konsept. Birlikte aynı mesajı vermek istiyoruz. Umarım amaçlarına ulaşırlar.” dedi.

Açıklamanın ardından SerdarKepenek ve SinanAkın ile SARDOS topluluğu üyeleri birlikte fotoğraf çektirdi. (AYHAN GÜLVER)
Bu haber 652 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAŞAM HABERLERİ