kartal escort
Bugun...
Hamzadere’den ilk su Keşan ovasına geldi
Tarih: 11-08-2017 08:18:00 + -Hamzadere’den ilk su Keşan ovasına geldi

Hamzadere Barajı’ndan Keşan ovasına ilk kez su salındı.

AK Parti İlçe Başkanı Hüseyin Boyalık ve Hamzadere Sulama Birliği Başkanı Seçkin Şimşek, su salınan kanallara gelerek incelemede bulunurken,  yaşanan gelişme üreticiler açısından da sevinçle karşılandı.

BOYALIK: “HAMZADERE BARAJIMIZDAN KEŞAN OVAMIZA SU SALINMAYA BAŞLANDI”

Konuyla ilgili olarak açıklamada bulunan Boyalık, “Yüzümüz gülüyor, su hayattır. Geçtiğimiz yıl Keşan ovasında yaşanan susuzluk nedeniyle birçok çeltik tarlası kurudu. Çiftçilerimiz buradan çok büyük zararlar gördü. Bu yıl aynı sorunların yaşanmaması için devlet su işleri tarafından yapılan çalışmalar sonucu Hamzadere Barajımızdan Keşan ovamıza su salınmaya başlandı. Trakya'nın GAP'ı olarak bilinen Hamzadere projesi ile artık Keşan ovamızda çiftçilerimiz sıkıntı yaşamayacak. DSİ Bölge Müdürlüğümüze, 114. Şube Müdürlüğümüze ve çalışkan Hamzadere Sulama Birliği Başkanımız Seçkin Şimşek ve yönetimine teşekkür ediyoruz.” dedi.

“KEŞAN OVASINDA BİR BAYRAM HAVASI YAŞANIYOR”

Şimşek ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada, üreticilerin açısından olumlu bir gelişme yaşandığını kaydetti.

Keşan ovasında susuzluğun söz konusu olduğunu ifade eden Şimşek, “Su yetmiyordu ve çeltik tarlaları zarar görmüştü. Bu yüzden Keşan ovasında bir bayram havası yaşanıyor. Üretici açısından büyük bir gelişme. Su gelmeyen yerlere su gelmiş oldu. Oradaki çeltikçilerinde imdadına yetiştik. Daha doğrusu bir deneme yapmış olduk. Net olarak ne kadar alanının sulanacağı ile ilgili bir bilgi veremiyorum ama DSİ’nin verilerine göre 50 bin dönüm alan sulanacak. Kapalı sulama sisteminde de yaklaşık olarak 30 bin 600 dönüm var. Bunlar; Akhoca, Şabanmera, Barağı, Orhaniye, Kızkapan, Karahisar, Karlıköy. Keşan’daki kanal yapım çalışmaları sürüyor. 2019’un sonuna kadar bitecek. Ama Keşan’da 2018’de projelerin % 70’i sulamaya girer.” şeklinde konuştu. (AYHAN GÜLVER)
Bu haber 405 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNCEL HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR